overcast clouds
10°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У „Зеленој долини“ промовишу еколошку свест код најмлађих

05.04.2019. 11:04 11:11
Пише:
Фото: pixabay.com

Млади се, приметно је, све више интересују за екологију и заштиту животне средине.

У Новом Саду постоје бројна удружења која својим идејама и деловањем доприносе јачању еколошке свести и очувању животне средине. Једно од њих је и Удружење „Зелена долина”, које постоји од 2015. године. Активисти тог удружења окренути су одрживом развоју, култури и очувању традиције и омладинском предузетништву, а у плану је да се баве и тематиком руралног развоја.

– Слушајући од других како то све функционише, мислили смо да можемо нешто пружити као студенти, стога смо се активирали и основали Удружење „Зелена долина” – каже заступница тог удружења Јелена Кулезић. – Завршила сам туризам на Природно-математичком факултету и интересује ме заштита животне средине, те ми је жао што је код нас она и даље на ниском нивоу. Када погледате неке друге земље у региону, попут Словеније, схватите да постоје решења, само ако за њих постоје интересовања. Зато се трудимо да кроз наше активности утичемо на свест људи, не би ли схватили колико је потребно да се и они укључе у решавање еколошких проблема који нас окружују.

Како каже наша саговорница, водећи се мишљу да на млађима свет остаје, прва два пројекта, „Еко-школица” и „Новине за будућност”, реализована су у основним школама. Други пројекат је био такмичарског карактера.

– Наш пилот-пројекат је био компликован, а цела реализација је зависила од школа, односно заинтересованости професора и директора, али могу да кажем да су на крају оба пројекта реализована успешно – каже Јелена. – Што се тиче „Новина за будућност”, пројекат је био конципиран тако да се деца такмиче ко ће скупити више папира за рециклажу – хартије, новина, картона. За прва три места су обезбеђене награде, па је тако, на пример, Основна школа у Сремској Каменици за прво место добила микроскоп, пошто су тај реквизит тражили. Остали су добили спортску опрему јер је то оно што им је било потребно. На тај начин смо имали двојак учинак: школе су добиле потребну опрему, а деца су кроз игру и такмичење учила о рециклажи и зашто је она битна за очување животне средине.

Након успешно реализованих првих пројеката, хтели су да се осмеле за неке захтевније, те су већ следећи посветили едукацији студената, кроз семинаре које су држали еминентни предавачи и професори. Теме су се тицале углавном заштите животне средине и климатских промена, као и одрживог развоја.

– Семинари „Зелена Европа” и „Еко-универзитет” реализују се већ две године, а можда ћемо ове године мало да проширимо видике и направимо нешто другачије – каже Јелена Кулезић. – Урадили смо 2017. године публикацију „Паркови и зелене оазе Новог Сада”, насталу као резултат наших обилазака новосадских паркова, када смо евидентирали и фотографисали стање и интервјуисали пролазнике. Желели смо да направимо осврт на то шта недостаје парковима, шта се може побољшати у односу на постојеће стање и слично. Углавном су саговорници били незадовољни, хтели су да сарађују и да се укључе у дискусију, давали су предлоге и сугестије, али, мислим да људи генерално нису еколошки освешћени.

По њеним речима, Удружење има пет редовних чланова, који о свему одлучују и пишу пројекте, док остали учествују у њиховој реализацији. 

Уколико неко жели да се укључи у њихов тим, увек је добродошао, а наћи ће их путем телефона 063/550-951 или „Фејсбук” странице  https://www.facebook.com/greenvalleyserbia/?ref=br_rs.

Гастро-куп Србије за понос

По речима заступнице Удружења „Зелена долина” Јелене Кулезић, највећи пројекат који су реализовали две године заредом је Гастро-куп Србије, за који су конкурисали и ове године, те се надају да ће наставити традицију. Сасвим случајно се јавила идеја за покретањем таквог пројекта, који је на крају достигао велике размере.

– Размишљали смо о неким новинама, шта бисмо могли радити што још нисмо, и у том размишљању, пошто се углавном састајемо у ресторанима, волимо добру храну и често размењујемо рецепте, дошли смо на идеју да покренемо тај пројекат – каже Јелена. – Манифестација се организује за време Сајма туризма, обично првог викенда у октобру. Такмичења су подељена по категоријама, па тако имамо јела од рибе, затим се припремају традиционална јела на модеран начин, а буду и торте и колачи. Осим тога, имали смо такмичаре у карвингу, односно резбарењу воћа и поврћа, а прошле године смо организовали и такмичење шанкера, односно коктел-мајстора. То нам је била новина у односу на годину пре, те и ове године планирамо да наставимо традицију и изненадимо посетиоце неким новинама.

        И. Миклоши

Пише:
Пошаљите коментар