Адвокат: Караџић можда почео штрајк глађу?
БЕОГРАД: Адвокат Горан Петронијевић рекао је, након писања медија о тешком положају Радована Караџића у британском затвору, да је његова претпоставка, пошто за сада нема никаквог контакта с њим, да је Караџић и даље у потпуној изолацији и да ће, уколико му се било шта лоше деси, за то бити одговорна британска влада.
Пошто немам никаквог контакта са њим, моја једина претпоставка је да је он и даље у потпуној изолацији, а неке информације су чак посредно добијене, да је започео и штрајк глађу, али за то не могу да вам дам потврду, рекао је Петронијевић за Танјуг.
Он је објаснио да Караџић није затвореник Уједињеног Краљевства већ Уједињених нација и да Велика Британија има обавезу да поштује правила УН.
То је проблем из кога произилази све ово, рекао је Петронијевић и додао да су одговорне УН као кровна организација које су потписале уговор са Великом Британијом за издржавање казне и да су дужне да прате извршење тих санкција.
Поред њих, врло озбиљну одговорност носи и нова председница Хашког суда за бившу Југославију (Грасијела Гати Сантана), сматра Петронијевић.
Пре неколико дана група интелектуалаца упутила је писмо генералном секретару УН Антонију Гутерешу због, како су навели, нехуманог поступања према Караџићу у британском затвору, а на питање да ли је неко реаговао након тога, Петронијевић каже да за сада нема званичних реакција УН, али да има доста интересовања стране јавности.
Међу потписницима апела за помоћ и акције спасавања Караџићевог живота и достојанства, који је, поред УН, послат и многобројним амабасадама, како преносе медији, налазе се и академици Матија Бећковић, Славенко Терзић, Емир Кустурица, Рајко Петров Ного, Василије Крестић, Дарко Танасковић и други...
Петронијевић је у разговору навео и да за Караџића не важе међународно призната "Манделина правила", по којима осуђеник треба да служи казну у месту најближем његовом пребивалишту.
Караџићу, каже Петронијевић, не може да се уплати новац, он не може да контактира, не може да прима посету, односно, како је рекао, могуће је једном месечно у трајању од два сата, али су услови за добијање визе за Велику Британију отежани, готово немогући.
Каже и да наша држава, као и Босна и Херцеговина може да тражи побољшање услова, али у оваквој међународној ситуацији то је, додаје, тешко и компликовано.