Брнабић: Нема више Срба у Приштини, дуплих стандарда има
МАРАКЕШ: Председница Владе Србије Ана Брнабић оценила је данас да једнострано проглашење независности Косова није било у складу са међународним правом и стандардима, и да не види зашто су га одређене државе одобриле.
Истакла је и да после тога у Приштини више нема Срба, као и да су након тога српске цркве и манастири спаљени.
"Једнострано проглашење независности Косова није се догодило у току рата, догодило се када су Уједињене нације гарантовале да је оно део Србије, а када је Србија била већ осам година на путу демократских промена. Дакле не за време владавине Слободана Милошевића, него када је демократски премијер убијен, после тога, тако да ја заиста не видим никакву логику у томе зашто је УДИ (једнострано проглашење независности) било у складу са међународним законом и стандардима или зашто је било одобрено од стране одређених држава", рекла је Бранбић у Маракешу где од данас учествује на Конференцији о светској политици (World Policy Цонференце - WPC).
Она је истакла да су након тога "Срби избачени, и не само да су избачени, српски манастири су спаљени, цркве су спаљене. Да ли је Европа реаговала, да ли је НАТО реаговао? Није. Срби се не враћају. Срба више нема у Приштини".
Брнабић почасни гост на вечери у оквири конференције
У оквиру активности на Конференцији о светској политици која се одржава у Маракешу, у Мароку, председница Владе Србије Ана Брнабић вечерас је била почасни гост на свечаној вечери, коју је приредио председавајући и генерални директор познате нафтне компаније „Тотал“ Патрик Пујане.
Поред Ане Брнабић, почасни гости на вечери били су патријарх васељенски Вартоломеј И, председник Владе Албаније Еди Рама, бивши председник Монголије, бивша премијерка Финске, бивша председница Владе Сенегала Јусуф Амрани, бивши министар спољних послова и актуелни члан Краљевског кабинета Марока и бројни други високи званичници из света политике и бизниса, као и експерти за међународне односе, наведено је у саопштењу.
Брнабић је рекла да Србија покушава да помогне и да пружи подршку и истакла да су приоритетни интереси квалитет живота, безбедност и сигурност.
"И ми покушавамо да имамо конструктивну улогу. Да ли смо задовољни? Засигурно да нисмо. Нико не би био задовољан", рекла је Брнабић.
Она је подсетила да је Србија која је пре четири и по године успоставила "веома тежак" Бриселски споразум испунила скоро све што је њиме прописано осим дела који се тиче енергије, док Приштина не испуњава основну тачку споразума.
"Приштина није испунила једну тачку која је у основи срж Бриселског споразума. Основа бриселског споразума јесте формирање Заједнице српских општина. Четири и по године касније - још ништа", истакла је Брнабић.
"Очигледно нисмо задовољни, покушавамо да будемо прагматични, али опет то је сложено питање и ја бих се сложила да су постојали дупли стандарди и постоје и даље", рекла је Брнабић.