Srednjoškolci učili o energetskoj efikasnosti
U okviru IPA projekta prekogranične saradnje Hrvatske i Srbije “Obrazovanje u službi održivosti - Zelene i energetski efikasne škole”, je u TŠ “Mileva Marić Ajnštajn” oržana edukativna radionica na temu energetske efikasnosti i obnovljivih izvora efikasnosti.
Cilj projekta je rekonstrukcija škola u obe države, kako bi se povećala energetska efikasnost, kao i primena obnovljivih izvora energije, ali i povećanje znanja iz pomenutih oblasti.
Učenici su imali su priliku da od stručnjaka čuju šta je do sada urađeno kad je reč o energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije, kao i da saznaju šta će u okviru projekta prekogranične saradnje još biti urađeno.
Vrednost projekta, čiji je nosilac Grad Osijek, je oko 1,4 miliona evra, a partneri su “Obnovljivi izvori enrgije Osijek” doo, Županijska razvojna agencija Osiječko-baranjske županije, TŠ “Mileva Marić Ajnštaj” i Regionalna razvojna agencija Bačka.
Po rečima projekt-menayera, direktora TŠ “Mileva Marić Ajnštajn” Stanka Matića, projekat je počeo 2017. godine i trebalo bi da u decembru bude završen. Veći deo novca dobila je novosadska škola, dok je nešto manji deo uložen u OŠ “Ljudevit Gaj” iz Osijeka.
- Kompletna stolarija u školi je obnovljena i zamenjeno je oko 420 prozora i vrata - objasnio je Stanko Matić. - Po evropskim standardima urađena je fasada i termoizolacija školske zgrade, te očekujemo zaista veliku uštedu energije.
Direktor regionalne razvojne agencije Bačka Aleksandar Sofić je objasnio da je, pošto je reč o projektu energetske efikasnosti, veći deo novca utrošen upravo na rekonstrukciju škole, odnosno novu termoizolaciju i stolariju.
- Između ostalog, urađeno je i 11 elaborata energetske efikasnosti za 11 područnih škola u Južnobačkom i Zapadnobačkom upravnom okrugu - rekao je Sofić i najavio da će u narednom periodu biti organizovane radionice namenjene studentima, a kasnije i upraviteljima, direktorima, dekanima i menayerima fakulteta.
Predstavnik Županijske razvojne agencije Osiječko-baranjske županije Dragan Kovačević smatra da je podizanje svesti učenika o važnosti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije značajno, jer sve počinje od obrazovanja i vaspitanja, te su edukativne radionice samim tim možda i najvažniji segment projekta.
- Partneri iz Srbije prate naše prethodno sprovedene korake energetske obnove i time što im prenosimo iskustava i znanja pokušavamo doprineti opštem cilju smanjenja utroška energije, a to je ono što je EU stavila pred nas - naglasio je Kovačević. - TŠ “Mileva Marić Ajnštajn” je primer kako se mogu uspostaviti obnovljivi izvori energije, i kako funkcioniše sistem cirkularne energije, budući da se ovde od drvenog otpada proizvodi pelet koji se koriste grejanje.
J. Vukašinović