Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Beogradski izbori (pro)tresli i opoziciju u parlamentu

16.04.2018. 08:10 08:20
Piše:
Foto: Tanjug (Z. Žestić, arhiva)

Ostalo je manje od mesec dana do konstitutivne sednica Skupštine Beograda, a za sada nema čak ni naznaka ko bi u naredne četiri godine mogao biti novi gradonačelnik.

Mandati novoizabranim odbornicima trebalo bi da budu potvrđeni 9. maja, nakon čega sledi rok od mesec za izbor čelnika Beograda. U ovom momentu nije poznato ni da li će odluka o gradonačelniku biti deo paketa šire strategije SNS, jer će kako su poručili predsednik Srbije i lider naprednjaka Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić, rekonstrukcija sačekati neka stabilnija vremena, kada je o Kosovu i Metohiji reč, kao najvećem državnom izazovu. Iako trenutno rezultati beogradskih izbora nisu top – tema za analitičare, njihovi rezultati su kao što je bio slučaj i sa predsedničkim, uzdrmali tlo na opozicionom delu političke scene. Naime, nekoliko poslanika iz opozicionog tabora, nakon poraza njihovih opcija na beogradskim izborima, obnarodovali su da su se razočarali u svoje političke partije. Neki od njih odrekli su se članstva u njima, ali su i pored toga zadržali poslaničke mandate u republičkom parlamentu.

Poslednja koja je izrazila nezadovoljstvo partijom bila je poslanica Nove stranke Marinika Tepić koja je svoju odluku saopštila na društvenoj mreži Tviter. “ Podnela sam ostavku u Predsedništvu Nove Stranke i poverenice za Vojvodinu. Nespremnost da se razume poruka birača na beogradskim izborima, preuzme odgovornost i promišljaju promene, glavni su motivi. Ne odustajem od politike, ona nije nečastan posao. Samo je nečasno zloupotrebljavaju”, poručila je ona. Taj potez je povukla, nakon što je nešto ranije na izbornoj konferenciji Nove stranke ostavku podnela funkcionerka Vesna Rakić Vodinelić.  Ona je kazala da, kao nosilac liste na beogradskim izborima, oseća odgovornost za katastrofalan rezultat i da podnosi ostavku, ali da to ne znači da će napustiti stranku.  Lista „ Da oslobodimo Beograd „ oko koje su se okupile Demokratska stranka, Socijaldemokratska stranka, Nova stranka i Zelena ekološka partija – Zeleni osvojila je na izborima za odbornike u Skupštini Grada Beograda 18.286 glasova ili 2,25 odsto, čime je ostala ispod cenzusa. Tepićeva je za sada odstala u Klubu samostalnih poslanika, zajedno sa liderom Nove stranke Zoranom Živkovićem i bivša tri poslanika DJB Sonjom Pavlović, Aleksandrom Čabrajom i Jovanom Jovanovićem. Ukoliko bi se rešila da definitivno napusti stranku, to bi značilo i gašenje ovog poslaničkog kluba, kao što se svojevremeno desilo i sa Ligom socijaldemokrata Vojvodine, na čijoj listi je Marinika tepić ušla u parlament. Do raskola sa Ligom došlo je zbog njenog nezadovoljstva time što Nenad Čanak i njegova stranka nisu želeli da podrže Sašu Jankovića  na predsedničkim izborima, čija je potom članica Političkog saveta bila, da bi se kasnije i sa njim razišla.


SPS: Dogovor i projekti

Naprednjaci, sa strankama sa svoje liste imaju apsolutinu većinu u beogradskoj skupštini. No nakon objavljivanja izbornih rezultata, saopštili su i da imaju nameru da nastave u gradu saradnju sa socijalistima, jer se pokazala uspešnom kao i na republičkom nivou. Potpredsednik SPS i ministar Branko Ružić izjavio da će njihovi kadrovi u Beogradu raditi na onim mestima oko kojih će se dogovoriti sa Srpskom naprednom strankom. Kazao je da nije prioritet razgovor o mestima, već da SPS i SNS „sagledavaju dalji nastavak realizacije najvažnijih infrastrukturnih projekata u interesu Beograđanki i Beograđana”.


