У Новом Саду и Беочину детектовани први комарци заражени вирусом Западног Нила
Присуство вируса Западног Нила детектовано је у комарцима у Адамовићевом насељу у Новом Саду и селу Черевић у општини Беочин. Како саопштавају у новосадској "Циклонизацији" сакупљено је 55 узорака комараца у другој поливни августа у Новом Саду и четири војвођанске општине.
Присутво овог вируса у популацији комараца прати се континуирано од почетка сезоне, а ово су први овогодишњи узорци који су заражени вирусом Западног Нила. Вирус у популацији комараца појављује се управко крајем сезоне, односно крајем јула и у августу, у зависности од хидрометеоролошких услова.
- У сарадњи са новосадском градском управом и општинским управама у Војводини, “Циклонизација”, у оквиру систематске акције заштите здравља грађана од комараца, током целе сезоне прати присуство овог вируса код комараца. Током целе сезоне тестирано је више стотина узорака из свих делова Новог Сада, приградских насеља и села и ово су први заражени комарци ове године. За анализу је задужена лабораторија Научног института за ветеринарство из Новог Сада, а присуство вируса утврђује се ПЦР методом - објашњава Дарио Аћимовић, менаџер за односе са јавношћу "Циклонизације".
Према његовим речима, то предузеће је третирало комарце у Черевићу, непосредно након узимања узорка, док ће третман у Адамовићевом насељу бити изведен већ вечерас
Како каже Аћимовић, због доста необичних хидрометеоролошких услова који су пратили овогодишњу сезону борбе протиув комараца, вирус се појавио у популацији комараца нешто касније него што је то уобичајено – крајем јула и почетком августа.
- Вирус Западног Нила је присутан на нашем подручју већ годинама и људи морају да буду свесни да он неће нестати. Званично је детектован 2012. године, а већ 2013. године Србија је имала највећу епидемију на територији Европе. Резервоар овог вируса су птице. Преношење вируса са комараца на људе обично се дешава пред крај сезоне, у августу и септембру, јер је то време када комарци мењају домаћине и крвни оброк узимају и са птица и са људи. Преношење вируса зависи и од температуре. Изразито високе температуре, рецимо, погодују бржем развоју вируса. У комарцу који се хранио на зараженој птици он се брже развија, односно пре достиже вирулентност и осигурава преношење на човека на којем се комарац потом храни. У заштити здравља грађана кључно је током целе сезоне држати бројност комараца под контролом и на време прекинути овај ланац преношења. Важно је да се систематски ради на сузбијању комараца и да се не доспусти да опстану толико дуго, да узму крвни оброк са птице, положе јаја, а онда поново узму крвни оброк са човека и тако пренесу вирус - објашњава Аћимовић.
Иначе, за случајеве грознице Западног Нила регистроване у Србији кривац је комарац коме је наше поднебље уобичајено станиште. Реч је о урбаним, или како их често зовемо кућним комарцима, а чија су станишта канали, баре, мање водене површине, дворишта и влажни подруми.
Третмане против кућних комараца, у оквиру овогодишње акције заштите здравља грађана од комараца, “Циклонизација" изводи још од априла. Током ових месеци изведено је десетине серија ларвицидних третмана на каналима, барама и свим стајаћим воденим површинама. Такође, изведено је стотине третмана са земље против одраслих форми ових комараца у свим деловима града, приградским насељима и селима, а раде се и третмани у затвореном у зградама које имају проблем са стално поплављеним подрумима на Новом насељи и Лиману.
С. Аничић Илић