Advokat: Karadžić možda počeo štrajk glađu?
BEOGRAD: Advokat Goran Petronijević rekao je, nakon pisanja medija o teškom položaju Radovana Karadžića u britanskom zatvoru, da je njegova pretpostavka, pošto za sada nema nikakvog kontakta s njim, da je Karadžić i dalje u potpunoj izolaciji i da će, ukoliko mu se bilo šta loše desi, za to biti odgovorna britanska vlada.
Pošto nemam nikakvog kontakta sa njim, moja jedina pretpostavka je da je on i dalje u potpunoj izolaciji, a neke informacije su čak posredno dobijene, da je započeo i štrajk glađu, ali za to ne mogu da vam dam potvrdu, rekao je Petronijević za Tanjug.
On je objasnio da Karadžić nije zatvorenik Ujedinjenog Kraljevstva već Ujedinjenih nacija i da Velika Britanija ima obavezu da poštuje pravila UN.
To je problem iz koga proizilazi sve ovo, rekao je Petronijević i dodao da su odgovorne UN kao krovna organizacija koje su potpisale ugovor sa Velikom Britanijom za izdržavanje kazne i da su dužne da prate izvršenje tih sankcija.
Pored njih, vrlo ozbiljnu odgovornost nosi i nova predsednica Haškog suda za bivšu Jugoslaviju (Grasijela Gati Santana), smatra Petronijević.
Pre nekoliko dana grupa intelektualaca uputila je pismo generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu zbog, kako su naveli, nehumanog postupanja prema Karadžiću u britanskom zatvoru, a na pitanje da li je neko reagovao nakon toga, Petronijević kaže da za sada nema zvaničnih reakcija UN, ali da ima dosta interesovanja strane javnosti.
Među potpisnicima apela za pomoć i akcije spasavanja Karadžićevog života i dostojanstva, koji je, pored UN, poslat i mnogobrojnim amabasadama, kako prenose mediji, nalaze se i akademici Matija Bećković, Slavenko Terzić, Emir Kusturica, Rajko Petrov Nogo, Vasilije Krestić, Darko Tanasković i drugi...
Petronijević je u razgovoru naveo i da za Karadžića ne važe međunarodno priznata "Mandelina pravila", po kojima osuđenik treba da služi kaznu u mestu najbližem njegovom prebivalištu.
Karadžiću, kaže Petronijević, ne može da se uplati novac, on ne može da kontaktira, ne može da prima posetu, odnosno, kako je rekao, moguće je jednom mesečno u trajanju od dva sata, ali su uslovi za dobijanje vize za Veliku Britaniju otežani, gotovo nemogući.
Kaže i da naša država, kao i Bosna i Hercegovina može da traži poboljšanje uslova, ali u ovakvoj međunarodnoj situaciji to je, dodaje, teško i komplikovano.