Билчик: Србија је демократија, али има где да се поправи
БРИСЕЛ: Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик оцењује да су избори у Србији 21. јуна били демократски, али је нагласио да постоје питања која се морају надаље решавати.
Билчик је у разговору за Танјуг изразио жаљење због бојкота дела опозиције, а владајућој странци је поручио да са добијеним ”великим мадатом долази и велика одговорност”.
”Реформе ће сада бити кључна реч, а то ће бити и тест за нови Парлмент, да ли је у стању да испоручи напредак када је реч о ЕУ приступним преговорима Србије укључујући и побољшање услова за политичко такмичење, демократију, владавину права и правосудни систем”, каже Билчик.
Билчик је честитао Србији и њеним грађанима на одржавању првих избора у једној европској земљи након пандемије COVID19, уз напомену да је посматрачка мисија ОЕБС констатовала ”добру организацију и задовољавајућу безбедност гласача”.
На излазност која је ”најмања у модерној историји”, према речима Билчика, утицало је више фактора, од паднемије до бојкота дела опозиције.
Он понавља да веома жали због одлуке дела опозиције да бојкотује изборе.
”Да је опозција учествовала на овом изборима, Народна скупштина би изгледала другачије, а чланови опозиције би могли да допринесу промени Србије, њених институција, квалитета демократије и напретку ка ЕУ чланству. Бојкот није начин да се мењају институције и земља. Политичке промене захтевају време, енергију и напоре и до тога се не може дожи преко ноћи”, каже Билчик.
Резултати избора су, каже, донели донели ”јасну слику” новог спрског парламента, где су ушле три странке плус представници мањина.
”Честитам свима који су учествовали, дали глас и, наравно, победницима. Са тако великим мандатом долази и велика одговорност која се односи на реформе потребне за напредак ка чланству у ЕУ”, каже Билчик.
На коментаре посланика европских социјалдемократа у ЕП, који су током предизборне кампање критиковали стање демократије у Србији, а затим и оптужили Европску народну партију (EPP) да је ”одговорна за такву ситуацију због подршке председнику Вучићу”, Билчки као известилац за Србију и члан ЕПП групе каже да не жели да се бави партијским политикама унутар Европског парламента када је реч о о европској будућности Србије.
”Србија је демократија и има области где би требало да се поправи. То је јасна порука и ОЕБС. Србија је одржала демократске изборе, али надметање на тим изборима је било лимитирано и то питање се мора решавати”, каже Билчик.
Он додаје да се може бити критичан када је реч о председнику или владајућој странци у Србији, али и наглашава да је ”приородно да су они који су на власти подложни критици”.
”Влада сада има велику одговорност да представља целу Србију и све њене грађане и да испуни стратешку жељу народа да постану чланица ЕУ. Са друге стране, опозција је изгубила политиучки простор у парламенту и званичним институцијама и дозволила још јачу улогу владајућих странака”, оцењује Билчик.
Известилац за Србију у Европском парлементу критички се осврнуо на захтеве представнике групе Европских социјалдемократа, који су у свом саопштењу након избора 21. јуна тражили да се до побољшања демократских услова у Србији блокира отварање нових поглавља у приступним преговорима са Србијом.
Он указује да се тренутно у региону Западног Балкна води ”много већа геополитичка игра” и да фрагилност региона зависи и од јачине европске посвећености проширењу.
”Ниједна земља неће дозволити затварање преговора уколико реформе нису спровдене, али морамо отворити поглавља и радити на преговорима, јер једино тако можемо имати утицај на промене укључујући и квалитет демократије”, каже Билчик.
Он наводи да Европски парламент остаје посвећен Међупартијском дијалогу у Србији, чију другу фазу највљује након формирања нове Народне скупштине и пошто физичке састанке дозволе епидемиолошки услови.
”Европска будућност Србије је заједнички интерес Европског парламента, српског народа, власти и опозиције било да је ушла у Парламент или остала ван њега. Постоји историјска шанса да проширење постане реалност у наредних неколико година, али то ће захтевати фундаменталне промене у Србији, а ми смо спремни да се ангажујемо по том питању”, закључује Билчик.