Вода у Дунаву задовољавајућег квалитета
Резултати испитивања хемијског и микробиолошког статуса површинских вода показују да је Дунав задовољавајућег квалитета за купање и рекреацију, саопштено је на јучерашњој конференцији за медије у Институту за јавно здравље Војводине.
Мерења показују да је и вода из водовода здравствено исправна, а и ваздух у граду је задовољавајућег квалитета.Лекар специјалиста хигијене др Емил Живадиновић објаснио је да се од 1. јуна вода на Штранду свакодневно контролише, док се на осталим градским плажама, попут Официрске и оних у Футогу и на Бегечкој јами, испитивања обављају једном недељно.
– Без обзира на то што је Дунав одговарајућег квалитета за купање, резултати, нажалост, показују да у њему има бактерија фекалног порекла, али у дозвољеном броју – рекао је др Живадиновић, и објаснио да се управо због тога грађанима препоручује обавезно туширање након купања у Дунаву. – Вода на тушевима и славинама на Штранду прикључена је на новосадски водовод и исправна је, те се може користи. У више од 98 одсто узорака вода за пиће у домаћинствима, која је пореклом из водовода, здравствено је исправна и према томе безбедна за употребу.
Резултати контролисања здравствене исправности воде за пиће показују да је током августа узорак из јавног бунара „Снежна Марија” био хемијски неисправан, док на узорцима из бунара на Рибарском острву, код ресторана, као и у Улици Јожефа Марчока, постоји микробиолошка неисправност, те се не препоручује коришћење воде с поменутих бунара.
Лекари напомињу да треба разликовати воду из јавних бунара ону из јавних чесми, које се нала-зе у парковима, на станицама или на другим отвореним просторима, као и оне прикључене на новосадски водовод јер је таква вода безбедна за употребу. Информације о здравственој исправности воде за пиће на јавним бунарима грађани могу пронаћи на сајту Института.
Ј. Вукашиновић