light snow
-1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Заједнички спречити насиље у породици

12.12.2015. 18:25 13:33
Пише:

У оквиру кампање „16 дана активизма против насиља над женама” у Скупштини Града Новог Сада одржана је трибина „Реагуј”. Трибини је присуствовала и председница новосадског

парламента Јелена Црногорац која је рекла да назив трибине упућује на жељу да се подршком и учешћем укаже на потребу и неопходност јачања свести свих чланова заједнице о веома озбиљним и све присутнијим проблемима насиља над женама.



– Рад свих ресорних градских управа у Новом Саду, одборничке мреже жена Скупштине града као и Комисије за родну равноправност Скупштине у протеклом периоду усмерен је управо на напоре да се оваквим скуповима, као и другим активностима, покаже да је наш град спреман да пружи сваку врсту помоћи која је у његовој надлежности да би се свим стручним службама, а свакако и онима којима је таква помоћ најдиректније потребна, пружила одговарајућа подршка у напорима да се такве појаве у нашој средини сведу на минимум – поручила је Јелена Црногорац.



Циљ трибине је био да се стручњаци из свих области састану и разговарају о томе шта се може учинити да би се допринело смањењу насиља у породици. Руководитељка Сигурне женске куће др Нада Падејски Шекеровић је истакла да насиље оставља последице на физичко и ментално здравље свих особа које га трпе, а у највећем проценту на жене и децу.



– Један од највећих проблема се јавља када жена напушта Сигурну женску кућу и покушава да се осамостали јер се дешава да је економски зависна од починиоца насиља – рекла је др Падејски Шекеровић, и додала да се тај проблем може превазићи једино интегрисаним приступом целокупног система. – Висока стопа незапослених у нашој земљи одређује у истој мери и жене које су жртве насиља. Други значајан проблем је непрепознавање значаја психолошких последица које насиље оставља на жене и децу. Већином се санирају физичке последице, али су оне психолошке дугосежније и имају утицај на целокупно функционисање.



Када се говори о подацима које поседује Центар за социјални рад, у 2015. години је број пријава насиља у породици повећан 31 одсто у односу на 2014. По оцени стручњака који су учествовали на трибини, тај податак може значити да насиља има више, али и упућује на чињеницу да се оно више пријављује.



Подаци Полицијске управе Нови Сад кажу да је од 2010. до 2014. године у Новом Саду регистровано 1.427 кривичних пријава за дело насиља у породици, док је од јануара до септембра ове године регистровано 304 пријаве за насиље и покренуто 494 прекршајних поступака.

– Највише пријава, укупно 186, ове године било је на Детелинари, Телепу и Новом насељу – рекла је координаторка за сузбијање малолетничке делинквенције, праћење насиља у породици и партнерског насиља Далиборка Војводић Поповић. – Насиље се најчешће дешава у породичној кући или стану, а највише пријава буде телефонским путем, чак 75 одсто.



Анализе показују и да су вербалне претње нешто чешће и чине 62 одсто пријављених случајева, у односу на физичке нападе, којих је било у 38 одсто случајева.– Извршиоци насиља у породици су у највећој мери мушкарци, којих је у периоду од јануара до септембра ове године било 1.198, а жене су биле извршиоци у 166 пријављених случајева – рекла је Далиборка Војводић Поповић.



Ипак, подаци Полицијске управе Нови Сад показују да је 2015. године ситуација атипична јер нема класичне слике где су најзаступљенији случајеви жена жртава насиља. Знатно су присутнији случајеви насиља у породици који не подразумевају однос супружника, односно партнера.



В. Павлов



Форензичка соба



Трибини „Реагуј” су присуствовали и представници Оперативне мреже за заштиту жена и деце од насиља у породици „Зора”, коју чини 12 институција, међу којима су Полицијска управа Нови Сад, Основни, Виши, Апелациони и Прекршајни суд, Дом здравља „Нови Сад”, ПУ „Радосно детињство” и други. Том приликом је речено да је значајан помак учињен с такозваном форензичком собом, где се на посебан начин испитују деца као посебно осетљиви сведоци, а тако се штите од секундарне трауматизације. Разговори се снимају и користе у судским поступцима.

Пише:
Пошаљите коментар