Uz izložbu promovisana knjiga o Alimpiju Popoviću
U depandansu Muzeja grada Novog Sada u Sremskim Karlovcima, gde se privodi kraju obnova dvorišne fasade, promovisana je knjiga „Uspomene prote Alimpija Popovića“, koju je priredila muzejska savetnica dr Gordana Petković.
Ovo delo, koje je u izdanju „Prometeja“ ugledalo svetlost dana 2017. povodom tri veka Almaške crkve i pet decenija od smrti njenog paroha Alimpija Popovića, posle novosadske promocije u Gradskoj kući te godine, predstavljeno je i karlovačkoj publici zbog toga jer je on bio i đak tamošnje Bogoslovije.
- Posle Novog Sada i promocije u Gradskoj kući u prilici smo da u ovom lepom objektu novosadskog muzeja u Sremskim Karlovcima pričamo o knjizi koja nije samo arhivska građa niti prosta zbirka uspomena, nego je vodič kroz Novi Sad s kraja 19. i do polovine 20. veka, uz odrastanje, stasavanje, životno sazrevanje čoveka koji je imao bitnu ulogu u tom periodu za Novi Sad – rekao je gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević. - Reč je o čoveku koji je bio sveštenik, paroh u Alamškoj i Uspenskoj crkvi, i koji je vodio grad posle Drugog svetskog rata. Bio je zaslužan za obnovu Novog Sada nakon ratnog razaranja. Neobično je da je sveštenik bio na čelu grada posle dolaska komunista na vlast, ali očigledno da je on bio prihvatljiva ličnost za sve. Veliki trag je ostavio u prošlosti grada time što je utemeljio, odnosno započeo obeležavanje stradanja Novosađana u raciji, jednog od najtragičnijih događaja u novijoj istoriji Novog Sada.
Prema rečima autorke dr Gordane Petković, knjiga na 600 strana donosi uspomene koje je prota Alimpije zabeležio pred kraj života. Bogato je ilustrovana porodičnim fotografijama iz detinjstva, faksimilima dokumenata, ali i spiskom imena žrtava Novosadske racije 1942. godine koje su bile njegovi parohijani u Uspenskoj crkvi.
Govoreći o ovom poduhvatu dr Gordane Petković urednik u Izdavačkoj kući „Prometej“ Zoran Kolundžija je istakao da knjigu nije bilo lako napraviti jer je u pitanju veoma složen materijal.
- Bio je u rukopisu i trebalo je dešifrovati ga, te naći prigodne ilustracije - kazao je Kolundžija. - Ova knjiga ima posebnu vrednost jer donosi iz prve ruke popis žrtava racije, parohijana Alimpija Popovića. To je istraživački poduhvat vredan pažnje, koji pomaže da se uporede podaci sa drugim izvorima.
U muzeju je otvorena i izložba o ovoj nadasve zanimljivoj ličnosti. Prema rečima Gordane Petković, lične predmete, dokumente i druge eksponate publika će moći da vidi u karlovačkom muzeju tokom celog leta.
Nakon što je prošle godine novcem iz novosadskog budžeta obnovljena ulična fasada, ovog proleća preduzeto je i renoviranje dvorišne fasade, što radnici polako privode kraju. Trenutno su u toku faraderski radovi na terasi nekadašnje rezidencije baronske porodice Rajačić, na kojoj je lane obijen malter kako bi se prosušila. Osim zidova ovog puta majstori su restaurirali čeličnu ajnfort i malu kapiju, dvorišna drvena dvokrilna vrata i čelična vrata za podrum. Molerski radovi izvedeni su i u nekadašnjoj trpezariji Rajačićevih.
Za te radove u budžetu Grada Novog Sada obezbeđeno je 4.035.000 dinara. Dodatnih 250.000 dinara planirano je za izradu projekta elektroinstalacija. Zavičajna zbirka u Sremskim Karlovcima u sastavu je Muzeja grada Novog Sada od 1963.
Zorica Milosavljević