Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

UOČI NOVOSADSKE RACIJE Otkrivena info tabla na Uspenskom groblju u Novom Sadu: Đurić: Negovanje sećanja na nevino stradale Novosađane

22.01.2024. 15:27 15:46
Piše:
Foto: Eparhija bačka

Info tabla, koja svedoči o ubistvu više stotina Novosađana i tragičnim događajima koji su se dogodili tokom Pogroma u Novosadskoj raciji, u januaru 1942. godine, otkrivena je juče, na Uspenskom groblju u Novom Sadu.

Info tablu su, uoči današnjeg obeležavanja Novosadske racije, otkrili gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić i episkop mohački Damaskin. Đurić je kazao da prema zapisima istoričara 23. januara 1942. godine se na Uspenskom groblju desio nezamisliv zločin.

- Kao Grad ne smemo nikada da zaboravimo te događaje i moramo da se nadamo da se nikad i nigde neće ponoviti. Ovo je možda mali simbol, ali je obeležavanje mesta stradanja od velikog značaja posebno za buduće naraštaje, kako bi znali šta se tokom Drugog svetskog rata dogodilo u Novom Sadu i da se nikada ne bi zaboravilo - istakao je Đurić.

Tog hladnog jutra, pre 82 godine, okupatorske snage su sprovodile građane u kolonama, manjim grupama i pojedinačno ka Uspenskom groblju gde su ih mučki ubili i to ne samo odrasle već i decu.

- Okupatori tada nisu birali sredstva kako bi lišili života što više ljudi, a prema svedočenjima na ovom mestu je bilo četiri ili pet gomila leševa - rekao je Đurić. - Okupatorske snage, vođene pogubnom i zločinačkom ideologijom, su izbrisale porodice, naše komšije, koje su živele u ulicima kojima danas svakodnevno prolazimo. Zato je na nama da nastavimo da obeležavamo mesta gde su stradali Novosađani kako bismo ih otrgli od zaborava.


Obeležja na nekoliko mesta

Prema Đurićevim rečima na nekoliko mesta u gradu se nalaze spomen i info table o stradalima za vreme Novosadska racije 1942. godine.

- Na uglu Bulevara oslobođenja i Kralja Petra postavljena je spomen ploča posvećena braći Jovandić i njihovoj majci Jelki, i posađeno je, simbolično, pet jablana i stablo jele. Info tabla posvećena Novosađanima koji su tada stradali postavljena je na uglu Miletićeve i Grčkoškolske ulice, na kupalištu „Štrand” se nalazi ploča u znak sećena na sve nevino nastradale tokom Pokroma, dok je u Ulici Sonje Marinković, u blizini vrtića postavljena je ploča posvećena Jeleni Kon koja je takoće stradala, a koja je bila veliki humanista, zahvaljujući kojoj je nastala najznačajnija ekumenska humanitarna organizacija u Novom Sadu „Kora hleba i dečje obdanište” osnovana 1925. godine sa ciljem zbrinjavanja ugrožene dece i majki. 


Predsednik Jevrejske opštine Novi Sad Mirko Štark istakao je da je važno što predstavnici Grada, jevrejske zajednice i Srpskom pravoslavnom crkvom zajedno obeležavaju zločne Drugog svetskog rata i što u sinergiji neguje kulturu sećanja.

- Uspensko groblje je bilo jedno od stratišta u januaru 1942. godine, gde je deo ljudi ubijen, a deo je dovežen da bude sahranjen - objasnio je Štark. - Međutim, sahrana nije mogla biti obavljena jer je zemlja bila zaleđena, a temperatura vazduha se spustila na minus 30 stepeni Celzijusa. Zbog toga su okupatori odlučili da tela preminulih odavde prevezu kamionima do Dunava i bace pod led zajdno sa nevinim žrtvama koje su stradale kraj reke. Sve žrtve su bili civili i osim Srba i Jevreja stradali su Romi, Slovaci, Rumuni i Mađari koji su se otvoreno protivili nacističkom režimu.

Episkop mohački Damaskin zahvalio se Gradu i Jevrejskoj opštini Novi Sad što zajedno sa SPC nastoje da neguju sećanje na one koji su tog hladnog januara 1942. godine stradali od zločinačke ruke.

- Moramo se truditi da unapređujemo i čuvamo kulturu sećanja u narodu što i činimo postavljanjem i otkrivanjem informacionih ploča. Uz to, želimo da promovišemo mir, pomirenje, razumevanje i poverenje među narodima kako se takvi zločini više nikad ne bi dogodili kako u Novom Sadu, južnoj Bačkog ili ma gde drugde - poručio je Episkop mohački Damaskin.

S. Kovač

 

Piše:
Pošaljite komentar
Predstavljen program obeležavanja 82. godišnjice pogroma u Novosadskoj raciji

Predstavljen program obeležavanja 82. godišnjice pogroma u Novosadskoj raciji

19.01.2024. 15:07 15:09
ODREĐENO VREME I MESTO CENTRALNOG POMENA ZA ŽRTVE RACIJE U JUŽNOJ BAČKOJ Gospođinci mesto molitvenog susreta za postradale u fašističkom pogromu

ODREĐENO VREME I MESTO CENTRALNOG POMENA ZA ŽRTVE RACIJE U JUŽNOJ BAČKOJ Gospođinci mesto molitvenog susreta za postradale u fašističkom pogromu

29.12.2023. 10:53 11:52
RADIVOJE OPRA, STOGODIŠNJI TITELJANIN: Jasna sećanja na RACIJU Pogrom niko nije mogao da nasluti

RADIVOJE OPRA, STOGODIŠNJI TITELJANIN: Jasna sećanja na RACIJU Pogrom niko nije mogao da nasluti

06.01.2024. 11:55 12:01