overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УОЧИ НОВОСАДСКЕ РАЦИЈЕ Откривена инфо табла на Успенском гробљу у Новом Саду: Ђурић: Неговање сећања на невино страдале Новосађане

22.01.2024. 15:27 15:46
Пише:
Фото: Епархија бачка

Инфо табла, која сведочи о убиству више стотина Новосађана и трагичним догађајима који су се догодили током Погрома у Новосадској рацији, у јануару 1942. године, откривена је јуче, на Успенском гробљу у Новом Саду.

Инфо таблу су, уочи данашњег обележавања Новосадске рације, открили градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и епископ мохачки Дамаскин. Ђурић је казао да према записима историчара 23. јануара 1942. године се на Успенском гробљу десио незамислив злочин.

- Као Град не смемо никада да заборавимо те догађаје и морамо да се надамо да се никад и нигде неће поновити. Ово је можда мали симбол, али је обележавање места страдања од великог значаја посебно за будуће нараштаје, како би знали шта се током Другог светског рата догодило у Новом Саду и да се никада не би заборавило - истакао је Ђурић.

Тог хладног јутра, пре 82 године, окупаторске снаге су спроводиле грађане у колонама, мањим групама и појединачно ка Успенском гробљу где су их мучки убили и то не само одрасле већ и децу.

- Окупатори тада нису бирали средства како би лишили живота што више људи, а према сведочењима на овом месту је било четири или пет гомила лешева - рекао је Ђурић. - Окупаторске снаге, вођене погубном и злочиначком идеологијом, су избрисале породице, наше комшије, које су живеле у улицима којима данас свакодневно пролазимо. Зато је на нама да наставимо да обележавамо места где су страдали Новосађани како бисмо их отргли од заборава.


Обележја на неколико места

Према Ђурићевим речима на неколико места у граду се налазе спомен и инфо табле о страдалима за време Новосадска рације 1942. године.

- На углу Булевара ослобођења и Краља Петра постављена је спомен плоча посвећена браћи Јовандић и њиховој мајци Јелки, и посађено је, симболично, пет јаблана и стабло јеле. Инфо табла посвећена Новосађанима који су тада страдали постављена је на углу Милетићеве и Грчкошколске улице, на купалишту „Штранд” се налази плоча у знак сећена на све невино настрадале током Покрома, док је у Улици Соње Маринковић, у близини вртића постављена је плоча посвећена Јелени Кон која је такоће страдала, а која је била велики хуманиста, захваљујући којој је настала најзначајнија екуменска хуманитарна организација у Новом Саду „Кора хлеба и дечје обданиште” основана 1925. године са циљем збрињавања угрожене деце и мајки. 


Председник Јеврејске општине Нови Сад Мирко Штарк истакао је да је важно што представници Града, јеврејске заједнице и Српском православном црквом заједно обележавају злочне Другог светског рата и што у синергији негује културу сећања.

- Успенско гробље је било једно од стратишта у јануару 1942. године, где је део људи убијен, а део је довежен да буде сахрањен - објаснио је Штарк. - Међутим, сахрана није могла бити обављена јер је земља била залеђена, а температура ваздуха се спустила на минус 30 степени Целзијуса. Због тога су окупатори одлучили да тела преминулих одавде превезу камионима до Дунава и баце под лед зајдно са невиним жртвама које су страдале крај реке. Све жртве су били цивили и осим Срба и Јевреја страдали су Роми, Словаци, Румуни и Мађари који су се отворено противили нацистичком режиму.

Епископ мохачки Дамаскин захвалио се Граду и Јеврејској општини Нови Сад што заједно са СПЦ настоје да негују сећање на оне који су тог хладног јануара 1942. године страдали од злочиначке руке.

- Морамо се трудити да унапређујемо и чувамо културу сећања у народу што и чинимо постављањем и откривањем информационих плоча. Уз то, желимо да промовишемо мир, помирење, разумевање и поверење међу народима како се такви злочини више никад не би догодили како у Новом Саду, јужној Бачког или ма где другде - поручио је Епископ мохачки Дамаскин.

С. Ковач

 

Пише:
Пошаљите коментар
Представљен програм обележавања 82. годишњице погрома у Новосадској рацији

Представљен програм обележавања 82. годишњице погрома у Новосадској рацији

19.01.2024. 15:07 15:09
ОДРЕЂЕНО ВРЕМЕ И МЕСТО ЦЕНТРАЛНОГ ПОМЕНА ЗА ЖРТВЕ РАЦИЈЕ У ЈУЖНОЈ БАЧКОЈ Госпођинци место молитвеног сусрета за пострадале у фашистичком погрому

ОДРЕЂЕНО ВРЕМЕ И МЕСТО ЦЕНТРАЛНОГ ПОМЕНА ЗА ЖРТВЕ РАЦИЈЕ У ЈУЖНОЈ БАЧКОЈ Госпођинци место молитвеног сусрета за пострадале у фашистичком погрому

29.12.2023. 10:53 11:52
РАДИВОЈЕ ОПРА, СТОГОДИШЊИ ТИТЕЉАНИН: Јасна сећања на РАЦИЈУ Погром нико није могао да наслути

РАДИВОЈЕ ОПРА, СТОГОДИШЊИ ТИТЕЉАНИН: Јасна сећања на РАЦИЈУ Погром нико није могао да наслути

06.01.2024. 11:55 12:01