Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За дете је најбоље мајчино млеко

25.08.2022. 15:59 16:02
Пише:
Фото: Приватна архива

Виша медицинска сестра Слађана Црвенков, са готово 26 година искуства у раду са трудницама и патронажи, бесплатним саветима током 24 часа већ десет година помаже будућим мајкама и породицама у чије животе долазе принове

. Ауторка је едиције књига “Треба знати”, намењених трудницама и родитељима деце до годину дана, а о њеној несебичности посведочиће многи. Слађанин бесплатан едукативни семинар за труднице “Сазнај, научи, усвоји, примени” у Културној станици “Еђшег” обележио је Светску недељу дојења, а бесплатну едукацију трудница и жена свакодневно пружа у Фејсбук групи “Трудноћа и беба – треба знати”, која броји 40.000 чланица, чему се, како каже, безусловно даје. Поред тога, једном седмично, на свом Инстаграм профилу “Трудноћа и беба_Слађана Црвенков” има рубрику “Питајте Слађу”.

- Спроводећи радионицу за труднице на Штранду пре неколико година, схватила сам колико жене мисле да знају, а уствари не знају – истиче Слађана Црвенков. - Сазнала сам да жене имају страх од непознатог, не само од порођаја, него и од дојења. То је зато што живимо у времену у којем се највише информишу путем интернета и слушају искуства других, а порођај и бол је немогуће поредити. Требало би определити се за једну стручну особу којој верујете. Едукација је 80 одсто успешности дојења, јер жена ће у том случају умети да препозна проблем и решиће га у најкраћем могућем року. Један од примера је појава рагада, које настају као последица неправилног хвата бебе на дојци. Најпре морамо дојке да припремимо за дојење, потом у првим данима морамо да водимо рачуна о томе да ли беба правилно хвата и да ли правилно депласирамо дојку на крају подоја.

У радном искуству сусретала се са најразличитијим примерима. Сусретала се са женама које су дошле из ратних подручја, које су биле под стресовима или на неким терапијама током трудноће, а касније на другим... Узроци за немогућност дојења могу бити разни и не би требало жену осуђивати.

- Не могу да будем искључива – објашњава Црвенков. - Јесам за дојење, али потребно је сагледати комплетну ситуацију. Рецимо, присуствовала сам једном семинару на којем је било строго забрањено коришћење силиконске брадавице, када је један уважени специјалиста рекао: “Добро, дакле, ви нисте за дојење?” Не, ја сам разговарала са женом која је желела да одустане од дојења, питала сам је да себи остави време до наредног дана. Међутим, она је и сутрадан рекла да не жели да доји. Њени разлози су били дуготрајни подоји, исцрпљеност и слично, а онда сам је упитала да ли би желела да измлаза млеко и даје га детету. Ту је већ одговор био: „Како не бих? То ми је пет минута.“ То је већ био успех. Мени је важно да дете узима мајчино млеко. Мајка ће га хранити, оствариваће се та психолошка блискост. Наравно да је дојка увек бољи избор, али ако жена жели да одустане, онда је боље да дете добија исцеђено мајчино млеко макар и кроз флашицу.

Слађана Црвенков води се мотом свог некадашњег професора са Високе здравствене школе струковних студија у Земуну: „Шта ако...?“, што оцењује као изузетно добар водич за дојење.

Едукација је 80 одсто успешности дојења, јер жена ће у том случају умети да препозна проблем и решиће га у најкраћем року

- Шта ако добијем упалу? На време ћемо приметити, па ћемо реаговати – потврђује она. - Имају страх од рагада, често су у заблуди, мисле да су добиле упалу груди, а то није упала, него нагли дисбаланс хормона. Жену би требало припремити на то где су млечне жлезде и колико их има. Често пише да би требало да постоји 15 до 20 млечних канала, односно млазева. Није тачно, пракса каже друго. Дешава се да пишу или зову и тврде да немају довољно млека, јер, наводно, немају 15 млазева. На основу праксе тврдим да млазева има пет до седам. Али то није мерило да ли жена има млека. Мерило је развијеност млечних жлезда. Свака мајка може да доји, само постоји оно “али”. Може да доји уколико има анатомски развијене жлезде.

Мање притиска, прецизно и конкретно објаснити ситуацију – правилан или неправилан хват, како пласирати и депласирати дојку, на шта обратити пажњу, како реаговати, који су први сигнали на које жене могу и саме да реагују, чак и да не стигну до гинеколога... – јесу суштина савета Слађане Црвенков.

- Живимо у 21. веку, сви знамо бенефите дојења и за мајку и за дете – да је то млеко најквалитетније, најхранљивије, најјефтиније, увек доступно, подгрејано... О томе не треба сатима да причамо. Жене се, генерално, само плаше да се неће снаћи у тим првим данима. Мој суштински одговор на многобројна питања је: „Добра воља, добар положај и не брините.“ За дојење се вреди борити и мој мото је да подстичемо оно што је достојно да будемо срећни. А срећа јесте у томе да подстичемо наталитет и сигурност мајке. Онај ко се разуме у ову струку, зна шта ће се догодити ако мајци први дан крене кап млека. То дете неће остати гладно – поручује Слађана Црвенков.

Б. Павковић

Пише:
Пошаљите коментар