Ускоро најмодернији пластеник у Пољопривредној школи у Футогу
Пољопривредна школа с домом ученика у Футогу поседује око 1.500 квадратних метара затвореног пластеничког простора, односно четири пластеника и два стакленика, од којих је један опремљен у складу с еколошким стандардима који важе тренутно у свету, односно ради на принципу обновљивих извора енергије.
Током посете екипе “Дневника”, ђаци који су на пракси су с наставницима припремали пластенике и биљке за зиму.
Техничарка хортикултуре Љубинка Ступар објашњавала је ученицима шта им је чинити да би свеже пресађене биљке „преживеле” предстојећи викенд.
– Затекли сте нас у пресађивању цвећа које не може да презими напољу, већ га морамо унети у затворен простор – с осмехом нас је дочекала Љубинка Ступар. – Идеја је да ђаци све оно што теоријски науче на часу, примене у стакленицима и пластеницима јер не каже се yabе „једно је теорија, а друго пракса”.
Стакленик у којем су ђаци радили за време наше посете препун је тек никлих кала. Наредних неколико месеци о њима ће се бринути ученици са Смера хортикултуре да би их могли продати грађанима по приступачној цени.
Поред пољопривредних школа из Вршца и Руме, футошка школа учествује у програму „Иновација пољопривреде за обезбеђивање раста и запошљавања у прекограничном региону – Агрино”. Управник имања Зоран Стризовић појаснио нам је да је пројект „Агрино” инкубатор за обуку људи са села, ученика и професора.
– У оквиру тог међунарондног пројекта биће нам додеље савремен, компјутеризовани пластеник – најавио је Стризовић, и додао да ће им професори с Пољопривредног факултета одржати предавања о пластеничкој производњи.
Циљ тог пројекта, који суфинансира Европска унија, јесте да се применом иновативних модела у повртарству омогући останак и запошљавање младих у Војводини.
Текст и фото: С. Ковач
Пројекат "Приградска насеља Новог Сада" је суфинансиран од стране Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.