Uskoro najmoderniji plastenik u Poljoprivrednoj školi u Futogu
Poljoprivredna škola s domom učenika u Futogu poseduje oko 1.500 kvadratnih metara zatvorenog plasteničkog prostora, odnosno četiri plastenika i dva staklenika, od kojih je jedan opremljen u skladu s ekološkim standardima koji važe trenutno u svetu, odnosno radi na principu obnovljivih izvora energije.
Tokom posete ekipe “Dnevnika”, đaci koji su na praksi su s nastavnicima pripremali plastenike i biljke za zimu.
Tehničarka hortikulture Ljubinka Stupar objašnjavala je učenicima šta im je činiti da bi sveže presađene biljke „preživele” predstojeći vikend.
– Zatekli ste nas u presađivanju cveća koje ne može da prezimi napolju, već ga moramo uneti u zatvoren prostor – s osmehom nas je dočekala Ljubinka Stupar. – Ideja je da đaci sve ono što teorijski nauče na času, primene u staklenicima i plastenicima jer ne kaže se yabe „jedno je teorija, a drugo praksa”.
Staklenik u kojem su đaci radili za vreme naše posete prepun je tek niklih kala. Narednih nekoliko meseci o njima će se brinuti učenici sa Smera hortikulture da bi ih mogli prodati građanima po pristupačnoj ceni.
Pored poljoprivrednih škola iz Vršca i Rume, futoška škola učestvuje u programu „Inovacija poljoprivrede za obezbeđivanje rasta i zapošljavanja u prekograničnom regionu – Agrino”. Upravnik imanja Zoran Strizović pojasnio nam je da je projekt „Agrino” inkubator za obuku ljudi sa sela, učenika i profesora.
– U okviru tog međunarondnog projekta biće nam dodelje savremen, kompjuterizovani plastenik – najavio je Strizović, i dodao da će im profesori s Poljoprivrednog fakulteta održati predavanja o plasteničkoj proizvodnji.
Cilj tog projekta, koji sufinansira Evropska unija, jeste da se primenom inovativnih modela u povrtarstvu omogući ostanak i zapošljavanje mladih u Vojvodini.
Tekst i foto: S. Kovač
Projekat "Prigradska naselja Novog Sada" je sufinansiran od strane Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.