Брнабић о изјави Рота: Типичан пример тзв. политике "оптужби у огледалу"
БЕОГРАД: Премијерка Србије Ана Брнабић оценила је данас да је твит председника одбора за спољне послове немачког Бундестага Михаила Рота у којем позива ЕУ и САД да размотре своју стратегију поводом Западног Балкана и Србије, типичан пример такозване политике "оптужби у огледалу" (АиМ).
Брнабић је на твитеру написала да је по дефиницији АиМ техника подстицања говора мржње у којој неко лажно приписује својим противницима намере које има према себи.
"Ви у суштини оптужујете председника Александра Вучића за национализам и мржњу, иако је он био први премијер Србије који је угостио премијера Албаније у последњих 68 година и јавно позвао на 'историјско помирење' између Срба и Албанаца. То је само једна од многих ствари које је урадио у последњих 10 година", навела је Брнабић.
Наводећи да је Рот позвао ЕУ и САД да казне Србију, Брнабић је упитала да ли зато што је, како је истакла, Србија имплементирала Бриселски споразум, зато што је подржала регионалну сарадњу, подсетивши на већ изграђен аутопут до Северне Македоније, као и на изградњу аутопута до Тиране и Сарајева.
"То говорите док све време подржавате Аљбина Куртија, који је заправо створио последњи гето у Европи у коме се на људе може пуцати, могу се хапсити, мучити и забрањивати им се право гласа, само зато што су Срби. Куртија, који је у Берлину рекао да Бриселски споразум не постоји", рекла је премијерка.
Брнабић је оценила да је оно што Рот ради заправо говор мржње против Србије за ствари које само и једино може приписати својим савезницима.
"Политика оптужби у огледалу. Ја (свим срцем) верујем да то нисте намеравали да урадите, али сте управо то урадили", рекла је Брнабић.
Рот је на Твитеру навео: "Крајње је време да Европска унија и Сједињене Државе размотре своју стратегију поводом Западног Балкана и Србије. Председник Вучић подрива водеће принципе Европске уније и подстиче национализам и мржњу. Оно што нам је стварно потребно је храбро руководсто да подстакне помирење, владавину права и демократију."