МЕЂУНАРОДНИ ДАН СОЛИДАРНОСТИ – Кључ за смањење неједнакости и разлика у друштву
Међународни дан солидарности обележава се сваке године (20. децембра) са циљем да подсети на снагу заједништва и међународне сарадње у остваривању циљева Одрживог развоја Уједињених нација.
Овим даном скреће се пажња на важност солидарности међу народима, наглашавајући обавезе влада према међународним споразумима, с циљем смањења глобалних проблема попут сиромаштва, глади и болести.
Солидарност као темељ међународних односа
Солидарност је препозната као један од основних принципа међународних односа још у Миленијумској декларацији – резолуцији Уједињених нација, којом је 2000. године утврђено осам главних развојних циљева (искорењивање екстремног сиромаштва и глади, псотизање универзалног основног образовања, промовисање једнакости полова, смањење смртности код деце, побољшање здравља мајки, борба против ХИВ-а, маларије и других обољења, обезбеђење еколошке одрживости и стварање глобалног партнерства за развој). У свету у ком најугроженији често немају подршку оних који су у повољнијој ситуацији, солидарност постаје кључни принцип у борби против глобалних неједнакости.
Један од најистакнутијих примера солидарности у пракси је Светски фонд солидарности, основан 2003. године као поверенички фонд Уједињених нација, који се бави смањењем сиромаштва и промовисањем развоја у најугроженијим деловима света. Овај фонд помаже земљама у Африци, Азији и Латинској Америци да изграде инфраструктуру, приступ здравству, образовању и храни.
У Србији, пример солидарности може се видети у различитим иницијативама, као што су биле акције помоћи током поплава 2014. године, када су организације попут Црвеног крста окупиле хиљаде волонтера и донација како би помогле становницима погођеним катастрофама. Ове акције су показале снагу заједништва и солидарности међу грађанима, који су се удружили како би помогли онима којима је помоћ била најпотребнија.
У том контексту, корпоративни волонтеризам има кључну улогу. И у Србији, многи примери солидарности показују како ангажман појединаца и организација може значајно допринети друштвеним променама. Клуб волонтера компаније НИС, основан 2018. године, сада броји готово 2000 чланова, а кроз више од 80 акција и више од 7.700 сати волонтирања учествовао је у иницијативама које су допринеле очувању животне средине и унапређењу услова живота у локалним заједницама.
Традиционалним, интерним волонтерским конкурсом „Промени, позелени, буди (Н)ЕКО“, кроз четири акције, волонтери компаније НИС су озеленили и опремили школе и предшколске установе соларном клупом и пуњачем, компостерима, пресама за рециклажу и другим еколошким решењима. Осим тога, снагу заједништва само током ове године показали су и чишћењем плаже Официрац у Новом Саду, док су у Кикинди посадили стотину садница украсног дрвећа.
Ове иницијативе нису само пример солидарности у еколошкој сфери, већ показују како заједнички рад може имати широк друштвени утицај. Обележавање Међународног дана солидарности подсећа нас да је колективно деловање основни алат за остварење циљева одрживог развоја, посебно у смањењу сиромаштва, решавању климатских изазова и постизању глобалних циљева за добробит свих.