U Budisavi obeležen Dan oslobođenja sela
Grupa građana iz Budisave danas je u centru sela, pred spomenikom borcima palim u Narodnooslobodilačkoj borbi, simbolično obeležila 22. oktobar, Dan oslobođenja mesta i ujedno Dan mesne zajednice.
Pomen poginulim antifašistima održali su mesni sveštenici Katoličke i Srpske pravoslavne crkve, a cveće na spomenik položio je predsednik Saveta MZ Budisava Nemanja Janković.
– Nisam nikakav funkcioner već sam sin borca NOB-a i želim da se uspomena na antifašističku borbu očuva – rekao je penzionisani seoski nastavnik Boško Brzić, na čiju su se inicijativu Budisavčani i okupili. – Fašizam je veliko zlo i naneo je mnogo patnje, ne samo Srbima i Mađarima već celom svetu, a pogotovo nevinim ljudima. Moj otac je uvek govorio da se borio protiv fašizma, a ne protiv pojedinih nacija. Ne dao bog da se fašizam vrati bilo gde su svetu!
On je podsetio i na to da su sam spomenik nakon Drugog svetskog rata podigla dva meštanina, Mandić i Moldvai, i da se 22. oktobar, dan kada je 1944. godine Crvena armija oslobodila selo, od tada uvek obeležavao, osim u nekoliko navrata. Kao primer značaja čuvanja tradicije antifašizma, Brzić je pokazao i dvojezični letak koji poziva na skup, jedan od petnaestak koje je polepio po selu, od kojeg je neko napravio avion.
Predsednik MZ Nemanja Janković je kraj spomenika rekao da će mesna zajednica uvek podržati obeležavanje Dana oslobođenja Budisave u Drugom svetskom ratu i da će se ta tradicija nastaviti i očuvati.
Brzić je pak podsetio i na to da su do kraja Drugog svetskog rata u Budisavi živeli pretežno Mađari i Nemci, a da sada u njoj živi 17 nacija. To naselje od 3.300 stanovnika, osnovano uredbom grofa Tisa-Kalmana 1884. godine, ima sada pet grobalja – pravoslavno, katoličko, reformatsko, nazarensko i jevrejsko.
S. Krstić
Projekat „Prigradska naselja Novog Sada” sufinansiran je od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.