Туристичке агенције нуде аранжмане за Сретење
Дан државности Србије, празник који се слави нерадно, ове године пада на „згодан“ датум, односно петак и суботу, па многи планирају да га искористе за краће путовање и одмор.
Осим тога, како се поклапа са 14. фебруаром, Даном заљубљених, овај мини-одмор добра је прилика да се драга особа обрадује романтичним путовање.
Туристичке агенције су аранжмане за Дан државности уврстиле у пунуду одмах након новогодишњих и божићних празника. У понуди су путовања у метрополе Старог континента током који се обилазе знаменитости и организују факултативни излети.
Како кажу у новосадским туристичким агенцијама на већину путовања креће 13. или 14 фебруара, а повратак је између 17. и 19. Највеће интересовање, као и ранијих година, влада за северну Италију, Аустрију, Чешку и Мађарску.
Италија важи за једну од најромантичнијих дестинација, па је тако за петодневно путовање аутобусом у Венецију, с два ноћења, треба издвојити од 90 до 120 евра, за пет дана у Фиренци око 115, док исто толико дана у Риму стаје преко 150 евра.
Романтика на медитерански начин
Занимљиво је да су неке туристичке агенције ове године уврстиле Дубровник, Брионе, Корчулу и Сарајево у понуду. Петодневна прослава Дана заљубљених у Дубровнику и на Корчули уз обилазак Требиња и Сарајева, са смештајем у студију или апартману, стаје око110 евра уз 50 евра доплате за факултативне излете.
И ове године, упркос бурним политичким односима, могу се наћи аранжмани за Албанију, која је туристички још неоткривена. Током четири дана обилази се језера Охрид и Скадар, Драч и Тирана а тура кошта од 60 до 80 евра.
Многи ће одлучити да уштеде на времену, па да изаберу дестинацију у околнм државама. Током читаве године једна од најтраженијих дестинације је мађарска престоница Будимпешта. Што ни не чуди, јер је красе бројни мостови, испод којих непрекидно саобраћају бродови препуни туриста. Будимпешта је препуна знаменитости, тргова, зграда с очуваним фасадама које подсећају на време Аустроуграске и малих пабова и пивница.Тродневни обилазак Будимпеште аутобусом, на бази два ноћења с доручком, кошта од 60 до 120 евра у зависности од програма путовања. Ипак, они вештији могу да нађу и петодневни обилазак за 80 евра.
Међу нашим путницама популарна дестинација је Беч, Милано или Праг за које је потребно издвојити од 100 евра, па навише. Грађани се ове године распитују и за обилазак Азурне обале, односно Кана, Нице, Монака и Монте Карла. Такви аранжмани најчешче трају шест дана, са три ноћења на бази доручка, а коштају преко 200 евра по особи.
За љубитеље оријенталног шмека већина агенција припремила је шестодневна путовања аутобусом и авионом у Истанбул. Њихова цена зависи од врсте смештаја и превоза, па се тако могу наћи туре за 130 евра, додуше без авио такси и доплата.
Наравно, ваља бити на опрезу. У цене које се налазе на сајтовима туристичких агенција нису урачуната издвајања за доплате и међународно здравствено осигурање. Највише коштају излети који, када се саберу, могу достићи цену самог аранжмана. Такође, она могу да учине пут изузетно напорним, јер се све време „трчкара“ с једног на друго место. Зато, искусни путници, препоручују да се на специјализованим сајтовима пронађе приватни смештај који допушта слободну организацију дана.
С. Ковач