У школи „Милан Петровић” вежбали кроз игру
Бесплатан градски пројекат „Спорт у школе”, који је поверен на реализацију Савезу за школски спорт Новог Сада, на опште задовољство свих заживео је и Школи за основно и средње образовање „Милан Петровић”.
Данашњој промоцији и јавном часу у згради у Браће Рибникара присуствовали су начелник Управе за спорт града Новог Сада Властимир Мастиловић, председник и секретар Савеза за школски спорт Горан Стевановић и Александра Марјанац, као и родитељи и запослени.
– Школа „Милан Петровић” је специфична по томе што је похађају деца с посебним потребама, која се не уклапају у постављене обрасце понашања и која испољавају неки од облика тешкоћа у савладавању васпитно-образовних задатака – рекао је Стевановић. – Полазећи од претпоставке да деца воле да се играју, вежба кроз игру је један од најефикаснијих начина да малишани нешто науче или раде на нечему што је за њих корисно.
С децом раде три реализатора програма, а малишани су разврстани у три групе – они у колицима, они који имају мало моторичких способности, али ходају, као и они с већим менталним оштећењима и физичким немогућностима.
– Покушавамо да кроз разне облике кретања деци приближимо елементе групних спортова каже Милица Вуковић. – За сваки вид физичких активности сходно њиховим ограничењима, како физичким, тако и менталним, независно од групе деце и њиховог тренутног расположења, програм се прилагођава. У сарадњи с особљем и уз сагласности родитеља, спроводимо елементе фине моторике, покретима хватања и додавања, прелажења и обилажења препрека, а све у циљу да се оствари основна потреба за кретањем.
Уколико дете пати од неке врсте изазова или неспособности, каже Стевановић, учење му може бити тешко и захтевати додатно време или вежбање пре него што успешно испуни задатак.
– С таквом децом, међу којом су и она с различитим нивоима, како физичких ограничења, тако и психичких, спроводе се поједини, одређени сегменти програма школе спорта – развојна моторика и корективна гимнастика, а за неколицину ђака организујемо групни спорт или његове делове – игре с лоптом... Програм је модификован и прилагођен деци с различитим степеном сметњи у развоју – појаснио је председник Савеза.
Директорка ШОСО „Милан Петровић” Славица Марковић изразила је задовољство и срећу што њихова школа није заобиђена у том пројекту, посебно што се ради о специфичности њихових ђака.
– Сваки покрет који направе наша деца, посебно моторички, умногоме доприноси њиховом лакшем савладавању основних животних активности, попут оних у трпезарији, одржавању личне хигијене... – истакла је Славица Марковић. – Осим редовних часова и вежбања, бављењем спортом индиректно се омогућавају други покрети у смислу њиховог свакодневног живота и дневних потреба. Зато се радујемо што смо део те приче. Сада ће све бити мерљивије, а доћи ћемо и до бољих резултата.
Ј. Галић