Стигла помоћ паорима са Ченеја
Дведесетак газдинстава на Ченеју добило је јуче од Града на поклон вреће с ђубривом, које је у компанији „Ченеј аграр” подељено пољопривредницима који обрађују земљу, а социјално су угрожени, да би им се помогло током ванредног стања.
То смо сазнали од председника Удружених пољопривредника и сточара Србије Светозара Мургашког, који је, заједно са члановима тог удружења, саставио листу најугроженијих паора с Ченеја, трудећи се да што већи број њих добије ђубриво за земљиште. Како нам је рекао, укупно је подељено 13 yambo-vrеća, у којима је било по 600 килограма ђубрива.
– Хвала градоначелнику Милошу Вучевићу што је изашао у сусрет људима, јер нису ни знали да ће добити ђубриво, то ће им значити много јер не морају ништа да плате – рекао је Мургашки. – Није било згодно за дељење јер су паковања по 600 килограма, а није свако добио толико. Трудили смо се да поделимо равномерно, у зависности од тога колико ко има земље или колико обрађује, јер немају сви своју већ држе у аренду. Неко је добио 100 кила, неко 500, 600, 900. Снашли смо се, пољопривредници су вреће однели кућама и знају с ким треба да поделе.
Од Мургашког сазнајемо да се у ченејском атару ових дана ужурбано обрађује земља и у току дана, али и током полицијског часа, захваљујући дозволама за рад које су прибавили.
– Земља не може да чека, а пољопривреда не може да трпи нити да стане јер у држави све замире ако се пољопривреда заустави – објаснио је председник Удружених пољопривредника и сточара Србије. – Ових дана су услови за посао лепи пошто нема кише, иако су је најављивали. Јесте хладно, али се ради. Једино се жито не прска од болести и од корова јер је доста хладно. Наша земља овде је првокласна – одлична и веома плодна, па се доста њих бави пољопривредом, посебно староседеоци.
Mеnayеr пољопривредне производње „Ченеј аграр” Мирослав Влаовић рекао нам је да сваку акцију коју организује Град и Министарство пољопривреде радо подржавају, због чега су и помогли сељацима са Ченеја да се снађу и код њих истоваре и утоваре пакете за пољопривреднике.
– Помоћи ћемо им и око пријава за дозволе за рад и током полицијског часа јер је доста њих овде изнад 60 година и не знају да користе компјутере, те ћемо им изаћи у сусрет и помоћи да се пријаве где треба да би несметано могли да обављају свој посао – истакао је Влаовић. – Тешко је време за све нас јер долази шпиц радова, бојимо се да се неко од нас не разболи јер пољопривреда не може да чека. Постоје оптимални рокови, па сад од почетка до краја месеца морате сејати соју и кукуруз и заштитити пшеницу, обавити све прихране, припреме итд.
Mеnayеr пољопривредне производње „Ченеј аграра” Мирослав Влаовић саветовао је све паоре да се, без обзира на то што раде на њиви одвојени од људи, заштите и пазе на хигијену, а посебно руку, да би завршили све послове како и треба и без болести. Како је казао, има доста пољопривредника који су и старији од 65 година, па апелује да се стрпе и, по цену плаћања других за обраду земље, не излазе на поља.
– Вероватно ће им то однети део профита, али, опет, рачуна се да ће пандемија коронавируса за месец или месец и по да се заврши, тако да је боље да плате другог, стрпе се и сачекају – објаснио је Влаовић. – Ове године цене расту. Трошкови су нам до сада били огромни, цене ниске, а приноси просечни. Сам пољопривредник је у тешкој ситуацији, па још ако мора да плати неке услуге, за њега је то велики проблем, али, опет, на првом месту треба да буду здравље и живот, а онда све остало.
В. Бијелић