Штрајкује део запослених у ДЕС-у, исплаћене априлске плате
Штрајк дела запослених у ДЕС-у, који су чланови Синдиката „Слога ДЕС“, наставља се и данас, и поред тога што је директор Бранислав Костадиновић јуче обезбедио новац за исплату целе априлске плате, а за данас најавио исплату неисплаћених путних трошкова.
Како кажу представници штрајкача, услед реорганизације предузећа, увођења социјалног програма и до сада неиспуњених обећања, они страхују да ће у том процесу остати без новца које им је предузеће дужно за зараде, доприносе и порезе – укупно нешто више од 1.000 евра по запосленом.
Јучерашњи штрајк почео је у 7 часова, а Синдикат „Слога“„, као један од четири репрезентативна синдиката у ДЕС-у, заказао је обуставу рада након што је, како кажу, 12. јула постигнут договор с директором Костадиновићем у присуству миритеља из Агенције за мирно решавање радних спорова, а чије одредбе о исплати аконтације за април и путних трошкова за два месеца, нису поштоване.
– То је законски најављен штрајк, који смо заказали највише због неисплаћених зарада: последњу зараду, за март, примили смо средином јуна – казала је јуче председница Синидката „Слога ДЕС“ Зорица Степанов. – Неповезани су и доприноси за здравство, пензијско осигурање, социјални програм се овде као спороводи од маја, то је програм Министарства, али, не може бити речи о том програму док се сва дуговања запосленима не измире. За сада, по том програму, све иде на штету запослених.
Према њеним речима, јуче је штрајковало између 90 и 100 запослених, од 175 колико их је у ДЕС-у. Зорица Степанов је нагласила да је од тог броја 112 инвалида и да иза предузећа стоји држава.
– Уколико дође до стечаја, тешко је да ће људи који остану без посла наћи нови. Поготово што и они имају следећи нараштај у којем има инвалида – где ће они радити и шта? Данас смо успели да постигнемо споразум и договор с директором да исплати априлску плату. Штрајк и даље траје, од сутра настављамо јер толико су нас пута слагали да не знамо коме бисмо веровали – истакла је она, најављујући и могуће протесте пред градским и државним институцијама. – Ми се овде боримо само за преживаљавање јер овде раде читаве породице. Ми не одустајемо, али коначан став даће наша база.
Према њени речима, они су добили радну верзију социјалног програма, али њој не личи на јавни документ, нити су добили званичан допис Министарства. По том програму, каже Зорица Степанов, послодавац није дужан да измири обавезе према запосленима који одлазе из предузећа, већ се то одлаже до „коначног решавања статуса предузећа“, а то се не зна када ће се десити.
– Не верујем да иза тог програма стоји Влада јер не верујем да би пустили инвалиде на улицу без исплаћених зарада, доприноса и повезаног стажа. Сада нам дугују четири плате, а где су остала дуговања? – запитала се председница синдиката „Слога ДЕС“.
Међутим, директор ДЕС-а Бранислав Костадиновић каже да је он наследио велики број проблема када је у августу прошле године дошао на чело предузећа, али да се дугови запосленима, држави и повериоцима не могу враћати уколико запослени у ДЕС-у не раде.
– Последњих десетак година ДЕС је у тешкој ситуацији, има вишак запослених и због тога губитак у пословању од 50 милиона динара годишње. Тих 50 милиона динара значи да нема довољно новца да се подели пет плата годишње. Раније се то решавало тако што нису плаћани порези и доприноси, комерцијални повериоци, већ су исплаћиване зараде науштрб дуговања – каже Костадиновић.
Према његовим речима, за решавање дугова из prеthodnе деценије направљен је план реорганизације (UPPR), којим је предвиђено да се до августа ове године исплате сви дугови.
– С једне стране, то није могуће, а с друге, нашли смо се у проблему да каснимо с исплатом зарада – додао је Костадиновић.
Он је рекао да је Синдикат „Слога ДЕС“ основан пре два месеца, да има 33 члана, и да су изашли са захтевом да предузеће исплати све обавезе које има према запосленима.
– Покушао сам да нађемо заједничко решење, и с обзиром на то да немамо зарађеног новца, једини начин био је да нађем пословног партнера који би нам дао позајмицу и да исплатим једну зараду, под условом да они штрајк обуставе и да почну да раде од сутра. Није могуће да се паре позајмљују, а да они наставе штрајк до испуњења свих максималних захтева јер онда не постоји шанса да предузеће врати паре – истакао је Бранислав Костадиновић.
Како је нагласио, запослени су упознати са социјалним програмом, знају да је Влада јуче заседала, а да се данас закључци објављују у „Службеном гласнику“ те да следеће седмице они који су се пријавили, могу да добију новац из социјалног програма.
– Међутим, они нису задовољни тиме, већ је њихов услов да им данас буду подељене плате, а онда ће сутра са мном поново да разговарају. Сви остали синдикати дали су сагласност на социјални програм, али се Синдикат „Слога“ не слаже. Они су навели, између осталог, да сматрају да запослени у ДЕС-у нису у обавези да остварују профит, да трошкове покрива држава, што је неодрживо – навео је Костадиновић. – Докле год имају такав став, немогуће је да позитивно послујемо. У фирми имамо вишак запослених, истиче нам рок за израду новог UPPR-a. Ми имамо подршку Града, ресорног министраства, имамо подршку свих да нађемо решење да ДЕС изађе из кризе. Један од видова изласка је да се реши вишак запослених кроз социјални програм, да се трошкови пословања уоквире и да се кроз закључене уговоре за следећу годину дође до позитивног пословања.
Предуслов за то је, наглашава Костадиновић, да комерцијални повериоци омогуће репрограм дугова из последњих пет година од око 100 милиона динара. Уколико би тај дуг враћали у наредних пет година, смањили број запослених на стотинак, Костадиновић истиче да анализе показују да би ДЕС тада радио у плусу и био у стању да редовно измирује обавезе.
– Тренутно не можемо редовно да сервисирамо обавезе, с обзиром на то да је фонд зарада десет милиона, а да би требало да обезбедимо четрдесетак милиона динара месечно. Међутим, у последња два месеца постоји тиха опструкција рада од тог синдиката. Док је то тако, ја не знам како да изађемо из проблема – нагласио је Костадиновић, додавши да у погону пола радника ради, а „пола неће“.
Он је напоменуо и да преговоре отежава и чињеница да штрајкачи „стално очекују да нешто добију“, а на њега гледају „као на министра финансија“ који ће им све платити. У тим околностима, каже он, посао од 4,5 милиона динара, током јуна урађен је за свега 100.000 динара те се поставља питање како да се на тај начин врате дугови. Како је рекао, ДЕС је у блокади већ пет-шест година, али ни динар нису дужни банкама.
С. Крстић
Фото: Б. Лучић