Nakon što je DJB ostala ispod cenzusa taj Pokret je napustila i doskorašnja visoka funkcionerka Tatjana Macura. Ona je  u jednom momnetu objavila da će se kandidovati za predsnicu DJB, ali je od toga odustala. Kao razloge, Macura je navela to što nije povučena odluka da se u organizaciju vrate kolege nedavno „ sramno izbačene „ putem onlajn sednice, kao i zbog činjenice da nije organizovana sednica Glavnog odbora, koja se „ izgleda nikada neće ni održati „.

- I sam izborni proces je bio takav da bi mu pozavideli i mnogi ozbiljniji manipulatori. Imajući u vidu da smo i sami kritikovali izborne procese, doživeli smo to da unutar jedne organizacije koju smo gradili, nema ni ‘d’ od demokratskog procesa - rekla je Macura.  Kaže da njena kandidatura nikada nije bila prosleđena članstvu, te da rukovodstvo u ostavci nije zaista ni želelo da podnese ostavku. „ Donela sam tešku odluku da napustim Dosta je bilo „, rekla je ona. Nije precizirala da li će u Skupštini Srbije delovati kao samostalna poslanica, navodeći da za sada to pitanje ostavlja kao „ nedefinisano „.

- Mislimo da ćemo se radije upustiti u organizaciju nečeg novog -  rekla je Macura, koja se pred novinarima pojavila sa Vladimirom Đurićem i Aleksandrom Stevanovićem, koji su nedavno isključeni iz stranke, a u skupštini u grupi od 12 parlamentaraca koji ne pripadaju ni jednom poslaničkom klubu.


Ko zna šta hoće?

Kako će se opozicija grupisati na beogradskom nivou tek ostaje da se vidi, jer zvanično nije objavljena nikakva šira koalicija. Predsedništvo Pokreta slobodnih građana saopštilo su otvoreni za saradnju sa svim organizacijama i pojedincima koji dele sličnu viziju kao oni. Prethodno je bivši gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, formirao Savez za Srbiju u koji je pozvao koalicione partnere Vuka Jeremića i Sašu Jankovića.

Kako je Janković istakao, u ovom momentu su PSG i Narodna stranka stabilni i znaju šta hoće. „Ostali treba da se dogovore sa sobom da bi mogli da se dogovore sa nama“, dodao je Janković.


Iz njene doskorašnje stranke  su poručili da „Tatjana Macura, u želji da se kandiduje, već krajem marta je pokušala da za svoj tim pridobije bivše predsedništvo i sve narodne poslanike DJB, nudeći Dušanu Pavloviću da bude njen zamenik, a Saši Raduloviću njen predsednik Programskog saveta. Kada taj pokušaj nije uspeo, prihvatila je da bude deo tima kandidata dr Branislava Mihajlovića. Međutim, naposletku je odlučila da ipak trči samostalno, ali nije uspela da formira tim i krene u obilazak odbora“, saopšteno je tada iz DJB.

Timu nezadovoljnih priključio se i bivši poslanik DSS Milan Lapčević, koji je sada takođe samostalni parlamentarac. On je sredinom prošle nedelje napustio Demokratsku stranku Srbije, uz ocenu da DSS, kao i sve stranke u Srbiji, centralizovana.

- Sadašnje rukovodstvo nije ono koje je bilo pre desetak, 15 godina. Aktuelno rukovodstvo se nije na adekvatan način ponašalo prema biračima i nije našlo način kako da dopre do dovoljnog broja birača i da ukaže na svoju politiku - rekao je Lapčević novinarima u parlamentu.

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar