СВЕТСКИ ДАН ХУМАНИТАРНЕ ПОМОЋИ И ХУМАНИТАРАЦА ОБЕЛЕЖАВА СЕ 19. АВГУСТА Хероји који несебично помажу
Сваке године, 19. августа, обележава се Светски дан хуманитараца, како би се указало на важност глобалног хуманитарног рада и пружања локалне, непосредне помоћи свакоме коме је она потребна.
Хуманитарни радници су у свакој кризи највећа подршка на коју угрожени рачунају.
Данашњицу карактеришу велике хуманитарне потребе. На свету има на хиљаде волонтера, професионалаца и људи погођених кризом који пружају другима хитну здравствену негу, смештај, храну, заштиту, воду, вођени само најчистијим идеалом хуманизма.
Више од 130 милиона људи широм света тренутно је у кризи, било због рата или природних катастрофа и потребна им је хуманитарна помоћ. Према подацима из јула ове године, укупно 309,9 милиона људи широм света тражи ургентну помоћ и заштиту, што је смањење од 13 одсто у односу на прошлогодишњи GHO (Глобал Хуманитариан Overview), а као резултат ригорозно одређиваних приоритета и напора који су уложени у последњих годину дана. Процене показују да је потребно 48,6 милијарди америчких долара да би се пружила помоћ и заштита за 187,8 милиона најугроженијих који су обухваћени плановима УН - а и партнерских организација.
Светски дан хуманитарне помоћи установљен је 2008. године од стране Генералне скупштине Уједињених нација и први пут је званично обележен 2009. године. Датум 19. август, изабран је као обележавање годишњице бомбардовања хотела „Цанал” у Багдаду, догађаја у којем су, Високи комесар УН за људска права, Серхио Виеира де Mellothe и двадесет других изгубили животе. Организације широм света се укључују да одају почаст на различите начине, од прикупљања средстава до предавања и других догађаја који имају за циљ подизање свести, залагање за опстанак и достојанство људи погођених кризама, као и за безбедност и сигурност хуманитарних радника.
У земљи, најстарија хуманитарна организација је Српско друштво Црвеног крста. Оно је основано 1876. године у Београду и сврстава се у првих 15 националних друштава Црвеног крста у свету. Волонтери, чланови и запослени Црвеног крста ангажовани су не само на директној помоћи грађанима, већ и као подршка на СОС телефонским линијама, кроз бројне активности, програме и пројекте. Активисти Црвеног крста свакодневно су на терену и труде се да помогну онима којима је помоћ најпотребнија.
Међутим, хумане људе не налазимо само у организацијама попут Црвеног крста већ и бројним компанијама, а један од светлих примера је НИС. У жељи да негује и подстиче социјалну одговорност кроз корпоративни волонтеризам, НИС је основао свој клуб волонтера, 2018. године, и данас је овај клуб један од највећих у Србији, будући да броји готово 2.000 чланова, запослених у компанији, који се могу похвалити спровођењем преко 80 акција, у чију су реализацију уложили више од 7.000 сати.
Хуманитарци су хероји који несебично пружају помоћ милионима људи широм света. Сваке године се појављују нови и тешки изазови који ће захтевати флексибилније финансирање и прилагодљив хуманитарни рад. Све већа економска криза и глобални изазови као што су сиромаштво, глобални здравствени проблеми, повећање цена и све већи број људи у покрету, сваке године повећавају потребу за хуманитарцима.
А. Брзак
Фото: Архива „Дневник”