Voda u Dunavu zadovoljavajućeg kvaliteta
Rezultati ispitivanja hemijskog i mikrobiološkog statusa površinskih voda pokazuju da je Dunav zadovoljavajućeg kvaliteta za kupanje i rekreaciju, saopšteno je na jučerašnjoj konferenciji za medije u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Merenja pokazuju da je i voda iz vodovoda zdravstveno ispravna, a i vazduh u gradu je zadovoljavajućeg kvaliteta.Lekar specijalista higijene dr Emil Živadinović objasnio je da se od 1. juna voda na Štrandu svakodnevno kontroliše, dok se na ostalim gradskim plažama, poput Oficirske i onih u Futogu i na Begečkoj jami, ispitivanja obavljaju jednom nedeljno.
– Bez obzira na to što je Dunav odgovarajućeg kvaliteta za kupanje, rezultati, nažalost, pokazuju da u njemu ima bakterija fekalnog porekla, ali u dozvoljenom broju – rekao je dr Živadinović, i objasnio da se upravo zbog toga građanima preporučuje obavezno tuširanje nakon kupanja u Dunavu. – Voda na tuševima i slavinama na Štrandu priključena je na novosadski vodovod i ispravna je, te se može koristi. U više od 98 odsto uzoraka voda za piće u domaćinstvima, koja je poreklom iz vodovoda, zdravstveno je ispravna i prema tome bezbedna za upotrebu.
Rezultati kontrolisanja zdravstvene ispravnosti vode za piće pokazuju da je tokom avgusta uzorak iz javnog bunara „Snežna Marija” bio hemijski neispravan, dok na uzorcima iz bunara na Ribarskom ostrvu, kod restorana, kao i u Ulici Jožefa Marčoka, postoji mikrobiološka neispravnost, te se ne preporučuje korišćenje vode s pomenutih bunara.
Lekari napominju da treba razlikovati vodu iz javnih bunara onu iz javnih česmi, koje se nala-ze u parkovima, na stanicama ili na drugim otvorenim prostorima, kao i one priključene na novosadski vodovod jer je takva voda bezbedna za upotrebu. Informacije o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće na javnim bunarima građani mogu pronaći na sajtu Instituta.
J. Vukašinović