ЗАВРШЕНА МАНИФЕСТАЦИЈА „СУНЧАНА ЈЕСЕН ЖИВОТА“ Пехари и признања најбољима
Након месец дана разноврсног програма и бројних активности традиционална манифестација “Сунчана јесен живота”, посвећена старијим суграђанима, завршена је вечерас приредбом у Геронтолошком центру „Нови Сад“ у Дому на Новом насељу. Том приликом најбољим учесницима су за постигнуте успехе у различитим категоријама уручена укупно 23 пехара, као и 120 признања .
Међународни дан старих особа обележава се сваког 1. октобра већ 32 године. Тај месец је посвећен старијим суграђанима и у том периоду Геронтолошки центар “Нови Сад”, уз подршку града, организује за своје кориснике различите програме и активности, попут изложби слика, ручних радова, те културно-забавних програма, песничких вечери, квизова, излета али и друштвених игара и спортских турнира.
Најбољим учесницима уручени су пехари и признања, а присутне је између осталих поздравио и градоначелник Милан Ђурић, који је рекао да град поштује своје најстарије суграђане и труди се да о њима брине.
- Подршка Града овој манифестацији није изостала ни ове године - објаснио је Ђурић и напоменуо да је за то издвојено 1.850.000 динара. - То је само један од начина да укажемо дужну пажњу и поштовање суграђанима треће животне доби. Нови Сад није само град културе и младих, него и град хуманости. Брига о старијим особама је више питање хуманости и друштвене одговорности, него обавезе. Друштво какво изградимо данас је друштво које ће нас сачекати у старости. Да Нови Сад али и држава указују пажњу својим старијим суграђанима доказ су пензионерске картице, с којима корисници имају бројне погодности. Не би требало заборавити ни повећање пензија од 2. новембра, а крајем месеца или почетком децембра следи исплата 20.000 за све пензионере.
Градоначелник је подсетио и да град улаже у обнову и изградњу домова пензионера, не само у Новом Саду већ и у приградским насељима.
По пројекцијама Уједињених нација до 2050. године број особа старијих од 65 година биће двоструко већи. Будући да жене имају дужи очекивани животни век у односу на мушкарце, оне су бројније у свим старосним категоријама.
Процене Републичког завода за статистику показују да је Србија једна од демографски најстаријих земаља у Европи и просечна старост становништва износи 43,8 година (за жена 45,2 а мушкараце 42,4). У 2022. години старији од 65 и више година чинили су 22 одсто укупног броја становништа, док је млађих од 15 година било 14,4 одсто. Између два пописа, 2011. и 2022. године, просечна старост увећана је за годину и по дана, а најнеповољнија ситуација је у регионима Јужне и Источне Србије, где скоро свака четврта особа (23,7 одсто) има више од 64 године. Пораст броја старијег становништва је евидентан, и у Србији, по подацима последњег пописа живи 117.651 особа старијих од 85 година.
Из Геронтолошког центра подсећају да су, као и ранијих година, и овог пута за своје кориснике организовали низ активности културно-забавног и спортско-рекреативног карактера, уз напомену да манифестација, због епидемиолошке ситуације, није организована само у току пандемије коронавируса.
- Жеља нам је да корисницима нашег центра омогућимо да, без обзира на године, и даље активно учествују у друштвеном животу – објаснила је организаторка промотивних активности манифестације Ружица Вукић Рајић. – Сви пензионери, али и млађи људи са инвалидитетом који се налазе у нашој установи, дали су много, али још увек могу много тога да пруже. У њиховим годинама веома им значи да осете да су потребни друштву, те да нису запостављени и заборављени.
Ј. Вукашиновић