Учење без муке и за средњошколце
За седамнаестогодишњег Новосађанина Луку Шегана, ученика Гимназије „Светозар Марковић”, ванредно стање није баук, будући да захваљујући доброј организацији и вољи за стицањем знања, успева да заврши све школске обавезе и код куће, али и да, због својих интересовања, учини себи дан занимљивим и испуњеним.
Како сазнајемо од тог младића, настава на даљину за њега и његове другаре из клупе за сада одлично функционише, понајвише због њихове и иначе добре сарадње и комуникације с професорима у школи. Лука каже да цео његов разред добија похвале од професора јер су сналажљиви и зато што су се лако прилагодили новонасталој ситуацији. Њему се настава од куће допада посебно због тога што лако може да је усклади са слободним временом.
– Нама професори шаљу материјал путем платформе „Гугл учионица”, „Вајбера”, мејла и још неких – прича за „Дневник” Лука Шеган, и додаје да му се допада то што не мора да слуша наставу и завршава задатке у тачно одређено време, него када у току дана то пожели. – Наставу путем телевизије и платформе „РТС Планета” не морамо да гледамо стално, већ онда када нам професори кажу. За час информатике, на пример, треба да будемо сви у 18 часова на интернету јер тада имамо заједнички час.
С обзиром на то да је овај седамнаестогодишњак врло свестран, дан му, како истиче, брзо прође па чим устане, осмисли себи активности, због чега за досаду и не зна. Кућна изолација због пандемије коронавируса му не пада толико тешко, иако му, признаје, ипак фали слобода кретања.
– Не излазим напоље као што сам раније и не виђам се с друштвом, а иначе имам своје навике и рутине у свакодневном животу, тренирао сам и одлазио у теретану, ишао на приватне часове немачког, на часове хора и имао разне друге активности – прича Лука Шеган. – Мој живот је био доста организован и успуњен. Ово је моје прво ванредно стање и нешто ново за мене, али се надам да ће брзо проћи. Придржавам се свих мера, а слободно време проводим вежбајући у стану, гледајућу филмове и серије, али и разговарајући с другарима путем инерента или играјући игрице.
Наш саговорник додаје да су им сви професори одмах ставили до знања да, уколико имају неких питања, недоумица или потешкоћа у онлајн настави, слободно контактирају с њима и консултују се, на чему им је, како каже, посебно захвалан.
– У току ванредног стања не можемо да одрадимо сто одсто онога што иначе успевамо у школи, али се професори труде и задају нам доста задатака и траже да теоријско знање применимо у пракси и на примерима – истиче Шеган. – Тако нас на неки начин проверавају, а шаљу нам и то што треба да научимо. Успевамо да савладамо наставу. Имамо и онлајн тестове знања. Тако, на пример, уколико је неко желео да исправи оцену из психологије, могао је то да учини кроз онлајн одговарање и разговор с професорком путем „Скајпа”. Правимо презентације, пројекте, а то нам и одговара, јер је лакше него класично оцењивање. Међутим, имаћемо и контролни из информатике, а професорка ће нам путем интернета послати тест који ћемо морати да завршимо за сат и пошаљемо јој.
Лука наглашава да је у сталном контакту и с другарима из разреда, с којима се консултује око израде домаћих задатака. Пошто су навикли да у школи раде групне задатке и пројекте, доказали су да су тимски играчи, па се међусобно помажу. Истиче да му је омиљени предмет историја, у шта смо се и сами уверили, будући да смо интервју с њим радили након што нас је замолио да заврши и пређе све лекције из тог предмета које је тог дана имао у плану.
В. Бијелић