overcast clouds
11°C
16.09.2024.
Нови Сад
eur
117.04
usd
105.4414
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема Дневника Нови Сад у 2022. години: Обнова Спенса и градског језгра

05.01.2022. 10:05 10:28
Пише:
Извор: Dnevnik.rs

Санацију и реконструкцију Спенса испројектоваће новосадски Факултет техничких наука, београдске фирме “Балканс секјурити сервисес” (Балканс security сервицес) “Бексел консалтинг” (Bexsel цонсултинг), као и “Аксис грађевински биро” из Сремске Каменице, које су понудиле да сву неопходну документацију израде за 119,94 милиона динара с ПДВ-ом.

Сва пројектно-техничка документација, до нивоа грађевинске дозволе, укључујући и елаборате и процену трошкова, мора бити завршена за 18 месеци.

Како се из одлуке о додели уговора може приметити, ФТН је задужен за израду елабората постојећег стања и техничке документације, што представља 45 одсто укупног посла, док ће “Аксис” урадити 30 одсто техничке документације, а београдским фирмама поверен је остатак посла, односно пројекат противпожарне заштите и израда БИМ (Буилдинг информатион моделинг) постојећег и стања објекта након реконстукције.

О томе да је обнова Спенса и његово осавремењавање неопходно говори се већ годинама, а један од већих проблема је

и енергетска неефикасност објекта. Подсећања ради, ФТН је већ урадио Стратегију развоја Спенса, а од одабраних пројектаната очекује се да анализирају стање објеката те предложе пројекат за унапређење новосадског храма спорта, уз задржавање оригиналног изгледа и намене, будући да је реч о једном од симбола града. Требало би да испланирати замену фасаде, крова, инсталација, уз могућност постављања соларних колектора и фотонапонских система.

Спортска намена Спенса и даље остаје његова основна и најважнија функција, уз разне културне и пословне садржаје. Садашње дворане биће задржане, с тим што је планирано да буду флексибилније за коришћење.

План санације и реконструкције предвиђа изградњу нових базена, клизалишта, додатних гаражних места и замену инсталација. Осим тога, најављено је и да ће Дечје одељење Градске библиотеке бити пресељено на Спенс, с тим да ће бити смештено у зони око Конгресног центра и на месту данашњег Медија центра, на јужној и источној страни Велике дворане.

Планирано је да Ледена дворана ради као клизалиште читаве године, а да се уз њу (уз западну фасаду) изгради отворено клизалиште, које би током летњих месеци било прилагођено за активности попут мини голфа, малог фудбала и концерата на отвореном.

Yudo, бокс и стонотениска дворана чине целину, у којима је потребно раздвојити кретање спортиста и такмичара за сваку салу засебно, као и пријем гледалаца на други спрат. Свлачионице у куглани, као и друге просторије, требало би осавременити, а планирано је да

дворана за рвање буде испројектована на неком другом месту, а да на њеном месту буду теретана и сауна.

Пројектним задатком предвиђен је комплекс базена, што подразумева постојећи базен, те базен за децу (обуку непливача) и базен са скакаоницама.

Комерцијални садржаји, који нису директно повезани са спортом, налазиће се у зонама Трговачке улице, централном холу, просторима уз централни хол према Северном тргу и, евентуално, уз нову пешачку комуникацију на правцу Радничка улица – шопинг центар „Променада”.

Иако је оригиналним пројектом Спенса предвиђена гаража капацитета за 980 возила, она тренутно има само 170 паркинг места, тако да је један од захтева у пројектном задатку и надградња постојеће или изградње нове гараже са подземним и надземним нивоима.

Реконструкција дела градског језгра недавно је завршена, а промене су највидљивије испред Српског народног позоришта и у Успенској улици, где су након вишедеценијског пропадања испуцале мермерне плоче, о које су се многи суграђани саплитали, замењене новим гранитним. Некадашњи потпорни стубићи испред Позоришта преобликовани су у дрвене континуалне клупе, док је испред зграде несуђене Поштанске штедионице изграђена фонтана, као и клупе и жардињере око тог воденог огледа. Осим нове јавне и декоративне расвете, постављени су стубови с дисплејима и инфо таблама. На месту старих стајалишта у зони Успенске улице изграђене су две аутобуске нише с надстрешницама и ограђена је и црквена порта. Већина стабала је сачувана, а у плану је и додатно озелењавање простора.

Постављена је меморијална трака, која прати трасу Мале Јеврејске улице, замишљена је као проток времена и на њој су угравирани догађаји из историје Новог Сада. Управо око те “меморијалне траке”, која се пружа од зграде “Аполо” центра, дигло се највише прашине у јавности и то због правописних и граматичких грешака. Градоначелник Милош Вучевић прошле седмице је објаснио да је дат налог да се грешке исправе, као и да ће трошкове сносити извођач радова. 

Након што је градилишна ограда уклоњена почеле су расправе и о изгледу реконструисаног центра, и док су неки задовољни, има и оних којима не допада. О укусима не вреди расправљати, а не би требало заборавити да зграда Српског народног позоришта, иако је изграђена пре више од двадесет година, и даље представља трн у оку многим Новосађанима, који сматрају да се не уклапа у изглед старог градског језгра.


Дом здравља на Видовданском насељу

И док је градња Дома здравља на Адицама у завршној фази, у току је пројектовање амбуланте на Видовданском насељу, која је предвиђена у блоку улица Александра Невског, Живојина Ћулума и Емануила Јанковића, на парцели површине око 3.000 метара квадратних. Тај објекат ће, како је најављено, бити изграђен до краја 2022. године. Рок за израду техничке документације, као и завршетак свих радова је 300 календарских дана, с тим што ће инвестиција бити реализова по принципу “кључ у руке”, односно пројектуј и изведи, што подразумева израду техничке документације, исходовање свих дозвола, локацијских и урбанистичко-техничких услова, градњу, надзор и на крају предају објекта на коришћење Дому здравља “Нови Сад”. Прибављање техничке документације коштаће готово 4,6 милиона динара с ПДВ-ом, док ће за изградњу бити издвојено око 202,4 милиона.

Осим  дома здравља, требало би изградити и интерну саобраћајницу, пешачке стазе, паркинге, колске прилазе, али и прикључке на комуналну инфраструктуру, водоводну и канализациону мрежу, као и оградити комплекс, поставити јавну расвету, као и средити околину, односно предвиђено је и пејзажно и партерно уређење.

У дому здравља на Видовданском насељу планиране су службе у оквиру основне здравствене заштите: општа пракса, стоматологија, гинекологија, педијатрија, патронажа и лабораторија. Предвиђен је једноспратни објекат, површине око 1.050 квадрата, који ће заузимати највише половину парцеле. Зграда ће имати око 53 просторије различитих намена и површине, и како је планирано, у тој здравственој установи ће бити око 46 запослених.


Сређивање дела градског језгра, односно Позоришног трга, Успенске улице и дела пролаза између СНП-а и Тржног центра “Аполо” почело је у марту измештањем и реконструкцијом подземних инсталација. За прву фазу радова издвојено је око 400 милиона динара.

Јована Вукашиновић

Аутор:
Пошаљите коментар