Студенти ПМФ-а приредили Холандско вече да помогну болесну децу
Ресторан „Рибарац” на Рибарском острву синоћ био је обојен у наранџасто, а мирис лала и холандских палачинки осетио се на самом улазу, подстичући с врата на размишљање о Холандији, земљи која је низијска, врло слична нашем поднебљу.
Разлог трансформације простора у холандске боје, заставе, сувенире и фамозна јела по којима су Холанђани познати је тематско вече посвећено тој земљи, које су припремили студенти треће године Хотелијерства на Департману ПМФ-а за географију, туризам и хотелијерство, у оквиру предмета Анимација и логистика у туризму. Догађај је посебан по томе што је цео пројекат хуманитарног карактера, односно сав новац који је прикупљен током вечери биће дониран за лечење Косте и Николине.
– Када сам добила тај предмет 2005. године, а по угледу на неке европске универзитете, на којима је „болоња” већ увелико била заживела, јавила ми се идеја да покушамо нешто слично, односно да студенти своја теоријска знања стварно преточе у практично дело – рекла је предметна наставница с предмета Анимација и логистика у туризму проф. др Анђелија Ивков Yigurski. – Стога смо покренули овакве тематске вечери. На студентима је да одаберу тему, ураде комплетан пројекат, осмисле целовечерњи програм, обезбеде донаторе и спонзоре који ће бити заинтересовани да то финансирају и слично. Пројекат мора да укључи представљање туристичких вредности и традиције неке земље, а што је најважније, да се одлуче коме желе да посвете тај догађај у хуманитарном смислу. То им је потребно да би положили практични део испита из тог предмета.
По њеним речима, у последњих 15 година представљено је више од 50 различитих народа и држава, а прикупљено је преко седам милиона динара за помоћ удружењима и институцијама који у свом фокусу имају рад с децом, а ређе појединцима, којима је тада била потребна помоћ.
Током вечери Холандија је преовладала салом, а присутни су током програма могли да се упознају с тим како изгледа један обичан дан туристе на пијацама, зашто су лале постале симбол, иако су увезене из Турске још у 16. веку. Такође су могли да сазнају да је прва кломпа настала у Холандији, и то 1230. године, и да се првобитно користили као заштитна обућа јер је представљала водоотпоран штит од влажне холандске климе и омогућавала фармерима лакше кретање. Столове су красили балони у традиционалној naranyastoj боји, а присутни су упловили у магичну Холандију кроз укус традиционалних куглица на бази говеђег меса и најфиније селекције најстаријих холандских сирева. Холандија је позната и по меканим вафлима, натопљеним карамелом, те су и те посластице могле задовољити радознала чула укуса присутних.
Помоћ и за колегиницу и ромску породицу
По речима професорке Анђелије Ивков Yigurski, тематско вече је било посвећено првенствено Николини и Кости, за лечење леукемије у Италији, где је тренутно само Коста. За Николину још увек нема довољно новца да оде тамо. Студенти су желели да прикупљају новац и за своју колегиницу с Департмана за биологију и екологију која је такође оболела од једне врсте рака, стога ће мањи део помоћи ићи и њој. Пошто ће у уторак, 4. фебруара, бити одржано тематско вече с представљањем Аргентине и њених традиционалних вредности, с том групом је постигнут договор да се део новца прикупи и за помоћ једној ромској породици из Новог Сада, која с децом живи у прилично лошим условима. Донације су ишле преко спонзора и донатора, јер су новац који је остао након реализације целокупног пројекта дали за децу, затим од продаје карата за тематско вече, а гости су током програма били позвани да убаце донације у кутије које су биле постављене у сали. Организована је аукција слика, као један вид прикупљања донација, као и продаја це-деа групе „Фрајле”.
– Кроз програм „Хладно је за Штранд, идемо у Недерланд” представили смо ту чаробну земљу нашим гостима, упознали смо их с обичајима, културом, туристичким потенцијалима, културно-историјским наслеђем и слично – казала је студенткиња треће године Хотелијерства Јована Перић, која је учествовала у пројекту. – Важно је истаћи да ћемо сав новац преко Фондације „Тате Новосађани” усмерити на лечење Николе и Косте који болују од леукемије и захваљујем се великом броју људи који су се одазвали позиву и били хумани, укључујући и наше спонзоре.
У организацији пројекта је учествовало десет студената треће године Хотелијерства, а како каже Јована, много су им помогле и колеге са Смера туризам и гастрономија. Они су правили препознатљиве холандске специјалитете који су служени током вечере, а за дезерт су припремили апелвлаи, холандску питу с јабукама, која је традиционални симбол још од средњег века. За то вече, прикупљено је више од 300.000 динара.
И. Бакмаз
Фото: С. Шушњевић