Štrajkuje deo zaposlenih u DES-u, isplaćene aprilske plate
Štrajk dela zaposlenih u DES-u, koji su članovi Sindikata „Sloga DES“, nastavlja se i danas, i pored toga što je direktor Branislav Kostadinović juče obezbedio novac za isplatu cele aprilske plate, a za danas najavio isplatu neisplaćenih putnih troškova.
Kako kažu predstavnici štrajkača, usled reorganizacije preduzeća, uvođenja socijalnog programa i do sada neispunjenih obećanja, oni strahuju da će u tom procesu ostati bez novca koje im je preduzeće dužno za zarade, doprinose i poreze – ukupno nešto više od 1.000 evra po zaposlenom.
Jučerašnji štrajk počeo je u 7 časova, a Sindikat „Sloga“„, kao jedan od četiri reprezentativna sindikata u DES-u, zakazao je obustavu rada nakon što je, kako kažu, 12. jula postignut dogovor s direktorom Kostadinovićem u prisustvu miritelja iz Agencije za mirno rešavanje radnih sporova, a čije odredbe o isplati akontacije za april i putnih troškova za dva meseca, nisu poštovane.
– To je zakonski najavljen štrajk, koji smo zakazali najviše zbog neisplaćenih zarada: poslednju zaradu, za mart, primili smo sredinom juna – kazala je juče predsednica Sinidkata „Sloga DES“ Zorica Stepanov. – Nepovezani su i doprinosi za zdravstvo, penzijsko osiguranje, socijalni program se ovde kao sporovodi od maja, to je program Ministarstva, ali, ne može biti reči o tom programu dok se sva dugovanja zaposlenima ne izmire. Za sada, po tom programu, sve ide na štetu zaposlenih.
Prema njenim rečima, juče je štrajkovalo između 90 i 100 zaposlenih, od 175 koliko ih je u DES-u. Zorica Stepanov je naglasila da je od tog broja 112 invalida i da iza preduzeća stoji država.
– Ukoliko dođe do stečaja, teško je da će ljudi koji ostanu bez posla naći novi. Pogotovo što i oni imaju sledeći naraštaj u kojem ima invalida – gde će oni raditi i šta? Danas smo uspeli da postignemo sporazum i dogovor s direktorom da isplati aprilsku platu. Štrajk i dalje traje, od sutra nastavljamo jer toliko su nas puta slagali da ne znamo kome bismo verovali – istakla je ona, najavljujući i moguće proteste pred gradskim i državnim institucijama. – Mi se ovde borimo samo za preživaljavanje jer ovde rade čitave porodice. Mi ne odustajemo, ali konačan stav daće naša baza.
Prema njeni rečima, oni su dobili radnu verziju socijalnog programa, ali njoj ne liči na javni dokument, niti su dobili zvaničan dopis Ministarstva. Po tom programu, kaže Zorica Stepanov, poslodavac nije dužan da izmiri obaveze prema zaposlenima koji odlaze iz preduzeća, već se to odlaže do „konačnog rešavanja statusa preduzeća“, a to se ne zna kada će se desiti.
– Ne verujem da iza tog programa stoji Vlada jer ne verujem da bi pustili invalide na ulicu bez isplaćenih zarada, doprinosa i povezanog staža. Sada nam duguju četiri plate, a gde su ostala dugovanja? – zapitala se predsednica sindikata „Sloga DES“.
Međutim, direktor DES-a Branislav Kostadinović kaže da je on nasledio veliki broj problema kada je u avgustu prošle godine došao na čelo preduzeća, ali da se dugovi zaposlenima, državi i poveriocima ne mogu vraćati ukoliko zaposleni u DES-u ne rade.
– Poslednjih desetak godina DES je u teškoj situaciji, ima višak zaposlenih i zbog toga gubitak u poslovanju od 50 miliona dinara godišnje. Tih 50 miliona dinara znači da nema dovoljno novca da se podeli pet plata godišnje. Ranije se to rešavalo tako što nisu plaćani porezi i doprinosi, komercijalni poverioci, već su isplaćivane zarade nauštrb dugovanja – kaže Kostadinović.
