Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

USVOJEN ZAVRŠNI RAČUN U novosadskoj kasi rekordnih 250 miliona evra

04.06.2019. 23:09 23:11
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Skupština grada većinom glasova  je usvojila završni račun budžeta Novog Sada za 2018. godinu, izveštaje gradskih preduzeća i ustanova o poslovanju u prošloj godini, odobrila raspodelu dobiti onih preduzeća koja su poslovala u „plusu“, i time stvorila preduslove za rebalans budžeta, koji bi, kako se nezvanično moglo čuti, trebalo da se nađe pred gradskim parlamentom 21. juna.

Novosadski parlament većinski je usvojio i dodelu nekoliko parcela pored auto-puta Republici, ukupne površine oko 1,8 hektar, kao deo budućeg placa za fabriku čokolade „Beri Kalebo“.

Između ostalog, odbornice i odbornici većinom glasova usvojili su i Lokalni akcioni plan za rodnu ravnopravnost do 2020. godine, te izmene odluke o grejanju preko „Novosadske toplane“ kojima je grejna sezona produžena 15 dana, dok su ujedno odobrili zaduženje kod poslovnih banka JGSP „Novi Sad“ za 400 miliona dinara, a „Stana“ za 267 miliona.

Obrazlažući završni račun, članica Gradskog veća za budžet i finansije Aleksandra Radak kazala je da je 2018. bila bolja po prihodima od prethodne godine, te je Novi Sad na raspolaganju imao nešto više od 29 milijardi dinara, čima je plan premašen 3,6 odsto. Rashodi budžeta su, po njenim rečima, značajno poboljšani u odnosu na 2017. godinu, te je utrošeno više od 23 milijarde, odnosno 81,67 odsto planiranog. Kapitalna ulaganja, rekla je Aleksandra Radak, planirana su na 9,9 milijardi dinara, što je 35,14 odsto budžeta, a utrošeno je 7,6 milijardi, ili 33,14 odsto budžeta.

Novosadski parlament većinski je usvojio i dodelu nekoliko parcela pored auto-puta Republici, ukupne površine oko 1,8 hektar, kao deo budućeg placa za fabriku čokolade „Beri Kalebo“

Suficit je tako iznosio 6,167 milijardi dinara. Deo tog novca od gotovo 3,5 milijarde već je raspoređen u ovogodišnjem budžetu, dok će rebalansom biti raspodeljeno preostale 2,7 milijarde dinara. Aleksandra Radak je istakla i da je Novi Sad zabeležio suštinski suficit od nešto više od milijardu dinara, odnosno da se u gradsku kasu slilo toliko više novca, ne računajući neutrošen novac iz 2018. i prethodnih godina.

Predsednik odborničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić potom je nagovestio da će radikali glasti protiv jer Novi Sad nije uspeo da na pravi način iskoristi nikad veći budžet pošto nisu započeti veliki i skupi projekti, neophodni za grad, te da je nastavljena slaba realizacija planiranih projekata. To je, kako je naglasio, dovelo do toga da Novi Sad nije potrošio 50 miliona evra, što je više od budžeta gotovo svih opština i gradova u Srbiji. Kritikama se pridružio i Pokret „Dosta je bilo“, dok su odbornici Demokratske stranke i Nezavisnih građana nastavili bojkot rada gradskog parlamenta.

Za govornicu je zatim izašao i gradonačelnik Miloš Vučević, koji je naglasio da je zadovoljan većim prihodima Grada i da je to zasluga „svih koji žive u našem gradu“.

– To je refleksija dobrog planiranja, bolje poslovne klime, većeg broja zaposlenih, rasta plata, odgovornog trošenja gradskog novca – rekao je Vučević. – Rashodi mogu biti bolji i time nismo zadovoljni, ali su ipak 23 odsto veći nego 2107. godine.

On je dodao i da će rebalansom budžeta Novi Sad uložiti još 300 miliona dinara u održavanje puteva, ali da ni to nije dovoljno da bi rezultati bili značajno vidljivi.

– Potrebne su ogromne pare i morali bismo da se odreknemo nekih drugih važnih projekata. Ako budemo zaduživali Novi Sad, biće to ili za novi most ili za veliku rekonstrukciju Spensa – poručio je gradonačelnik Vučević.


Stari-novi direktori tri preduzeća

Do kraja sednice Skupština grada većinom glasova prihvatila je izveštaj o stanju prirode u gradu od 2013. do 2017. godine, te potvrdila uspostavljanje saradnje s tri francuska grada: Engijenom le Benom, Sen Luom la Floreom i Tavernjijem. Dato je i zeleno svetlo za izradu dva plana generalne regulacije koja uređuju Sajmište i Futoški park. Takođe, gradski parlament potvrdio je ponovni izbor direktora „Novosadske toplane“ Dobrosava Arsovića, „Urbanizma“ Dušana Miladinovića i „Lisja“ Vladimira Đakovića.


Po njegovim rečima, gradske subvencije JGSP-u za gorivo nisu dovoljne, broj putnika opada, a Grad će pokušati da vrati putnike kupovinom boljih autobusa, pojačanom kontrolom

nelojalne konkurencije, te restrikcijom ulaska ličnih vozila u gradsko jezgro. Što se tiče kredita, Vučević je istakao da se time izbegava mogućnost blokade preduzeća, dok se u slučaju „Stana“ kratkoročne obaveze zamenjuju povoljnijim dugoročnim kreditom.

– Nadam se većim investicijama, nadam se da neće biti straha od novih zgrada i fabrika. To su uslovi za rešavanje svih komunalnih i gradskih problema, kao što su nedostatak vrtića, putevi, škole, kultura, socijalna davanja. Trudićemo se da ova godina bude još bolja, pre svega u pogledu kapitalnih investicija. Moji saradnici moraju da znaju da ja branim njihove odluke i očekujem njihovu veću posvećenost. Očekuju nas izbori za osam do devet meseci, i to će biti prilika za zamenu onih koji su se umorili – izjavio je Vučević.

Odgovarajući na kritike odbornika Aleksandra Popadića u vezi s dodelom zemljišta Republici za izgradnju fabrike čokolade, Vučević je rekao da nema predloga kako da se na drugačiji način privuku investitori.

– Plata od 40.000 dinara nije velika niti dovoljna za pristojan život, ali je 40.000 puta bolja od nikakve. Želimo da gradski budžet pređe 30 milijardi dinara, da dođe još deset fabrika pa da u toj konkurenciji i plate rastu – zaključio je gradonačelnik Miloš Vučević.

Svetozar Krstić

Piše:
Pošaljite komentar