У Буковцу одржан Завичајни збор-косидба
Манифестација Завичајни збор-косидба одржана је у Селишту код Буковца седамнаести пут, с циљем да се очувају идентит, култура, традиција и обичаји Срба из Крајине.
Традиционалној манифестацији, коју су организовали Завичајно удружење “Мањача” и Савез крајишких удружења, присуствовао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић, покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Огњен Бјелић, представници Владе Републике Српске и бројни гости.
Током целог дана организоване су спортско-витешке дисциплине, богат културно - забавни програм, такмичење у кошењу траве, за које се, према речима организаторке Ранке Срдић Милић, пријавило 16 косаца, међу којима су и они који су већ освајали титуле. Бројни људи окупили су се да се друже са својим сународницима и да се подсете својих обичаја.
“Велико је задовољство бити на оваквој манифестацији, а Покрајинска влада је подржала и подржаваће овакве скупове који традицију и културу Војводине још више богате у смислу толеранције и мултиетичности“, рекао је Ђорђе Милићевић.
“Лепо је видети како ови људи кроз старе вештине чувају традицију својих старих крајева и такве ствари треба што више неговати.”
Министар у Влади Републике Србије Александар Вулин рекао је да српски народ треба да негује своје различито порекло, које нас чини таквим какви јесмо. Он је истакао да српски народ живи на различитим просторима и сходно томе је градио своју историју, различитост и посебност, али све те разлике чине једну целину.
“Крајишници су у Србију донели оно најбоље што имају да дају. Ја сам поносан на све ове честите и поштене људе, стога држава Србија мора да помогне да се оно најбоље што имамо у нашој традицији сачува“, поручио је Вулин.
Цвета Амиџић, која има 78 година, открила нам је да иако нико није хтео да је доведе на Завичајни збор од млађих укућана, она је ипак дошла и то пешке. Каже, требало јој је два сата да стигне, али јој то није представљао проблем, јер ужива да се подсети времена из свог детињства.
Томић Миле редовни посетилац овог збора поручио је да нема раја без роднога краја, нит милине без јањске долине. Он каже да му се највише свиђа то што се на Збору осећа као да је у Босни, односно код куће.
Чекајући званично отварање програма група мушкараца је певала изворне крајишне песме, које певају о животу и обичајима и још су давно како кажу њихови преци певали те исте песме. Како је објаснио Милорад Тешановић из Буковца пореклом са Мањаче, те песме пева цела Босанска крајина, Книнска крајина, Лика, Банија и Далмација и увек симболишу неку љубав, херојство, посело и дружење. Начин певања се зове бећарац и у давним временима обичај је био да се мушкарци и жене надпевавају.
Посетиоци су имали прилике и да се подсете традиционалних спортских игара, да уживају у музици гуслара, диплара, фрулаша и тамбураша, да се друже у природи, а Селишту у Буковцу по речима неких од посетилаца дефинитивно их подсећа на родни крај.
К. Бачкалић
Фото: С. Шушњевић