Београдски избори (про)тресли и опозицију у парламенту
Остало је мање од месец дана до конститутивне седница Скупштине Београда, а за сада нема чак ни назнака ко би у наредне четири године могао бити нови градоначелник.
Мандати новоизабраним одборницима требало би да буду потврђени 9. маја, након чега следи рок од месец за избор челника Београда. У овом моменту није познато ни да ли ће одлука о градоначелнику бити део пакета шире стратегије СНС, јер ће како су поручили председник Србије и лидер напредњака Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић, реконструкција сачекати нека стабилнија времена, када је о Косову и Метохији реч, као највећем државном изазову. Иако тренутно резултати београдских избора нису топ – тема за аналитичаре, њихови резултати су као што је био случај и са председничким, уздрмали тло на опозиционом делу политичке сцене. Наиме, неколико посланика из опозиционог табора, након пораза њихових опција на београдским изборима, обнародовали су да су се разочарали у своје политичке партије. Неки од њих одрекли су се чланства у њима, али су и поред тога задржали посланичке мандате у републичком парламенту.
Последња која је изразила незадовољство партијом била је посланица Нове странке Мариника Тепић која је своју одлуку саопштила на друштвеној мрежи Твитер. “ Поднела сам оставку у Председништву Нове Странке и поверенице за Војводину. Неспремност да се разуме порука бирача на београдским изборима, преузме одговорност и промишљају промене, главни су мотиви. Не одустајем од политике, она није нечастан посао. Само је нечасно злоупотребљавају”, поручила је она. Тај потез је повукла, након што је нешто раније на изборној конференцији Нове странке оставку поднела функционерка Весна Ракић Водинелић. Она је казала да, као носилац листе на београдским изборима, осећа одговорност за катастрофалан резултат и да подноси оставку, али да то не значи да ће напустити странку. Листа „ Да ослободимо Београд „ око које су се окупиле Демократска странка, Социјалдемократска странка, Нова странка и Зелена еколошка партија – Зелени освојила је на изборима за одборнике у Скупштини Града Београда 18.286 гласова или 2,25 одсто, чиме је остала испод цензуса. Тепићева је за сада одстала у Клубу самосталних посланика, заједно са лидером Нове странке Зораном Живковићем и бивша три посланика ДЈБ Соњом Павловић, Александром Чабрајом и Јованом Јовановићем. Уколико би се решила да дефинитивно напусти странку, то би значило и гашење овог посланичког клуба, као што се својевремено десило и са Лигом социјалдемократа Војводине, на чијој листи је Мариника тепић ушла у парламент. До раскола са Лигом дошло је због њеног незадовољства тиме што Ненад Чанак и његова странка нису желели да подрже Сашу Јанковића на председничким изборима, чија је потом чланица Политичког савета била, да би се касније и са њим разишла.
Напредњаци, са странкама са своје листе имају апсолутину већину у београдској скупштини. Но након објављивања изборних резултата, саопштили су и да имају намеру да наставе у граду сарадњу са социјалистима, јер се показала успешном као и на републичком нивоу. Потпредседник СПС и министар Бранко Ружић изјавио да ће њихови кадрови у Београду радити на оним местима око којих ће се договорити са Српском напредном странком. Казао је да није приоритет разговор о местима, већ да СПС и СНС „сагледавају даљи наставак реализације најважнијих инфраструктурних пројеката у интересу Београђанки и Београђана”.
Након што је ДЈБ остала испод цензуса тај Покрет је напустила и доскорашња висока функционерка Татјана Мацура. Она је у једном момнету објавила да ће се кандидовати за предсницу ДЈБ, али је од тога одустала. Као разлоге, Мацура је навела то што није повучена одлука да се у организацију врате колеге недавно „ срамно избачене „ путем онлајн седнице, као и због чињенице да није организована седница Главног одбора, која се „ изгледа никада неће ни одржати „.
- И сам изборни процес је био такав да би му позавидели и многи озбиљнији манипулатори. Имајући у виду да смо и сами критиковали изборне процесе, доживели смо то да унутар једне организације коју смо градили, нема ни ‘д’ од демократског процеса - рекла је Мацура. Каже да њена кандидатура никада није била прослеђена чланству, те да руководство у оставци није заиста ни желело да поднесе оставку. „ Донела сам тешку одлуку да напустим Доста је било „, рекла је она. Није прецизирала да ли ће у Скупштини Србије деловати као самостална посланица, наводећи да за сада то питање оставља као „ недефинисано „.
- Мислимо да ћемо се радије упустити у организацију нечег новог - рекла је Мацура, која се пред новинарима појавила са Владимиром Ђурићем и Александром Стевановићем, који су недавно искључени из странке, а у скупштини у групи од 12 парламентараца који не припадају ни једном посланичком клубу.
Како ће се опозиција груписати на београдском нивоу тек остаје да се види, јер званично није објављена никаква шира коалиција. Председништво Покрета слободних грађана саопштило су отворени за сарадњу са свим организацијама и појединцима који деле сличну визију као они. Prеthodno је бивши градоначелник Београда Драган Ђилас, формирао Савез за Србију у који је позвао коалиционе партнере Вука Јеремића и Сашу Јанковића.
Како је Јанковић истакао, у овом моменту су ПСГ и Народна странка стабилни и знају шта хоће. „Остали треба да се договоре са собом да би могли да се договоре са нама“, додао је Јанковић.
Из њене доскорашње странке су поручили да „Татјана Мацура, у жељи да се кандидује, већ крајем марта је покушала да за свој тим придобије бивше председништво и све народне посланике ДЈБ, нудећи Душану Павловићу да буде њен заменик, а Саши Радуловићу њен председник Програмског савета. Када тај покушај није успео, прихватила је да буде део тима кандидата др Бранислава Михајловића. Међутим, напослетку је одлучила да ипак трчи самостално, али није успела да формира тим и крене у обилазак одбора“, саопштено је тада из ДЈБ.
Тиму незадовољних прикључио се и бивши посланик ДСС Милан Лапчевић, који је сада такође самостални парламентарац. Он је средином прошле недеље напустио Демократску странку Србије, уз оцену да ДСС, као и све странке у Србији, централизована.
- Садашње руководство није оно које је било пре десетак, 15 година. Актуелно руководство се није на адекватан начин понашало према бирачима и није нашло начин како да допре до довољног броја бирача и да укаже на своју политику - рекао је Лапчевић новинарима у парламенту.
С. Станковић