Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema Dnevnika: Sve o nacrtu GUP-a Novog Sada do 2030. godine (3)

02.02.2022. 09:12 09:27
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

Postojeći plan detaljne regulacije Kameničke ade predviđa nasipanje tri metra zemlje, više od dva hektara saobraćajnica i sedam hektara poslovno-ugostiteljskih objekata, pojasnio je za naš list direktor Urbanizma Dušan Miladinovć nedoumice oko sudbine Kameničke ade.

On je rekao da novi GUP unosi rešenja zaštite prirode u skladu sa Zavodom za zaštitu prirode Vojvodine, te se na Kameničkoj adi utvrđuje zaštićeno prirodno stanište.

Po njegovim rečima, nacrt GUP-a sada povećava zelenilo sa 24 na 54,5 hektara, koja je sa 75 hektara pod šumom iz 1998. godine, 2020. spala na 60 hekatara šume. Zbog pravila FISA, veslačka staza mora da bude u branjenom području, rekao je Miladinović, ali je osnovni koncept da se zadrži prirodni ambijent sa visokokvalitetnim zelenilom i dostupnošću svima.

Preduslov je, ističe on, da se uklone brojni nelegalni objekti s Kameničke ade, zbog kojih je onemogućen pristup Dunavu običnim građanima.

Staza od 2.250 metara služiće i za kupanje, kaže Miladinović, sa plažom od 1.400 metara, dok će voda biti čistija nego u Dunavu usled prethodnog taloženja i slabijeg protoka.


Kružević: Biće bolja regulacija podzemnih voda

Kao prvi čovek “Voda Vojvodine”, moram da kažem da jako verujem u projekat novog mosta i uređenja priobalja, rekao je u razgovoru za naš list  direktor Voda Vojvodine Srđan Kružević, u momentu kada je počela rasprava u Novom Sadu o uređenju priobalja. 

- Ovaj projekat je isključivo pitanje struke i referentnih instintucija.  Siguran sam da će to pribalje biti  ukras Novog Sada i da ga neće ugroziti ni na koji način. Studije koje su rađene i bile kod nas govore da uređenje priobalja ne samo da ne ugrožava grad, već i pomaže regulaciju podzemnih voda u delu grada izgrađenom na močvarnom zemljištu od Limana 4, preko Telepa do Adica. Svi gradovi u okruženju najlepši sadržaj imaju na reci - kaže Kružević.

- Od Kameničke ade ka Futogu, nalazi se vikend naselje Kamenjar, kojeg zakon iz 2018. godine prepoznaje kao zatečeno stanje. Mi u svakom trenutku možemo bez ikakve naknade da uđemo da obavimo radove, da uklonimo neke objekte, ali ne možemo da zabranimo njegovu upotrebu, što možemo za neki objekat koji se gradi posle 2018. godine. Na području Kamenjara postoje 33 izdate građevinske dozvole, a svi ostali objekti su nelegalni. “Vode Vojvodine” ne prihoduju ništa od tih objekata, čak ni onu uzurpaciju koju plaćaju oni koji uđu u posed nekog zemljišta.


Voda iz ove akumulacije izlivaće se kroz cevi u Dunavac, koji će tako dobiti preko potrebnu svežu vodu. Veslačka staza, napomenuo je Miladinović, neće biti betonirana, već poribljena. Marina, koja je tu planirana, predstavlja jedan od najznačajnijih turističkih potencijala u Vojvodini, istakao je Miladinović, dodavši da tu prolazi i EuroVelo, evropski biciklistički koridor.

Na javnim slušanjima o nacrtu GUP-a, Miladinović je rekao, u kontekstu izgradnje veslačke staze i uređenja Kameničke ade, da Grad mora da zaradi novac kojim bi otvarao javne prostore. U debati je potegnuto pitanje i o uticaju novih projekata na gradsku kasu.

- Traženo je da vidimo ekonomsku opravdanost izgradnje odbrambene linije na Kameničkoj adi. To upošte ne mora da bude neka direktna finansijska dobit. Na javnim površinama se ne zarađuje, ali mogu da ih koriste svi, a ne samo neki koji misle da su zaslužilida uzrupiraju javnu površinu, pa su veliki protivnici izmena GUP-a, jer znaju nelegalnih objekata na Kameničkoj adi više neće biti - pojasnio je Miladinović.

O situaciji na samoj adi, kaže da se to zemljšite vodi kao gradsko građevinsko područje, osim u jednom delu gde je šuma. Ovim područjem gazduju i “Vojvodinašume” i “Vode Vojvodine”, a Miladinović napominje da ne zna ko je i kako izdavao dozvole za objekte koji su podignuti na Kameničkoj adi.

- Znam šta su planski dokumenti. Vi za privremeni objekat morate da dobijete dozvolu, a svi preko te privremenosti hoće da dobiju ozakonjenje. Mi kao “Urbanizam” se ne slažemo s tim. Naša ideja je da tih nelegalnih objekata nema, da tu bude zaista jedna velika parkovska površina, sa biciklističkim i pešačkim stazama. Da se uredi veslačka staza. Stalno se poteže pitanje kako će grad i građani da ulože svoja sredstva samo zbog nekog veslačkog i kajakškog kluba. Moje pitanje je bilo koliko građani godišnje koriste fudbalski stadion?  Za razliku od stadiona, ova veslačka staza će se koristiti veći deo godine i to ne samo veslači, već svi građani. Tu će biti i nova plaža, daleko sigurnija od Štranda, koji je već sada mali za Novi Sad - ukazao je Dušan Miladinović. 

On je ponovio da će voda biti čistija, s malim oscilacijama vodostaja, biće poribljena i biće omogućeno pecanje, a regulisaće i podzemne vode u zaleđu.

- Ne postoji procena koliko bi to moglo da košta grad. Dve hidrološke studije koje smo naručili, dale su skoro iste rezultate. Pokzale su da ova ideja nema štetnog uticaja, a pozitivno deluje na stanje podzemnih voda. Sve dalje što se bude  radilo planovima nižeg reda, zahtevaće dodatne studije i analize. Tako da, kad se bude svelo na samo projektovanja tu će sigurno biti  dodatnih uslova i od “Voda Vojvodine” i od pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode. Onda će se raditi i ekonomska analiza, ona u ovom slučaju nije za GUP - zaključio je Dušan Miladinović.

Svetozar Krstić

Autor:
Pošaljite komentar