Средњошколци учили о енергетској ефикасности
У оквиру ИПА пројекта прекограничне сарадње Хрватске и Србије “Образовање у служби одрживости - Зелене и енергетски ефикасне школе”, је у ТШ “Милева Марић Ајнштајн” оржана едукативна радионица на тему енергетске ефикасности и обновљивих извора ефикасности.
Циљ пројекта је реконструкција школа у обе државе, како би се повећала енергетска ефикасност, као и примена обновљивих извора енергије, али и повећање знања из поменутих области.
Ученици су имали су прилику да од стручњака чују шта је до сада урађено кад је реч о енергетској ефикасности и обновљивим изворима енергије, као и да сазнају шта ће у оквиру пројекта прекограничне сарадње још бити урађено.
Вредност пројекта, чији је носилац Град Осијек, је око 1,4 милиона евра, а партнери су “Обновљиви извори енргије Осијек” доо, Жупанијска развојна агенција Осијечко-барањске жупаније, ТШ “Милева Марић Ајнштај” и Регионална развојна агенција Бачка.
По речима projеkt-mеnayеra, директора ТШ “Милева Марић Ајнштајн” Станка Матића, пројекат је почео 2017. године и требало би да у децембру буде завршен. Већи део новца добила је новосадска школа, док је нешто мањи део уложен у ОШ “Људевит Гај” из Осијека.
- Комплетна столарија у школи је обновљена и замењено је око 420 прозора и врата - објаснио је Станко Матић. - По европским стандардима урађена је фасада и термоизолација школске зграде, те очекујемо заиста велику уштеду енергије.
Директор регионалне развојне агенције Бачка Александар Софић је објаснио да је, пошто је реч о пројекту енергетске ефикасности, већи део новца утрошен управо на реконструкцију школе, односно нову термоизолацију и столарију.
- Између осталог, урађено је и 11 елабората енергетске ефикасности за 11 подручних школа у Јужнобачком и Западнобачком управном округу - рекао је Софић и најавио да ће у наредном периоду бити организоване радионице намењене студентима, а касније и управитељима, директорима, деканима и mеnayеrima факултета.
Представник Жупанијске развојне агенције Осијечко-барањске жупаније Драган Ковачевић сматра да је подизање свести ученика о важности енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије значајно, јер све почиње од образовања и васпитања, те су едукативне радионице самим тим можда и најважнији сегмент пројекта.
- Партнери из Србије прате наше prеthodno спроведене кораке енергетске обнове и тиме што им преносимо искустава и знања покушавамо допринети општем циљу смањења утрошка енергије, а то је оно што је ЕУ ставила пред нас - нагласио је Ковачевић. - ТШ “Милева Марић Ајнштајн” је пример како се могу успоставити обновљиви извори енергије, и како функционише систем циркуларне енергије, будући да се овде од дрвеног отпада производи пелет који се користе грејање.
Ј. Вукашиновић