Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић: Европа да перципира миграције као прилику

29.09.2017. 21:38 21:40
Пише:
Фото: Tanjug (Dimitrije Goll)

МИЛАНО: Председница Владе Србије Ана Брнабић представила је данас четири кључне области које је радна група, у оквиру Светског економског форума у Милану, идентификовала како би Европа имала пуну контролу над својим границама и користила миграције као "мотор за економски и културни раст". 

Брнабић, које је први представник Србије који је председавао радном групом у оквиру Светског економског форума у Милану, рекла је да гранично питање миграција за 45 одсто Европљана представља највећу бригу, а 69 одсто њих сматра да је потребна заједничка европска политика које ће се земље придржавати. 

Како би се постигло да Европа има пуну контролу над својим границама, а да се истовремено придржава хуманитарних вредности, да буде инклузивна и користи предности миграција, односно користи миграције као мотор за економски и културни раст, Брнабић је рекла да су идентификоване четири кључне области где "Европа може да направи разлику".

Као прву, навела је унапређење услова у земљама порекла 

миграната како би се смањиле миграције. 

Као другу, Брнабић је навела побољшање система управљања  различитим категоријама људи који долазе у Европу, у оквиру чега су се, како је нагласила, појавиле три посебне идеје.

Прва је успостављање центара за процесуирање миграната ван Европе  како би се обезбедили начин за њихов легалан улазак, друга развој заједничког европског дигиталног идентитета за мигранте који региструје мигранте на првој тачки уласка у овим центрима ван Европе, а трећа идеја је развој паневропског имиграционог система да би се привукли странци за којима постоји посебна потреба на тржишту рада, прецизирала је Брнабић. 

Као трећу област, Брнабић је навела потребу да се побољша интеграција миграната кроз образовни систем, обуку и курсеве за учење језика. 

"И коначено, желимо да променимо наратив о миграцијама како би показали позитивну страну миграције, а има их много, како би користили миграције као мотор за економски и културни раст", поручила је Брнабић. 

Чланови радне групе представници су међународних институција, експертских организација, академских институција, парламената и министарстава из великог броја европских земаља.

Брнабић, која је представила на завршној сесији у оквиру форума у Милану, резултете радне групе која је анализирала питања миграције и граница поручила је да Европа треба да перципира миграције као прилику. 

Она је изјавила да је велики проблем миграције чињеница да је удео високообразованих миграната у Европи нижи него у Северној Америци, саопштено је раније из њеног кабинета. 

Низак ниво образовања миграната у Европи знатно отежава запошљавање и њихову интеграцију и зато је потребно улагање у едукативне програме и стручну обуку за мигранте, један је од закључака групе. 

Радна група за миграције и границе посебно је анализирала могућности за побољшање јавне слике о мигрантима и односа већинског европског јавног мњења према мигрантима. 

"Као један од глобалних лидера, Европа мора да тежи стварању инклузивног друштва и да инсистира на вредностима отворености и поштовања различитости", истакла је Брнабић.  

Осим премијерке Ане Брнабић, закључке дискусија представили су и лидери радних група за питања демократија и управљање, енергетске одрживости, безбедности и одбране и економије фокусиране на људе. 

Закључци које су радне групе усвојиле, следеће године биће презентовани на редовном годишњем састанку Светског економског форума у Давосу. 

Председавање радном групом представља признање Србији због односа који има према мигрантима и свим грађанима Србије који су према мигрантима показали велико гостопримство, пружајући помоћ особама које су се нашле у невољи. 

"Кроз нашу земљу прошло је више од милион људи из угрожених земаља и ми ни у једном тренутку нисмо затварали наше границе. Додатно, у овој школској години 645 ђака миграната похађа школе у Србији. То је препознато у Европи и председавање овом радном групом је признање Србији за учињене напоре у мигрантској кризи" поновила је Брнабић данас у разговорима које је имала.

Председница Владе Ана Брнабић учествовала је у раду других панела на теме "Улога Европе у промењеним околностима", "Изазови дигитализације и четврте индустријске револуције" и "Нове идеје идејама које могу покренути промене у свету".

Пише:
Пошаљите коментар