Бранбић: Е-Управа најефикаснији начин борбе против корупције
БЕОГРАД: Електронска управа је најефикаснији начин борбе против корупције и најбољи начин за пружање квалитетне и брзе услуге грађанима и привреди, изјавила је председница Владе Србије Ана Брнабић.
Премијерка је данас посетила такмичаре првог државног хакатона под називом #CodeGovernment организованог са циљем да се пронађе решење за редизајн националног портала еУправа и поручила да Србија треба више да се ослања на домаћу памет и креативност него на стране корпорације што је био случај у prеthodnom периоду када је Србија развијала државну управу.
"То је јако скупо за државу и тако постајемо зависни од великих страних компанија са којима смо развијали државну управу у prеthodnom периоду. Треба да ставимо тачку на то и да више радимо са домаћим иноваторима, као и да у захтеван процес дигитализације укључимо факултете, академије и све грађане. Зато је овај хакатон важан", истакла је Брнабић.
Како је рекла, Србија има озбиљан потенцијал да се трансформише у напредно дигитално друштво.
''Верујем да на крају мандата ове владе Србија може да изгледа другачије и да буде много конкурентнија земља'', рекла је Брнабић.
Она је захвалила Стартиту и Иницијативи Дигитална Србија на организацији такмичења и означила их као најбоље партнере владе и Канцеларије за еУправу у процесу дигитализиције Србије.
Представник Иницијативе Дигитална Србија и организације Стартит Вукашин Стојков рекао је да та организација и чланице Иницијативе улажу велико знање и богато искуство у Хакатон који је, каже, важан корак ка успешној дигитализацији и креирању модерног и прогресивног друштва.
''Не очекујем да ћемо решити све проблеме за 48 сати, али сматрам да је сарадња привреде и дрзаве изузетно важна јер само заједно можемо да креирамо решења која ће бити на добробит свих грађана и компанија'', рекао је Стојков.
Једна од учесника такмичења Марија Петровић истакла је да је сваки Хакатон за такмичаре тест издржљивости и померања граница, али и прилика да остваре нове контакте.
"За мене је важно што овај Хакатон, за разлику од осталих хакатона на којима сам раније учествовала, није фокусиран само на бизнис већ је усмерен на решење које ће имати јавни значај'', рекла је Петровић.
Први државни хакатон, који је почео у петак под називом #CodeGovernment, је такмичење програмера и дизајнера намењено тражењу бољег и функционалнијег технолошког решења које треба да унапреди корисничко искуство Националног Портала еУправа.
Догађај траје од 24 до 48 сати, а тимови састављени од ИТ стручњака различитих профила раде на развоју иновативних решења конкретног проблема.
Учествује укупно 14 тимова - девет у Београду и пет у Нишу, а на крају такмичења биће додељене три награде - ваучер у вредности од по 2.500 долара у динарској противвредности за куповину у продавницама технике.
Хакатон организује Канцеларија за ИТ и еУправу у сарадњи са Кабинетом председнице Владе и Иницијативом Дигитална Србија.