У Будисави обележен Дан ослобођења села
Група грађана из Будисаве данас је у центру села, пред спомеником борцима палим у Народноослободилачкој борби, симболично обележила 22. октобар, Дан ослобођења места и уједно Дан месне заједнице.
Помен погинулим антифашистима одржали су месни свештеници Католичке и Српске православне цркве, а цвеће на споменик положио је председник Савета МЗ Будисава Немања Јанковић.
– Нисам никакав функционер већ сам син борца НОБ-а и желим да се успомена на антифашистичку борбу очува – рекао је пензионисани сеоски наставник Бошко Брзић, на чију су се иницијативу Будисавчани и окупили. – Фашизам је велико зло и нанео је много патње, не само Србима и Мађарима већ целом свету, а поготово невиним људима. Мој отац је увек говорио да се борио против фашизма, а не против појединих нација. Не дао бог да се фашизам врати било где су свету!
Он је подсетио и на то да су сам споменик након Другог светског рата подигла два мештанина, Мандић и Молдваи, и да се 22. октобар, дан када је 1944. године Црвена армија ослободила село, од тада увек обележавао, осим у неколико наврата. Као пример значаја чувања традиције антифашизма, Брзић је показао и двојезични летак који позива на скуп, један од петнаестак које је полепио по селу, од којег је неко направио авион.
Председник МЗ Немања Јанковић је крај споменика рекао да ће месна заједница увек подржати обележавање Дана ослобођења Будисаве у Другом светском рату и да ће се та традиција наставити и очувати.
Брзић је пак подсетио и на то да су до краја Другог светског рата у Будисави живели претежно Мађари и Немци, а да сада у њој живи 17 нација. То насеље од 3.300 становника, основано уредбом грофа Тиса-Калмана 1884. године, има сада пет гробаља – православно, католичко, реформатско, назаренско и јеврејско.
С. Крстић
Пројекат „Приградска насеља Новог Сада” суфинансиран је од Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.