Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

VOLONTIRANJEM SE GRADE SNAŽNIJE ZAJEDNICE Svojim aktivnostima volonteri doprinose ostvarenju Ciljeva održivog razvoja UN

06.12.2024. 17:03 17:16
Izvor:
Dnevnik
нис
Foto: Kompanija NIS

Međunarodni dan volontera koji se obeležava 5. decembra, idealna je prilika da se istakne značaj volonterizma u društvu i prizna doprinos volontera širom sveta.

Ustanovljen od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 1985. godine, ovaj dan poziva na prepoznavanje značaja volonterskih aktivnosti i promovisanje solidarnosti na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou.

Volonterizam nije samo čin dobrote, već jedan od faktora koji doprinose rešavanju globalnih izazova i postizanju održivog razvoja. U Ujedinjenim nacijama ističu da bez uključivanja svih ljudi, na svim nivoima i u svim fazama razvoja, nije moguće ostvariti Ciljeve održivog razvoja. Upravo volontiranje omogućava ljudima da postanu aktivni učesnici u rešavanju lokalnih i globalnih problema, čineći zajednice otpornijim i spremnijim da se nose sa izazovima poput klimatskih promena, ekonomskih kriza, društvenih nepravdi i konflikata.

нис
Foto: Kompanija NIS

Prema izveštaju Ujedinjenih nacija, više od milijardu ljudi širom sveta volontira, što ih čini nezaobilaznim akterima u postizanju Ciljeva održivog razvoja. Obično su volonteri i prva  linija pomoći u situacijama poput prirodnih nepogoda, ratova i migracija. Za vreme pandemije korona virusa, broj volontera koji su pomagali u borbi protiv virusa, pružajući pomoć ugroženima, bio je veliki. Takođe, volonteri često prepoznaju i potencijale u zajednicama, razvijaju nove inicijative i bivaju dugoročna podrška projektima koji unapređuju životnu sredinu, obrazovanje i socijalnu inkluziju.

Jedan od važnih aspekata volonterizma je i to što stvara most između generacija, omogućavajući mladima da uče od starijih, dok stariji volonteri donose svoja životna iskustva u zajednice, čineći ih mudrijim i otpornijim na izazove. U mnogim kulturama, volonteri spajaju tradiciju i savremeno društvo, jer pomažu da se prenesu vrednosti i solidarnost na nove generacije.

Uprkos izazovima, volonteri i dalje pokreću promene. Poslednjih decenija, sve veći broj kompanija prepoznaje vrednost volonterizma kao sastavni deo svoje društvene odgovornosti. Korporativni volonterizam omogućava preduzećima da doprinose zajednicama, dok istovremeno motivišu i povezuju svoje zaposlene. Kompanije prepoznaju da društvena odgovornost odavno nije samo donacija novca ili robe, već i angažman zaposlenih koji svojom voljom i veštinama pomažu u rešavanju konkretnih problema u društvu. Korporativni volonteri ne samo da pomažu u rešavanju lokalnih i globalnih izazova, već i stvaraju pozitivan imidž svojih kompanija, poboljšavajući odnose sa zajednicom. Studije pokazuju da kompanije koje se bave korporativnim volonterizmom beleže bolju motivaciju i lojalnost zaposlenih. Zaposleni koji učestvuju u volonterskim aktivnostima često se osećaju ponosno i motivisano, jer njihov rad doprinosi društvenim ciljevima. Korporativni volonterizam takođe može igrati značajnu ulogu u rešavanju socijalnih, ekoloških i humanitarnih problema, jer kompanije mogu mobilisati značajne resurse i stručnost svojih zaposlenih, što može imati dugoročan pozitivan uticaj na zajednicu.

нис
Foto: Kompanija NIS

Kompanija NIS izdvaja se kao pozitivan primer društvene odgovornosti u Srbiji. Kroz volonterske aktivnosti, zaposleni u toj kompaniji podržavaju brojne inicijative i pomažu osetljivim kategorijama društva. Kompanija je osnovala Klub volontera NIS-a 2018. godine, koji danas broji gotovo 2.000 članova. Ovi volonteri su tokom godina realizovali više od 80 akcija, u koje su uložili preko 7.700 volonterskih sati. Da je stvaranje zdravijeg okruženja prioritet ovih humanih pojedinaca, govori i činjenica da su tokom 2024. godine volonteri kompanije NIS učestvovali u brojnim ekološkim inicijativama, uključujući čišćenje Oficirske plaže u Novom Sadu i sadnju 100 sadnica u Kikindi. Takođe, kroz tradicionalni interni volonterski konkurs pod sloganom „Promeni, pozeleni, budi (n)eko“, zaposleni su opremili izabrane škole i predškolske ustanove ekološkim rešenjima kao što su solarne klupe, komposteri i prese za reciklažu.

U okviru Kluba volontera organizovane su i aktivnosti kako bi se pomoglo najosetljivijim kategorijama.. Jedna od takvih akcija bila je priprema ajvara u dvorištu udruženja „Evo ruka“, čijom prodajom su prikupljena sredstva za podršku porodicama dece sa smetnjama u razvoju. Takođe, članovi Kluba volontera kompanije NIS tradicionalno daruju decu širom zemlje različitim poklon paketima, te su tako prikupili veliku količinu slatkiša za više od 600 dece iz socijalno ugroženih porodica, kojima je Kompanija donirala zimsku odeću i obuću. Altruizam zaposlenih u kompaniji NIS ogleda se i u redovnom učešću u akcijama dobrovoljnog davanja krvi koje se organizuju u saradnji sa nadležnim transfuziološkim službama u okviru kojih je u ovoj godini do sada prikupljeno 500 jedinica krvi.

Ove inicijative pokazatelj su kako angažman volontera, bilo kroz ekološke, socijalne ili zdravstvene aktivnosti, doprinosi stvaranju održivih zajednica i pruža konkretnu podršku onima kojima je najpotrebnija.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar