Усвојен деветомесечни извештај о стању новосадске градске касе
Скупштина града је већином гласова усвојила извештај о извршењу буџета у првих девет месеци ове године, одлуку о Комуналној милицији и измене које омогућавају исплату зарада личним пратиоцима и асистентима из градског буџета.
Новосадски парламент потврдио је и налог за израду новог регионаног плана за управљање отпадом до 2028. године за Нови Сад и седам околних општина, те усвојио извештај о стању здравља Новосађана у прошлој години.
За заменика градоначелника Срђана Кружевића деветомесечни извештај о извршењу буџета показује стабилну финансијску ситуацију у граду, да је политика финансија добра и да висок ниво пореза на зараде указује на наставак тренда отварања нових радних места, с редовним платама и уз измирене обавезе према држави.
– У овој години смо ушли у реализацију углавном свих капиталних инвестиција – изјавио је Кружевић, осврнувши се на критике опозиције због слабије реализације појединих ставки из буџетских прихода и расхода. – Вероватно неће све бити реализоване, зато што смо имали проблеме са Законом о јавним набавкама, али велики део инвестиција је урађен, но није наплаћен. Врло је интересантно да смо до пре двадесетак дана имали слабу реализацију прихода од продаје земљишта и били смо далеко испод плана. Међутим, продали смо земљиште вредно 790 милиона динара. Имали смо закључена 442 милиона, а планирано је 965, тако да смо сада премашили план. То је живи механизам који тако функционише и то су ствари које не можемо планирати најпрецизније.
– Садња више од 10.000 стабала и 40.000 садница шибља почиње у суботу, у склопу пројекта „Зеленог града“ који спроводи Нови Сад и Европска банка за обнову и развој – најавио је Срђан Кружевић.
Он је уједно позвао предузећа, појединце и одборнике да се прикључе акцији, донирају и засаде нова стабла. Такође, поручио је да је то почетак низа акција које ће допринети очувању животне средине у Новом Саду.
По Кружевићевим речима, који се новинарима обратио у Скупштинском холу, једна од најзначајнијих тачака дневног реда, Предлог одлуке о комуналној милицији, последица је услагашавања те области с новим законом.
– Осим промене назива Комуналне полиције у Комуналну милицију, од сада ће комунални милицајци моћи да раде у цивилу и локална самоуправа неће морати да има једног комуналног милицајца на 5.000 грађана, већ ће њихов број одредити према тренутним потребама – навео је Кружевић.
Ипак, за њега је најважнија измена Одлуке о социјалној заштити. Како је истакао, то је први пут да лични асистенти и лични пратиоци добијају лични доходак, уместо ангажовања преко конкурса.
– Ти приходи ће бити планирани у буџету Града и директно ће се пребацивати извршиоцима, што значи да ћемо сигурно имати мотивисаније људе који помажу особама с посебним потребама и одређеним степеном инвалидитета. То су ствари којима Нови Сад и те како показује да има социјално одговорну политику и да се брине о свим категоријама свог становништва – поручио је заменик градоначелника.
– У току следеће недеље очекујемо расписивање међународног позива за учествовање у изградњи подземних и надземних гаража. Расписује се набавка за четири гараже које су предвиђене у центру – обавестио је новинаре заменик градоначелника Срђан Кружевић. Он је објаснио да је постојећи пројекат јавно-приватног партнерства за изградњу 12 гаража оквир који омогућава да се те гараже граде према потреби обухваћених делова града за паркингом.
– Ми јесмо, кроз пројекат јавно-приватног партнерства, обухватили већи број гаража, не да бисмо одмах изградили све, већ да бисмо на основу тог јавно-приватног партнерства могли расписати позив и без чекања ући у пројектовање и изградњу нових јавних гаража тамо где се за тим укаже потреба. У овом тренутку смо проценили да је неопходно решити проблем паркирања у ужем центру града – изјавио је Кружевић, прецизиравши да се ради о гаражама код Бановине, у Улици Модене, на Тргу републике и у Шафариковој улици.
За председника Одборничке групе СРС-а Ђурађа Јакшића пак овогодишњи извештај о буџету је по свим параметрима лошији од лањског. Он очекује до краја године рекордан суфицит већи од седам милијарди динара.
– Из године у годину остаје педесетак милиона евра које градска власт не може да потроши – казао је Јакшић, чија је одборничка група гласала и против одлука о Комуналној милицији и регионалног плана за управљање отпадом. – Због тога тражимо да се смање цене комуналија, да се укине димничарина и умање локалне комуналне и административне таксе. Нови Сад држи 40 милиона евра орочено у четири банке, док је асфалт и комунална инфраструктура мисаона именица за већи део града. Половином те суме могле су се саградити све четири гараже у центру.
Председник ОГ ДС-а др Вељко Крстоношић, који с колегама из странке бојкотује рад градског парламента, такође је указао на извршење буџета лошије него prеthodnе године. Он је казао и да би се од неутрошеног новца из ове и prеthodnih година могли изградити пречистач, гараже, бар 20 школа и вртића... Сличног мишљења је и Александар Бујић, председник ОГ Покрета „Доста је било“, који је рекао да извештај о буџету показује да се ради о лошем планирању, а затим се то правда истим разлозима као у prеthodnim случајевима.
Велико изненађење је колегама у скупштинској сали приредио заменик председника Одборничке групе ДС-а Божидар Протић, који је у Велику салу ушао у току расправе о извештају о буџету. Он је тада побрао и аплауз, а на инсинуације одборника владајуће коалиције о будућој политичкој судбини, Протић је рекао да је и даље члан Демократске странке.
– Ако неко очекује да ћу је критиковати, вара се. ДС је велика странка јер у њој постоји плурализам идеја, ставова и мишљења. Без обзира на то колико волим ДС, то не значи да мање волим грађане Новог Сада – рекао је са скупштинске говорнице Протић, који новинарима није желео да образложи свој повратак у скупштинске клупе.
И о теми регионалне депоније водила се полемика, где су, с једне стране, претежено одборници СРС-а критиковали могућност да та депонија, четири пута пространија од садашњег градског сметлишта, остане на истом месту.
Чланица Градског већа за урбанизам и животну средину Мира Раденовић казала је да ће струка одредити место будуће депоније, а да Град мора да нађе одговарајућу локацију. Она је навела и да је ЕУ спремна да учествује у изградњи регионалне депоније, али да Нови Сад мора да има спремну документацију.
До краја заседања, градски параламент усвојио је и извештај о обнови градитељског наслеђа, који траје од 2017. године и у који је држава до сада инвестирала око 450 милиона динара. Такође, за новог директора Позоришта младих именован је досадашњи в. д. директора Михајло Несторовић, а за директорку Новосадског дечјег културног центра Александра Лукић.
С. Крстић