overcast clouds
21°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.062
usd
104.8191
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Скупштина Новог Сада: Већина гласова за избор седам директора

07.07.2017. 23:13 23:16
Пише:
Извор: Дневник/Б. Лучић

Скупштина града данас је, током првог дела седнице, већином гласова изгласала седам предложених кандидата с јавних конкурса за директоре „Чистоће“ - Владимира Зеленовић,, „Водовода и канализације“ - Гвоздена Перковића, „Градског зеленила“ - Милоша Егића, “Пута“ - Душана Радојчића, „Тржнице“ - Душана Бајића, „Информатике“ - Ненада Барца и СПЦ „Војводина“ - Милана Јарића.

Владајућа већина гласала је и за извештаје о пословању девет градских предузећа у прошлој години. До двосатне поподневне паузе, одборнице и одборници новосадског парламента ипак су једногласно гласали за одлуку о праву на финансијску подршку породицама с децом, којом се prеthodna верзија те одлуке усаглашава са законом и интерним градским актима.

Prеthodno, док се у скупштинској сали гласало о допуни дневног реда с још 16 тачака, што га је утврдило на 50 тачака, заменик градоначелника Срђан Кружевић рекао је у скупштинском холу новинарима да извештаји предузећа показују да град добро функционише.

– То значи да имамо редовне аутобуске линије, квалитетан аутобуски превоз, да имамо добру и стабилну грејну сезону, добру испоруку воде, очишћене улице, једноставно, имамо комунални систем који доста добро функционише – нагласио је Кружевић.

Он је рекао да је јавни конкурс за директоре расписан у складу са законом, а да је кандидате испитивала скупштинска комисија, док је у једном случају била присутна и екстерна комисија која је радила психолошке тестове. Те да ће кандидати који су освојили највећи број поена бити именовани на предлог те комисије.

Он је казао да је ситуација у градским предузећима углавном стабилна, а да су тешкоће у „Стану“ наслеђене.

– Ми смо једни имали храбрости да „Стан“ уведемо у комплетно јавно-приватно партнерство, прво такво у Србији. Што се тиче Спенса, нисам сигуран да град може да функционише без Спенса. То што Спенс у овом тренутку и prеthodnih година није пословао профитабилно, последица је тога што Град мора да спорстки садржај Спенса усмери према потребама спортиста, морамо да идемо с економским ценама пословног простора и морамо да се боримо с конкуренцијом која постоји на тржишту. Град је на прагу да нађе решење за Спенс, можда ће тај објекат и мењати делатност, али никако се град неће одрећи спортског садржаја и уступака које чини спортистима и спортским клубовима у Новом Саду – изјавио је Кружевић.

Он је добит „Новосадске топлане“ од 833 милиона динара прокоментарсиао као добру ствар за Град јер ће половина те суме бити уплаћена у градски buyеt, док је prеthodna власт на име текућих субвенција давала 400 милона динара годишње. Он је рекао да је нормално да Град плаћа „Градском зеленилу“ што коси јавне градске површине, да четири године није мењана цена карте у градском превозу јер Град субвенционише гориво.

– У овом тренутку Град мора да настави субвенције: цена воде мора да мирује, цена вртића мора да остане непромењена, као и цена аутобуске карте, и то је стратегија Града – напоменуо је Кружевић.

С друге стране, председник одборничке групе Српске радикалне странке Ђурађ Јакшић рекао је да ће радикали гласати против извештаја градских предузећа.

– Ситуација је непромењена из године у годину – истакао је Јакшић. – Последњих неколико година сведоци смо огромних губитака које исказују градска предузећа, од којих велики број прима огромне субвенције, а и поред тога исказује трошкове на позицијама на којима један губиташ то не би смео да чини – на позицијама робе и услуга.

Он је најавио и да ће СРС гласати против избора директора јер, како је нагласио, јавни конкурси, којима се само задовољава форма, представљају „највећу фарсу“ . Као пример, навео је да свих седам предложених директора већ обављају функцију вршиоца дужности директора у предузећима на чије челне функције су предложени.

Председник одборничке групе Демократске странке др Вељко Крстоношић рекао је да се на конкурсима за директоре догодило оно на шта су демократе упозоравале.

Имамо редовне аутобуске линије, квалитетан аутобуски превоз, имамо добру и стабилну грејну сезону, добру испоруку воде, очишћене улице, једноставно, имамо комунални систем који доста добро функционише (Срђан Кружевић)

– Јасно је да ова власт троши време, енергију и новац грађана на намештене конкурсе јер како другачије објаснити конкурсе на којима су изабрани сви директори који су сада у в. д. стању? – сматра Крстоношић. – Ова власт је знала много пре Комисије ко треба да буде изабран на директорско место.

По њему, извештаји о раду градских предузећа у 2016. години показали су да градске фирме не послују ништа боље него раније. Субвенционисане су с више од 2,5 милијарде динара из градског buyеta, а како је додао, све оне, сем једне или две, послују горе или исто као 2015. године. Он је указао и на то да су, и поред приче о штедњи, монополистичка предузећа трошила на рекламе више од 40 милиона динара, а да нико не зна зашто.

Пошто је усвојила извештаје предузећа, именовала директоре и једногласно усвојила одлуку о финансијској помоћи породицама с децом, Скупштина је усвојила и одлуку о наставку субвенционисања боравка 1.900 деце у приватним вртићима.

Потом је на ред дошао сет тачака о урбанистичким плановима. Радикали су критиковали Предлог одлуке којом се дозвољава подизање једног спрата више од до сада дозвољеног у градском језгру да би се легализовала надградња Гиманзије „Светозар Марковић“, Дома здравља и бројних поткровља. Ђурађ Јакшић рекао је да је за дозволе задужен Завод за заштиту споменика културе, пошто је од 2008. године градско језгро под заштитом државе. С друге стране, заменик градоначелника Срђан Кружевић истакао је да се неће моћи легализовати оно што прелази преко венца суседне зграде, и у том контексту споменуо да „неће моћи да се легализује зграда од 1.400 квадрата“ у градском језгру.

Скупштина је усвојила и одлуку о наставку субвенционисања боравка 1.900 деце у приватним вртићима

И чланица Градског већа за урбанизам Мира Раденовић одговорила је опозицији да је одлука прошла целу процедуру, да је донета у складу са Законом о озакоњењу нелегалних објеката. По њој, одлука предвиђа културну целину коју чини градско језгро, али и омогућује манипулисање зградама у складу с прописима. Она је рекла да је једино друго решење, сем озакоњења, да се надграђене зграде сруше.

Након те одлуке, већином гласова Скупштина је усвојила и нову Одлуку о одржавању чистоће, те измене Одлуке о Стамбеној агенцији. Усвојен је затим и преостали део урбанистичких планова, отписан је дуг ЗГОП-у и усвојене одлуке о расподели добити ЈГСП „Нови Сад“, „Урбанизма“ и „Паркинг-сервиса“. Потом је владајућа већина изгласала и дугорочне и средњорочне планова за 12 градских предузећа.

У време закључења овог текста пред одборницима су остали извештаји о раду Апотеке „Нови Сад“ и Туристичке организације Новог Сада у прошлој години, те измене и допуне Програма рада „Паркинг-сервиса“ и Стамбене агенције, те одлука којом се обезбеђује новац за програм „Радосног детињства“ у наредној школској години. Последња тачка, као што је уобичајено, била су кадровска решења у надзорним и школским одборима.

С. Крстић

Аутор:
Пошаљите коментар