U „Zelenoj dolini“ promovišu ekološku svest kod najmlađih
Mladi se, primetno je, sve više interesuju za ekologiju i zaštitu životne sredine.
U Novom Sadu postoje brojna udruženja koja svojim idejama i delovanjem doprinose jačanju ekološke svesti i očuvanju životne sredine. Jedno od njih je i Udruženje „Zelena dolina”, koje postoji od 2015. godine. Aktivisti tog udruženja okrenuti su održivom razvoju, kulturi i očuvanju tradicije i omladinskom preduzetništvu, a u planu je da se bave i tematikom ruralnog razvoja.
– Slušajući od drugih kako to sve funkcioniše, mislili smo da možemo nešto pružiti kao studenti, stoga smo se aktivirali i osnovali Udruženje „Zelena dolina” – kaže zastupnica tog udruženja Jelena Kulezić. – Završila sam turizam na Prirodno-matematičkom fakultetu i interesuje me zaštita životne sredine, te mi je žao što je kod nas ona i dalje na niskom nivou. Kada pogledate neke druge zemlje u regionu, poput Slovenije, shvatite da postoje rešenja, samo ako za njih postoje interesovanja. Zato se trudimo da kroz naše aktivnosti utičemo na svest ljudi, ne bi li shvatili koliko je potrebno da se i oni uključe u rešavanje ekoloških problema koji nas okružuju.
Kako kaže naša sagovornica, vodeći se mišlju da na mlađima svet ostaje, prva dva projekta, „Eko-školica” i „Novine za budućnost”, realizovana su u osnovnim školama. Drugi projekat je bio takmičarskog karaktera.
– Naš pilot-projekat je bio komplikovan, a cela realizacija je zavisila od škola, odnosno zainteresovanosti profesora i direktora, ali mogu da kažem da su na kraju oba projekta realizovana uspešno – kaže Jelena. – Što se tiče „Novina za budućnost”, projekat je bio koncipiran tako da se deca takmiče ko će skupiti više papira za reciklažu – hartije, novina, kartona. Za prva tri mesta su obezbeđene nagrade, pa je tako, na primer, Osnovna škola u Sremskoj Kamenici za prvo mesto dobila mikroskop, pošto su taj rekvizit tražili. Ostali su dobili sportsku opremu jer je to ono što im je bilo potrebno. Na taj način smo imali dvojak učinak: škole su dobile potrebnu opremu, a deca su kroz igru i takmičenje učila o reciklaži i zašto je ona bitna za očuvanje životne sredine.
Nakon uspešno realizovanih prvih projekata, hteli su da se osmele za neke zahtevnije, te su već sledeći posvetili edukaciji studenata, kroz seminare koje su držali eminentni predavači i profesori. Teme su se ticale uglavnom zaštite životne sredine i klimatskih promena, kao i održivog razvoja.
– Seminari „Zelena Evropa” i „Eko-univerzitet” realizuju se već dve godine, a možda ćemo ove godine malo da proširimo vidike i napravimo nešto drugačije – kaže Jelena Kulezić. – Uradili smo 2017. godine publikaciju „Parkovi i zelene oaze Novog Sada”, nastalu kao rezultat naših obilazaka novosadskih parkova, kada smo evidentirali i fotografisali stanje i intervjuisali prolaznike. Želeli smo da napravimo osvrt na to šta nedostaje parkovima, šta se može poboljšati u odnosu na postojeće stanje i slično. Uglavnom su sagovornici bili nezadovoljni, hteli su da sarađuju i da se uključe u diskusiju, davali su predloge i sugestije, ali, mislim da ljudi generalno nisu ekološki osvešćeni.
Po njenim rečima, Udruženje ima pet redovnih članova, koji o svemu odlučuju i pišu projekte, dok ostali učestvuju u njihovoj realizaciji.
Ukoliko neko želi da se uključi u njihov tim, uvek je dobrodošao, a naći će ih putem telefona 063/550-951 ili „Fejsbuk” stranice https://www.facebook.com/greenvalleyserbia/?ref=br_rs.
Po rečima zastupnice Udruženja „Zelena dolina” Jelene Kulezić, najveći projekat koji su realizovali dve godine zaredom je Gastro-kup Srbije, za koji su konkurisali i ove godine, te se nadaju da će nastaviti tradiciju. Sasvim slučajno se javila ideja za pokretanjem takvog projekta, koji je na kraju dostigao velike razmere.
– Razmišljali smo o nekim novinama, šta bismo mogli raditi što još nismo, i u tom razmišljanju, pošto se uglavnom sastajemo u restoranima, volimo dobru hranu i često razmenjujemo recepte, došli smo na ideju da pokrenemo taj projekat – kaže Jelena. – Manifestacija se organizuje za vreme Sajma turizma, obično prvog vikenda u oktobru. Takmičenja su podeljena po kategorijama, pa tako imamo jela od ribe, zatim se pripremaju tradicionalna jela na moderan način, a budu i torte i kolači. Osim toga, imali smo takmičare u karvingu, odnosno rezbarenju voća i povrća, a prošle godine smo organizovali i takmičenje šankera, odnosno koktel-majstora. To nam je bila novina u odnosu na godinu pre, te i ove godine planiramo da nastavimo tradiciju i iznenadimo posetioce nekim novinama.
I. Mikloši