clear sky
25°C
21.09.2024.
Нови Сад
eur
117.062
usd
104.8191
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема Дневника: Све о нацрту ГУП-а Новог Сада до 2030. године (3)

02.02.2022. 09:12 09:27
Пише:
Извор: Dnevnik.rs

Постојећи план детаљне регулације Каменичке аде предвиђа насипање три метра земље, више од два хектара саобраћајница и седам хектара пословно-угоститељских објеката, појаснио је за наш лист директор Урбанизма Душан Миладиновћ недоумице око судбине Каменичке аде.

Он је рекао да нови ГУП уноси решења заштите природе у складу са Заводом за заштиту природе Војводине, те се на Каменичкој ади утврђује заштићено природно станиште.

По његовим речима, нацрт ГУП-а сада повећава зеленило са 24 на 54,5 хектара, која је са 75 хектара под шумом из 1998. године, 2020. спала на 60 хекатара шуме. Због правила ФИСА, веслачка стаза мора да буде у брањеном подручју, рекао је Миладиновић, али је основни концепт да се задржи природни амбијент са висококвалитетним зеленилом и доступношћу свима.

Предуслов је, истиче он, да се уклоне бројни нелегални објекти с Каменичке аде, због којих је онемогућен приступ Дунаву обичним грађанима.

Стаза од 2.250 метара служиће и за купање, каже Миладиновић, са плажом од 1.400 метара, док ће вода бити чистија него у Дунаву услед prеthodnog таложења и слабијег протока.


Кружевић: Биће боља регулација подземних вода

Као први човек “Вода Војводине”, морам да кажем да јако верујем у пројекат новог моста и уређења приобаља, рекао је у разговору за наш лист  директор Вода Војводине Срђан Кружевић, у моменту када је почела расправа у Новом Саду о уређењу приобаља. 

- Овај пројекат је искључиво питање струке и референтних инстинтуција.  Сигуран сам да ће то прибаље бити  украс Новог Сада и да га неће угрозити ни на који начин. Студије које су рађене и биле код нас говоре да уређење приобаља не само да не угрожава град, већ и помаже регулацију подземних вода у делу града изграђеном на мочварном земљишту од Лимана 4, преко Телепа до Адица. Сви градови у окружењу најлепши садржај имају на реци - каже Кружевић.

- Од Каменичке аде ка Футогу, налази се викенд насеље Камењар, којег закон из 2018. године препознаје као затечено стање. Ми у сваком тренутку можемо без икакве накнаде да уђемо да обавимо радове, да уклонимо неке објекте, али не можемо да забранимо његову употребу, што можемо за неки објекат који се гради после 2018. године. На подручју Камењара постоје 33 издате грађевинске дозволе, а сви остали објекти су нелегални. “Воде Војводине” не приходују ништа од тих објеката, чак ни ону узурпацију коју плаћају они који уђу у посед неког земљишта.


Вода из ове акумулације изливаће се кроз цеви у Дунавац, који ће тако добити преко потребну свежу воду. Веслачка стаза, напоменуо је Миладиновић, неће бити бетонирана, већ порибљена. Марина, која је ту планирана, представља један од најзначајнијих туристичких потенцијала у Војводини, истакао је Миладиновић, додавши да ту пролази и ЕуроВело, европски бициклистички коридор.

На јавним слушањима о нацрту ГУП-а, Миладиновић је рекао, у контексту изградње веслачке стазе и уређења Каменичке аде, да Град мора да заради новац којим би отварао јавне просторе. У дебати је потегнуто питање и о утицају нових пројеката на градску касу.

- Тражено је да видимо економску оправданост изградње одбрамбене линије на Каменичкој ади. То упоште не мора да буде нека директна финансијска добит. На јавним површинама се не зарађује, али могу да их користе сви, а не само неки који мисле да су заслужилида узрупирају јавну површину, па су велики противници измена ГУП-а, јер знају нелегалних објеката на Каменичкој ади више неће бити - појаснио је Миладиновић.

О ситуацији на самој ади, каже да се то земљшите води као градско грађевинско подручје, осим у једном делу где је шума. Овим подручјем газдују и “Војводинашуме” и “Воде Војводине”, а Миладиновић напомиње да не зна ко је и како издавао дозволе за објекте који су подигнути на Каменичкој ади.

- Знам шта су плански документи. Ви за привремени објекат морате да добијете дозволу, а сви преко те привремености хоће да добију озакоњење. Ми као “Урбанизам” се не слажемо с тим. Наша идеја је да тих нелегалних објеката нема, да ту буде заиста једна велика парковска површина, са бициклистичким и пешачким стазама. Да се уреди веслачка стаза. Стално се потеже питање како ће град и грађани да уложе своја средства само због неког веслачког и кајакшког клуба. Моје питање је било колико грађани годишње користе фудбалски стадион?  За разлику од стадиона, ова веслачка стаза ће се користити већи део године и то не само веслачи, већ сви грађани. Ту ће бити и нова плажа, далеко сигурнија од Штранда, који је већ сада мали за Нови Сад - указао је Душан Миладиновић. 

Он је поновио да ће вода бити чистија, с малим осцилацијама водостаја, биће порибљена и биће омогућено пецање, а регулисаће и подземне воде у залеђу.

- Не постоји процена колико би то могло да кошта град. Две хидролошке студије које смо наручили, дале су скоро исте резултате. Покзале су да ова идеја нема штетног утицаја, а позитивно делује на стање подземних вода. Све даље што се буде  радило плановима нижег реда, захтеваће додатне студије и анализе. Тако да, кад се буде свело на само пројектовања ту ће сигурно бити  додатних услова и од “Вода Војводине” и од покрајинског Завода за заштиту природе. Онда ће се радити и економска анализа, она у овом случају није за ГУП - закључио је Душан Миладиновић.

Светозар Крстић

Аутор:
Пошаљите коментар