Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УСВОЈЕН ЗАВРШНИ РАЧУН У новосадској каси рекордних 250 милиона евра

04.06.2019. 23:09 23:11
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Скупштина града већином гласова  је усвојила завршни рачун буџета Новог Сада за 2018. годину, извештаје градских предузећа и установа о пословању у прошлој години, одобрила расподелу добити оних предузећа која су пословала у „плусу“, и тиме створила предуслове за ребаланс буџета, који би, како се незванично могло чути, требало да се нађе пред градским парламентом 21. јуна.

Новосадски парламент већински је усвојио и доделу неколико парцела поред ауто-пута Републици, укупне површине око 1,8 хектар, као део будућег плаца за фабрику чоколаде „Бери Калебо“.

Између осталог, одборнице и одборници већином гласова усвојили су и Локални акциони план за родну равноправност до 2020. године, те измене одлуке о грејању преко „Новосадске топлане“ којима је грејна сезона продужена 15 дана, док су уједно одобрили задужење код пословних банка ЈГСП „Нови Сад“ за 400 милиона динара, а „Стана“ за 267 милиона.

Образлажући завршни рачун, чланица Градског већа за буџет и финансије Александра Радак казала је да је 2018. била боља по приходима од prеthodnе године, те је Нови Сад на располагању имао нешто више од 29 милијарди динара, чима је план премашен 3,6 одсто. Расходи буџета су, по њеним речима, значајно побољшани у односу на 2017. годину, те је утрошено више од 23 милијарде, односно 81,67 одсто планираног. Капитална улагања, рекла је Александра Радак, планирана су на 9,9 милијарди динара, што је 35,14 одсто буџета, а утрошено је 7,6 милијарди, или 33,14 одсто буџета.

Новосадски парламент већински је усвојио и доделу неколико парцела поред ауто-пута Републици, укупне површине око 1,8 хектар, као део будућег плаца за фабрику чоколаде „Бери Калебо“

Суфицит је тако износио 6,167 милијарди динара. Део тог новца од готово 3,5 милијарде већ је распоређен у овогодишњем буџету, док ће ребалансом бити расподељено преостале 2,7 милијарде динара. Александра Радак је истакла и да је Нови Сад забележио суштински суфицит од нешто више од милијарду динара, односно да се у градску касу слило толико више новца, не рачунајући неутрошен новац из 2018. и prеthodnih година.

Председник одборничке групе СРС-а Ђурађ Јакшић потом је наговестио да ће радикали гласти против јер Нови Сад није успео да на прави начин искористи никад већи буџет пошто нису започети велики и скупи пројекти, неопходни за град, те да је настављена слаба реализација планираних пројеката. То је, како је нагласио, довело до тога да Нови Сад није потрошио 50 милиона евра, што је више од буџета готово свих општина и градова у Србији. Критикама се придружио и Покрет „Доста је било“, док су одборници Демократске странке и Независних грађана наставили бојкот рада градског парламента.

За говорницу је затим изашао и градоначелник Милош Вучевић, који је нагласио да је задовољан већим приходима Града и да је то заслуга „свих који живе у нашем граду“.

– То је рефлексија доброг планирања, боље пословне климе, већег броја запослених, раста плата, одговорног трошења градског новца – рекао је Вучевић. – Расходи могу бити бољи и тиме нисмо задовољни, али су ипак 23 одсто већи него 2107. године.

Он је додао и да ће ребалансом буџета Нови Сад уложити још 300 милиона динара у одржавање путева, али да ни то није довољно да би резултати били значајно видљиви.

– Потребне су огромне паре и морали бисмо да се одрекнемо неких других важних пројеката. Ако будемо задуживали Нови Сад, биће то или за нови мост или за велику реконструкцију Спенса – поручио је градоначелник Вучевић.


Стари-нови директори три предузећа

До краја седнице Скупштина града већином гласова прихватила је извештај о стању природе у граду од 2013. до 2017. године, те потврдила успостављање сарадње с три француска града: Енгијеном ле Беном, Сен Луом ла Флореом и Таверњијем. Дато је и зелено светло за израду два плана генералне регулације која уређују Сајмиште и Футошки парк. Такође, градски парламент потврдио је поновни избор директора „Новосадске топлане“ Добросава Арсовића, „Урбанизма“ Душана Миладиновића и „Лисја“ Владимира Ђаковића.


По његовим речима, градске субвенције ЈГСП-у за гориво нису довољне, број путника опада, а Град ће покушати да врати путнике куповином бољих аутобуса, појачаном контролом

нелојалне конкуренције, те рестрикцијом уласка личних возила у градско језгро. Што се тиче кредита, Вучевић је истакао да се тиме избегава могућност блокаде предузећа, док се у случају „Стана“ краткорочне обавезе замењују повољнијим дугорочним кредитом.

– Надам се већим инвестицијама, надам се да неће бити страха од нових зграда и фабрика. То су услови за решавање свих комуналних и градских проблема, као што су недостатак вртића, путеви, школе, култура, социјална давања. Трудићемо се да ова година буде још боља, пре свега у погледу капиталних инвестиција. Моји сарадници морају да знају да ја браним њихове одлуке и очекујем њихову већу посвећеност. Очекују нас избори за осам до девет месеци, и то ће бити прилика за замену оних који су се уморили – изјавио је Вучевић.

Одговарајући на критике одборника Александра Попадића у вези с доделом земљишта Републици за изградњу фабрике чоколаде, Вучевић је рекао да нема предлога како да се на другачији начин привуку инвеститори.

– Плата од 40.000 динара није велика нити довољна за пристојан живот, али је 40.000 пута боља од никакве. Желимо да градски буџет пређе 30 милијарди динара, да дође још десет фабрика па да у тој конкуренцији и плате расту – закључио је градоначелник Милош Вучевић.

Светозар Крстић

Пише:
Пошаљите коментар