„ЗАМИСЛИ ЕВРОПУ” Стижу млади из Ријеке, Темишвара и Птуја
Пројекат међународне размене деце и младих „Замисли Европу”, у организацији Новосадског дечјег културног центра и Фондације „Нови Сад 2021”, угостиће од 5. до 10. маја 20 деце и младих из три града – Ријеке, Темишвара и Птуја, а пријаве и припреме за то су у току.
Деца и млади од 13 до 18 година из поменутих градова ће са својим вршњацима из Новог Сада, код којих ће бити смештени, провести време у пажљиво осмишљеном програму интеркултуралног учења и креативних радионица. Позив за учешће је отворен до 15. марта и до тада је могуће пријавити се путем имејл-адресе [email protected] или позивом на број 063/880-93-86.
– Идеја се огледа у томе да Нови Сад буде дечја и омладинска европска престоница – истакла је координаторка пројекта „Замисли Европу” Бранка Бајић, изразивши жељу да размена заживи и постане манифестација која ће бити реализована сваке године. – Позвали смо четири града из Европе, чекамо још потврду аустријског града Санкт Полтена. Имамо већ одређен број пријављених и из различитих новосадских средњих школа. У оквиру те прве размене планирали смо видео-рад свих учесника на тему „Замисли Европу”, у чему ће им помоћи редитељ Филип Марковиновић, а пре тога, у току марта и априла, сви пријављени имаће задатак да направе видео-рад о свом граду.
У избору креативних радионица биће реализоване драмска, ликовна и музичка. Ту су и уводне – упознавање, тим-билдинг, интеркултурално учење и размена, а један дан ће учесници посетити Фрушку гору, где ће имати радионицу у природи. Претпоследњи дан манифестације је 9. мај, Дан Европе, када ће у просторијама Новосадског дечјег културног центра бити приказан заједнички видео.
– Програма међународне размене генерално у Србији нема много, зато смо одлучили да покренемо и овај пројекат. Нови Сад данас има заиста много могућности за покретање нових ствари, а Новосадски дечји културни центар је новооснована установа која има запажен капацитет и знање за један такав пројекат који ће да траје. С друге стране, деца ће кроз међусобно упознавање много тога научити о другим културама, имаће радионице које су усмерене баш на то како комуницирати с другачијим од себе, поштовати, препознати... Покретањем таквих пројеката добијамо велики број младих освешћених за интеркултуралност и спремних да учествују у сличним програмима, а tinеjyеrsko доба је право време да добију праве смернице – поручује Бранка Бајић.
Б. Павковић