ZAVRŠENA MANIFESTACIJA „SUNČANA JESEN ŽIVOTA“ Pehari i priznanja najboljima
Nakon mesec dana raznovrsnog programa i brojnih aktivnosti tradicionalna manifestacija “Sunčana jesen života”, posvećena starijim sugrađanima, završena je večeras priredbom u Gerontološkom centru „Novi Sad“ u Domu na Novom naselju. Tom prilikom najboljim učesnicima su za postignute uspehe u različitim kategorijama uručena ukupno 23 pehara, kao i 120 priznanja .
Međunarodni dan starih osoba obeležava se svakog 1. oktobra već 32 godine. Taj mesec je posvećen starijim sugrađanima i u tom periodu Gerontološki centar “Novi Sad”, uz podršku grada, organizuje za svoje korisnike različite programe i aktivnosti, poput izložbi slika, ručnih radova, te kulturno-zabavnih programa, pesničkih večeri, kvizova, izleta ali i društvenih igara i sportskih turnira.
Najboljim učesnicima uručeni su pehari i priznanja, a prisutne je između ostalih pozdravio i gradonačelnik Milan Đurić, koji je rekao da grad poštuje svoje najstarije sugrađane i trudi se da o njima brine.
- Podrška Grada ovoj manifestaciji nije izostala ni ove godine - objasnio je Đurić i napomenuo da je za to izdvojeno 1.850.000 dinara. - To je samo jedan od načina da ukažemo dužnu pažnju i poštovanje sugrađanima treće životne dobi. Novi Sad nije samo grad kulture i mladih, nego i grad humanosti. Briga o starijim osobama je više pitanje humanosti i društvene odgovornosti, nego obaveze. Društvo kakvo izgradimo danas je društvo koje će nas sačekati u starosti. Da Novi Sad ali i država ukazuju pažnju svojim starijim sugrađanima dokaz su penzionerske kartice, s kojima korisnici imaju brojne pogodnosti. Ne bi trebalo zaboraviti ni povećanje penzija od 2. novembra, a krajem meseca ili početkom decembra sledi isplata 20.000 za sve penzionere.
Gradonačelnik je podsetio i da grad ulaže u obnovu i izgradnju domova penzionera, ne samo u Novom Sadu već i u prigradskim naseljima.
Po projekcijama Ujedinjenih nacija do 2050. godine broj osoba starijih od 65 godina biće dvostruko veći. Budući da žene imaju duži očekivani životni vek u odnosu na muškarce, one su brojnije u svim starosnim kategorijama.
Procene Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je Srbija jedna od demografski najstarijih zemalja u Evropi i prosečna starost stanovništva iznosi 43,8 godina (za žena 45,2 a muškarace 42,4). U 2022. godini stariji od 65 i više godina činili su 22 odsto ukupnog broja stanovništa, dok je mlađih od 15 godina bilo 14,4 odsto. Između dva popisa, 2011. i 2022. godine, prosečna starost uvećana je za godinu i po dana, a najnepovoljnija situacija je u regionima Južne i Istočne Srbije, gde skoro svaka četvrta osoba (23,7 odsto) ima više od 64 godine. Porast broja starijeg stanovništva je evidentan, i u Srbiji, po podacima poslednjeg popisa živi 117.651 osoba starijih od 85 godina.
Iz Gerontološkog centra podsećaju da su, kao i ranijih godina, i ovog puta za svoje korisnike organizovali niz aktivnosti kulturno-zabavnog i sportsko-rekreativnog karaktera, uz napomenu da manifestacija, zbog epidemiološke situacije, nije organizovana samo u toku pandemije koronavirusa.
- Želja nam je da korisnicima našeg centra omogućimo da, bez obzira na godine, i dalje aktivno učestvuju u društvenom životu – objasnila je organizatorka promotivnih aktivnosti manifestacije Ružica Vukić Rajić. – Svi penzioneri, ali i mlađi ljudi sa invaliditetom koji se nalaze u našoj ustanovi, dali su mnogo, ali još uvek mogu mnogo toga da pruže. U njihovim godinama veoma im znači da osete da su potrebni društvu, te da nisu zapostavljeni i zaboravljeni.
J. Vukašinović