Stigla pomoć paorima sa Čeneja
Dvedesetak gazdinstava na Čeneju dobilo je juče od Grada na poklon vreće s đubrivom, koje je u kompaniji „Čenej agrar” podeljeno poljoprivrednicima koji obrađuju zemlju, a socijalno su ugroženi, da bi im se pomoglo tokom vanrednog stanja.
To smo saznali od predsednika Udruženih poljoprivrednika i stočara Srbije Svetozara Murgaškog, koji je, zajedno sa članovima tog udruženja, sastavio listu najugroženijih paora s Čeneja, trudeći se da što veći broj njih dobije đubrivo za zemljište. Kako nam je rekao, ukupno je podeljeno 13 yambo-vreća, u kojima je bilo po 600 kilograma đubriva.
– Hvala gradonačelniku Milošu Vučeviću što je izašao u susret ljudima, jer nisu ni znali da će dobiti đubrivo, to će im značiti mnogo jer ne moraju ništa da plate – rekao je Murgaški. – Nije bilo zgodno za deljenje jer su pakovanja po 600 kilograma, a nije svako dobio toliko. Trudili smo se da podelimo ravnomerno, u zavisnosti od toga koliko ko ima zemlje ili koliko obrađuje, jer nemaju svi svoju već drže u arendu. Neko je dobio 100 kila, neko 500, 600, 900. Snašli smo se, poljoprivrednici su vreće odneli kućama i znaju s kim treba da podele.
Od Murgaškog saznajemo da se u čenejskom ataru ovih dana užurbano obrađuje zemlja i u toku dana, ali i tokom policijskog časa, zahvaljujući dozvolama za rad koje su pribavili.
– Zemlja ne može da čeka, a poljoprivreda ne može da trpi niti da stane jer u državi sve zamire ako se poljoprivreda zaustavi – objasnio je predsednik Udruženih poljoprivrednika i stočara Srbije. – Ovih dana su uslovi za posao lepi pošto nema kiše, iako su je najavljivali. Jeste hladno, ali se radi. Jedino se žito ne prska od bolesti i od korova jer je dosta hladno. Naša zemlja ovde je prvoklasna – odlična i veoma plodna, pa se dosta njih bavi poljoprivredom, posebno starosedeoci.
Menayer poljoprivredne proizvodnje „Čenej agrar” Miroslav Vlaović rekao nam je da svaku akciju koju organizuje Grad i Ministarstvo poljoprivrede rado podržavaju, zbog čega su i pomogli seljacima sa Čeneja da se snađu i kod njih istovare i utovare pakete za poljoprivrednike.
– Pomoći ćemo im i oko prijava za dozvole za rad i tokom policijskog časa jer je dosta njih ovde iznad 60 godina i ne znaju da koriste kompjutere, te ćemo im izaći u susret i pomoći da se prijave gde treba da bi nesmetano mogli da obavljaju svoj posao – istakao je Vlaović. – Teško je vreme za sve nas jer dolazi špic radova, bojimo se da se neko od nas ne razboli jer poljoprivreda ne može da čeka. Postoje optimalni rokovi, pa sad od početka do kraja meseca morate sejati soju i kukuruz i zaštititi pšenicu, obaviti sve prihrane, pripreme itd.
Menayer poljoprivredne proizvodnje „Čenej agrara” Miroslav Vlaović savetovao je sve paore da se, bez obzira na to što rade na njivi odvojeni od ljudi, zaštite i paze na higijenu, a posebno ruku, da bi završili sve poslove kako i treba i bez bolesti. Kako je kazao, ima dosta poljoprivrednika koji su i stariji od 65 godina, pa apeluje da se strpe i, po cenu plaćanja drugih za obradu zemlje, ne izlaze na polja.
– Verovatno će im to odneti deo profita, ali, opet, računa se da će pandemija koronavirusa za mesec ili mesec i po da se završi, tako da je bolje da plate drugog, strpe se i sačekaju – objasnio je Vlaović. – Ove godine cene rastu. Troškovi su nam do sada bili ogromni, cene niske, a prinosi prosečni. Sam poljoprivrednik je u teškoj situaciji, pa još ako mora da plati neke usluge, za njega je to veliki problem, ali, opet, na prvom mestu treba da budu zdravlje i život, a onda sve ostalo.
V. Bijelić