Уз изложбу промовисана књига о Алимпију Поповићу
У депандансу Музеја града Новог Сада у Сремским Карловцима, где се приводи крају обнова дворишне фасаде, промовисана је књига „Успомене проте Алимпија Поповића“, коју је приредила музејска саветница др Гордана Петковић.
Ово дело, које је у издању „Прометеја“ угледало светлост дана 2017. поводом три века Алмашке цркве и пет деценија од смрти њеног пароха Алимпија Поповића, после новосадске промоције у Градској кући те године, представљено је и карловачкој публици због тога јер је он био и ђак тамошње Богословије.
- После Новог Сада и промоције у Градској кући у прилици смо да у овом лепом објекту новосадског музеја у Сремским Карловцима причамо о књизи која није само архивска грађа нити проста збирка успомена, него је водич кроз Нови Сад с краја 19. и до половине 20. века, уз одрастање, стасавање, животно сазревање човека који је имао битну улогу у том периоду за Нови Сад – рекао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић. - Реч је о човеку који је био свештеник, парох у Аламшкој и Успенској цркви, и који је водио град после Другог светског рата. Био је заслужан за обнову Новог Сада након ратног разарања. Необично је да је свештеник био на челу града после доласка комуниста на власт, али очигледно да је он био прихватљива личност за све. Велики траг је оставио у прошлости града тиме што је утемељио, односно започео обележавање страдања Новосађана у рацији, једног од најтрагичнијих догађаја у новијој историји Новог Сада.
Према речима ауторке др Гордане Петковић, књига на 600 страна доноси успомене које је прота Алимпије забележио пред крај живота. Богато је илустрована породичним фотографијама из детињства, факсимилима докумената, али и списком имена жртава Новосадске рације 1942. године које су биле његови парохијани у Успенској цркви.
Говорећи о овом подухвату др Гордане Петковић уредник у Издавачкој кући „Прометеј“ Зоран Колунџија је истакао да књигу није било лако направити јер је у питању веома сложен материјал.
- Био је у рукопису и требало је дешифровати га, те наћи пригодне илустрације - казао је Колунџија. - Ова књига има посебну вредност јер доноси из прве руке попис жртава рације, парохијана Алимпија Поповића. То је истраживачки подухват вредан пажње, који помаже да се упореде подаци са другим изворима.
У музеју је отворена и изложба о овој надасве занимљивој личности. Према речима Гордане Петковић, личне предмете, документе и друге експонате публика ће моћи да види у карловачком музеју током целог лета.
Након што је прошле године новцем из новосадског буџета обновљена улична фасада, овог пролећа предузето је и реновирање дворишне фасаде, што радници полако приводе крају. Тренутно су у току фарадерски радови на тераси некадашње резиденције баронске породице Рајачић, на којој је лане обијен малтер како би се просушила. Осим зидова овог пута мајстори су рестаурирали челичну ајнфорт и малу капију, дворишна дрвена двокрилна врата и челична врата за подрум. Молерски радови изведени су и у некадашњој трпезарији Рајачићевих.
За те радове у буџету Града Новог Сада обезбеђено је 4.035.000 динара. Додатних 250.000 динара планирано је за израду пројекта електроинсталација. Завичајна збирка у Сремским Карловцима у саставу је Музеја града Новог Сада од 1963.
Зорица Милосављевић