„ZAMISLI EVROPU” Stižu mladi iz Rijeke, Temišvara i Ptuja
Projekat međunarodne razmene dece i mladih „Zamisli Evropu”, u organizaciji Novosadskog dečjeg kulturnog centra i Fondacije „Novi Sad 2021”, ugostiće od 5. do 10. maja 20 dece i mladih iz tri grada – Rijeke, Temišvara i Ptuja, a prijave i pripreme za to su u toku.
Deca i mladi od 13 do 18 godina iz pomenutih gradova će sa svojim vršnjacima iz Novog Sada, kod kojih će biti smešteni, provesti vreme u pažljivo osmišljenom programu interkulturalnog učenja i kreativnih radionica. Poziv za učešće je otvoren do 15. marta i do tada je moguće prijaviti se putem imejl-adrese [email protected] ili pozivom na broj 063/880-93-86.
– Ideja se ogleda u tome da Novi Sad bude dečja i omladinska evropska prestonica – istakla je koordinatorka projekta „Zamisli Evropu” Branka Bajić, izrazivši želju da razmena zaživi i postane manifestacija koja će biti realizovana svake godine. – Pozvali smo četiri grada iz Evrope, čekamo još potvrdu austrijskog grada Sankt Poltena. Imamo već određen broj prijavljenih i iz različitih novosadskih srednjih škola. U okviru te prve razmene planirali smo video-rad svih učesnika na temu „Zamisli Evropu”, u čemu će im pomoći reditelj Filip Markovinović, a pre toga, u toku marta i aprila, svi prijavljeni imaće zadatak da naprave video-rad o svom gradu.
U izboru kreativnih radionica biće realizovane dramska, likovna i muzička. Tu su i uvodne – upoznavanje, tim-bilding, interkulturalno učenje i razmena, a jedan dan će učesnici posetiti Frušku goru, gde će imati radionicu u prirodi. Pretposlednji dan manifestacije je 9. maj, Dan Evrope, kada će u prostorijama Novosadskog dečjeg kulturnog centra biti prikazan zajednički video.
– Programa međunarodne razmene generalno u Srbiji nema mnogo, zato smo odlučili da pokrenemo i ovaj projekat. Novi Sad danas ima zaista mnogo mogućnosti za pokretanje novih stvari, a Novosadski dečji kulturni centar je novoosnovana ustanova koja ima zapažen kapacitet i znanje za jedan takav projekat koji će da traje. S druge strane, deca će kroz međusobno upoznavanje mnogo toga naučiti o drugim kulturama, imaće radionice koje su usmerene baš na to kako komunicirati s drugačijim od sebe, poštovati, prepoznati... Pokretanjem takvih projekata dobijamo veliki broj mladih osvešćenih za interkulturalnost i spremnih da učestvuju u sličnim programima, a tinejyersko doba je pravo vreme da dobiju prave smernice – poručuje Branka Bajić.
B. Pavković