Studenti PMF-a priredili Holandsko veče da pomognu bolesnu decu
Restoran „Ribarac” na Ribarskom ostrvu sinoć bio je obojen u narandžasto, a miris lala i holandskih palačinki osetio se na samom ulazu, podstičući s vrata na razmišljanje o Holandiji, zemlji koja je nizijska, vrlo slična našem podneblju.
Razlog transformacije prostora u holandske boje, zastave, suvenire i famozna jela po kojima su Holanđani poznati je tematsko veče posvećeno toj zemlji, koje su pripremili studenti treće godine Hotelijerstva na Departmanu PMF-a za geografiju, turizam i hotelijerstvo, u okviru predmeta Animacija i logistika u turizmu. Događaj je poseban po tome što je ceo projekat humanitarnog karaktera, odnosno sav novac koji je prikupljen tokom večeri biće doniran za lečenje Koste i Nikoline.
– Kada sam dobila taj predmet 2005. godine, a po ugledu na neke evropske univerzitete, na kojima je „bolonja” već uveliko bila zaživela, javila mi se ideja da pokušamo nešto slično, odnosno da studenti svoja teorijska znanja stvarno pretoče u praktično delo – rekla je predmetna nastavnica s predmeta Animacija i logistika u turizmu prof. dr Anđelija Ivkov Yigurski. – Stoga smo pokrenuli ovakve tematske večeri. Na studentima je da odaberu temu, urade kompletan projekat, osmisle celovečernji program, obezbede donatore i sponzore koji će biti zainteresovani da to finansiraju i slično. Projekat mora da uključi predstavljanje turističkih vrednosti i tradicije neke zemlje, a što je najvažnije, da se odluče kome žele da posvete taj događaj u humanitarnom smislu. To im je potrebno da bi položili praktični deo ispita iz tog predmeta.
Po njenim rečima, u poslednjih 15 godina predstavljeno je više od 50 različitih naroda i država, a prikupljeno je preko sedam miliona dinara za pomoć udruženjima i institucijama koji u svom fokusu imaju rad s decom, a ređe pojedincima, kojima je tada bila potrebna pomoć.
Tokom večeri Holandija je preovladala salom, a prisutni su tokom programa mogli da se upoznaju s tim kako izgleda jedan običan dan turiste na pijacama, zašto su lale postale simbol, iako su uvezene iz Turske još u 16. veku. Takođe su mogli da saznaju da je prva klompa nastala u Holandiji, i to 1230. godine, i da se prvobitno koristili kao zaštitna obuća jer je predstavljala vodootporan štit od vlažne holandske klime i omogućavala farmerima lakše kretanje. Stolove su krasili baloni u tradicionalnoj naranyastoj boji, a prisutni su uplovili u magičnu Holandiju kroz ukus tradicionalnih kuglica na bazi goveđeg mesa i najfinije selekcije najstarijih holandskih sireva. Holandija je poznata i po mekanim vaflima, natopljenim karamelom, te su i te poslastice mogle zadovoljiti radoznala čula ukusa prisutnih.
Pomoć i za koleginicu i romsku porodicu
Po rečima profesorke Anđelije Ivkov Yigurski, tematsko veče je bilo posvećeno prvenstveno Nikolini i Kosti, za lečenje leukemije u Italiji, gde je trenutno samo Kosta. Za Nikolinu još uvek nema dovoljno novca da ode tamo. Studenti su želeli da prikupljaju novac i za svoju koleginicu s Departmana za biologiju i ekologiju koja je takođe obolela od jedne vrste raka, stoga će manji deo pomoći ići i njoj. Pošto će u utorak, 4. februara, biti održano tematsko veče s predstavljanjem Argentine i njenih tradicionalnih vrednosti, s tom grupom je postignut dogovor da se deo novca prikupi i za pomoć jednoj romskoj porodici iz Novog Sada, koja s decom živi u prilično lošim uslovima. Donacije su išle preko sponzora i donatora, jer su novac koji je ostao nakon realizacije celokupnog projekta dali za decu, zatim od prodaje karata za tematsko veče, a gosti su tokom programa bili pozvani da ubace donacije u kutije koje su bile postavljene u sali. Organizovana je aukcija slika, kao jedan vid prikupljanja donacija, kao i prodaja ce-dea grupe „Frajle”.
– Kroz program „Hladno je za Štrand, idemo u Nederland” predstavili smo tu čarobnu zemlju našim gostima, upoznali smo ih s običajima, kulturom, turističkim potencijalima, kulturno-istorijskim nasleđem i slično – kazala je studentkinja treće godine Hotelijerstva Jovana Perić, koja je učestvovala u projektu. – Važno je istaći da ćemo sav novac preko Fondacije „Tate Novosađani” usmeriti na lečenje Nikole i Koste koji boluju od leukemije i zahvaljujem se velikom broju ljudi koji su se odazvali pozivu i bili humani, uključujući i naše sponzore.
U organizaciji projekta je učestvovalo deset studenata treće godine Hotelijerstva, a kako kaže Jovana, mnogo su im pomogle i kolege sa Smera turizam i gastronomija. Oni su pravili prepoznatljive holandske specijalitete koji su služeni tokom večere, a za dezert su pripremili apelvlai, holandsku pitu s jabukama, koja je tradicionalni simbol još od srednjeg veka. Za to veče, prikupljeno je više od 300.000 dinara.
I. Bakmaz
Foto: S. Šušnjević