Prema njegovim rečima, za rešavanje dugova iz prethodne decenije napravljen je plan reorganizacije (UPPR), kojim je predviđeno da se do avgusta ove godine isplate svi dugovi.
– S jedne strane, to nije moguće, a s druge, našli smo se u problemu da kasnimo s isplatom zarada – dodao je Kostadinović.
On je rekao da je Sindikat „Sloga DES“ osnovan pre dva meseca, da ima 33 člana, i da su izašli sa zahtevom da preduzeće isplati sve obaveze koje ima prema zaposlenima.
– Pokušao sam da nađemo zajedničko rešenje, i s obzirom na to da nemamo zarađenog novca, jedini način bio je da nađem poslovnog partnera koji bi nam dao pozajmicu i da isplatim jednu zaradu, pod uslovom da oni štrajk obustave i da počnu da rade od sutra. Nije moguće da se pare pozajmljuju, a da oni nastave štrajk do ispunjenja svih maksimalnih zahteva jer onda ne postoji šansa da preduzeće vrati pare – istakao je Branislav Kostadinović.
Kako je naglasio, zaposleni su upoznati sa socijalnim programom, znaju da je Vlada juče zasedala, a da se danas zaključci objavljuju u „Službenom glasniku“ te da sledeće sedmice oni koji su se prijavili, mogu da dobiju novac iz socijalnog programa.
– Međutim, oni nisu zadovoljni time, već je njihov uslov da im danas budu podeljene plate, a onda će sutra sa mnom ponovo da razgovaraju. Svi ostali sindikati dali su saglasnost na socijalni program, ali se Sindikat „Sloga“ ne slaže. Oni su naveli, između ostalog, da smatraju da zaposleni u DES-u nisu u obavezi da ostvaruju profit, da troškove pokriva država, što je neodrživo – naveo je Kostadinović. – Dokle god imaju takav stav, nemoguće je da pozitivno poslujemo. U firmi imamo višak zaposlenih, ističe nam rok za izradu novog UPPR-a. Mi imamo podršku Grada, resornog ministrastva, imamo podršku svih da nađemo rešenje da DES izađe iz krize. Jedan od vidova izlaska je da se reši višak zaposlenih kroz socijalni program, da se troškovi poslovanja uokvire i da se kroz zaključene ugovore za sledeću godinu dođe do pozitivnog poslovanja.
Preduslov za to je, naglašava Kostadinović, da komercijalni poverioci omoguće reprogram dugova iz poslednjih pet godina od oko 100 miliona dinara. Ukoliko bi taj dug vraćali u narednih pet godina, smanjili broj zaposlenih na stotinak, Kostadinović ističe da analize pokazuju da bi DES tada radio u plusu i bio u stanju da redovno izmiruje obaveze.
– Trenutno ne možemo redovno da servisiramo obaveze, s obzirom na to da je fond zarada deset miliona, a da bi trebalo da obezbedimo četrdesetak miliona dinara mesečno. Međutim, u poslednja dva meseca postoji tiha opstrukcija rada od tog sindikata. Dok je to tako, ja ne znam kako da izađemo iz problema – naglasio je Kostadinović, dodavši da u pogonu pola radnika radi, a „pola neće“.
On je napomenuo i da pregovore otežava i činjenica da štrajkači „stalno očekuju da nešto dobiju“, a na njega gledaju „kao na ministra finansija“ koji će im sve platiti. U tim okolnostima, kaže on, posao od 4,5 miliona dinara, tokom juna urađen je za svega 100.000 dinara te se postavlja pitanje kako da se na taj način vrate dugovi. Kako je rekao, DES je u blokadi već pet-šest godina, ali ni dinar nisu dužni bankama.
S. Krstić
Foto: B. Lučić